Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

22. máj 2022 | Júlia, Juliána
| 13°C

Spravodajstvo

Fotograf Ivan Köhler: Aj Traja králi ma opantali

Sviatku Troch kráľov sa taktiež hovorilo deň Zjavenia pána a týmto dňom končí vianočné obdobie. Tento deň bol hlavne v znamení malých koledníkov obchádzajúcich domácnosti. Zvyky spojené s týmto dňom zachytil objektívom aj fotograf Ivan Köhler.

06.01.2022 | 10:22

ŽILINA. Traja králi sú jedným z najstarších kresťanských sviatkov. Vo svojej tvorbe zvyky, ktoré sa v tento deň robili, zachytil aj známy žilinský fotograf Ivan Köhler.  

„V mojom prípade sú predzvesťou lásky k divokému životu. Fašiangových radovánok, prechodu od zimy k jari. Mojou parketou bolo zachytávať ľudové zvyky po celom Slovensku. Ale nie etnologickým okom, ale vyhľadávaním lokalít, ktoré som objavoval tak, aby kúzlo nenašli v ten deň iní. Fotografovať napríklad Lucie v čiernom, troch kráľov v troch skupinách po troch s Kubkami, až po ľudové zvyky v Hornom a Dolnom Fačkove,“ hovorí fotograf a pokračuje, že práve v prípade Troch kráľov neuveriteľná radosť detí v tradičnom oblečení v snehom zasypanej krajine malo čarovnú atmosféru. „Neviem v akej vekovej kategórii sú deti, ktoré mi spríjemňovali 6. január rok čo rok. Pikantériou pri publikovaní bolo, že som musel fotografie upravovať, pretože v novinách, v časopisoch vadili kríže na čiapkach,“ spomína a dodáva, že mu je ľúto, že zvyky, ktoré takmer 50 rokov zachytával, sú bez snehovej prikrývky. „Tým bohužiaľ tieto tradičné oslavy nemajú tú správnu atmosféru.“


 

Autor: - r -

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod