Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

21. október 2021 | Uršuľa
| -0°C

Spravodajstvo

Amaterizmus radnice pri ďalšej stopke hazardu: Primátor musel pozastaviť uznesenie

Lacná chyba. Napriek schváleniu návrhu poslancov na poslednom mestskom zastupiteľstve vynútená stopka od primátora. Štátne sviatky budúci rok 2022 by mali byť bez hazardu v Žiline, no tie musí opätovne schváliť mimoriadne zastupiteľstvo.

06.10.2021 | 19:06

 

POSLANEC NAŠIEL VINNÍKA

Dvanásť dní štátnych sviatkov v budúcom roku budú bez hazardu, aspoň tak sme informovali v minulom vydaní nášho týždenníka. Do redakcie sa nám ozvali čitatelia, že táto správa nie je zatiaľ pravdivá, a tak sa rozhodli hľadať nové skutočnosti.  Primátor Peter Fiabáne  Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o hazarde nepodpísal. Môže za to zákon o hazardných hrách, keď Úradu pre reguláciu hazardných hier nebolo v lehote oznámené vyvesenie návrhu VZN na úradnej tabuli mesta. V takomto prípade sa aj na podpísané VZN pozerá ako neplatné, čo by malo vyriešiť mimoriadne zastupiteľstvo. „VZN o obmedzení hazardu bolo totiž prijaté v rozpore so zákonom. Poslanci, ktorí ho predkladali, si neprečítali zákon a zabudli na niektoré povinnosti pri prijímaní VZN. Preto ho primátor nepodpísal,“ vysvetlil pre Žilinský večerník poslanec z klubu Silná Žilina Lukáš Milan, ktorý na tento fakt upozorňoval na poslednom zastupiteľstve a žiadal o jeho vypustenie z programu. Dokonca označil aj konkrétneho vinníka. "Zodpovednosť za neznalosť zákona a tento právny trapas prevzal na seba viceprimátor Vladimír Randa. Pravá ruka primátora! To sa potom človek nemôže čudovať Žilinčanom, keď sa pozrú, čo sa akože podarilo spraviť za tri roky, plus toto faux pass, že súčasné  vedenie mesta ale nás poslancoch, majú za bandu amatérov. No a ja sa k tomu pridávam aj s vážnou obavou, že keď takto triviálne domrvili svoju programovú vlajkovú loď, tak ako sa preboha zvládajú skutočný problémy a seriózne projekty ako je napríklad Európske hlavné mesto kultúry? Aj pri ňom si zabudnú prečítať zákon? Až sa bojím odpovede." Hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík vysvetľuje, že postup primátora podliehalo zákonným možnostiam. „Právo pozastaviť výkon uznesenia č. 229/2021, ktorým bolo schválené Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze prevádzkovania hazardných hier na území mesta Žilina v určených dňoch v kalendárnom roku 2022 využil primátor mesta Peter Fiabáne z dôvodu, že pri procese schvaľovania uvedeného nariadenia bol opomenutý postup podľa ustanovenia § 79 ods. 7 zákona č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách. Zákon v tomto prípade stanovuje povinnosť oznámiť Úradu pre reguláciu hazardných hier vyvesenie návrhu VZN na úradnej tabuli obce do piatich dní po vyvesení, čo nebolo pre administratívnu chybu dodržané. Uvedené VZN budú poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline opätovne prejedávať na mimoriadnom zasadnutí v poslednom týždni mesiaca október, keďže jeho prijatie je podľa platnej legislatívy možné len do 31. októbra kalendárneho roka.“

 

ZBYTOČNÁ ADMINISTRATÍVA

S reakciou na vyjadrenie oslovil Žilinský večerník aj spomínaného viceprimátora Vladimíra Randu. „Zákon o hazardných hrách má veľmi záludnú formuláciu, že aj návrh VZN a jeho vyvesenie na úradnej tabuli mesta je obec povinná oznámiť Úradu pre reguláciu hazardných hier do 5 dní od vyvesenia. Toto sa opomenulo. Jedná sa samozrejme o zbytočnú administratívnu povinnosť, ktorú si do zákona presadila hazardná loby, aby bol proces regulácie hazardu, čo najzložitejší. V iných oblastiach svojej pôsobnosti obec takúto povinnosť nemá. Keďže nám na regulácii hazardu v Žiline záleží, tak toto VZN s kolegami poslancami opätovne predložíme na mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva v mesiaci október. Tejto téme sa dlhodobo venujeme a neuhneme žiadnemu tlaku ani spochybňovaniu od ľudí, ktorí zastupujú záujmy hazardnej loby v Žiline,“ zaznelo razantné stanovisko.

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: Ľubomír Rendár

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod