Žilinský Večerník

15. jún 2024 | Vít
| 22°C

Kultúra

Ján Dobrík maľuje. Výťažok z aukcie poputuje detským onkologickým pacientom

V dňoch 13. mája až 19. mája 2024 organizuje spoločnosť CENTRAL ART REGISTER, s.r.o. na svojej stránke KUBIKUM.com špeciálnu charitatívnu aukciu výtvarných diel slovenského herca Jána Dobríka. Aukcia bude prebiehať elektronicky a celý výťažok pôjde na pomoc detským onkologickým pacientom.

14.05.2024 | 09:53

Ján Dobrík je nielen výnimočným hercom, ale aj umelcom, ktorý svoj tvorivý talent zhmotňuje aj do iných umeleckých žánrov. Po tom, ako sa jeho syn začal liečiť na onkologické ochorenie, začal spolu s deťmi objavovať potenciál výtvarného prejavu a vznikli prvé emočne silné abstraktné plátna. „Začalo to pred pár mesiacmi ako spoločná aktivita s našimi deťmi počas dní, kedy sme boli všetci spolu doma. Niekoľkým priateľom som tie plátna ukázal a na moje prekvapenie to skončilo tak, že už visia u nich doma. Na otázku "čo za to" som povedal: Je to na tebe, všetky peniaze, ktoré dostanem za obrázky, pôjdu Svetielku nádeje,“ hovorí Dobrík. 

Jeho tvorba je príkladom dôležitosti umenia v  živote človeka. Dokáže nielen absorbovať, ale aj prehovárať a oslovovať, dokáže liečiť a  pomáhať. Inšpiráciou Jána Dobríka je život. Odvaha a sila autora pretavená do výtvarných diel je obrazom jeho nezlomnosti a  viery. Jeho životný postoj a  tvorba, môže byť vzorom ako bojovať s ťažkou životnou situáciou poznačenou vážnou chorobou dieťaťa.

 

Aukcia obsahuje 13 výtvarných diel, ktoré boli vytvorené výhradne pre tento účel s cieľom pomôcť tým, ktorí to naliehavo potrebujú. Celý výťažok z aukcie bude venovaný na podporu startlabovej kampane Svetielka nádeje, ktorej cieľom je získať financie na kúpu kvalitného kino systému a inštaláciu knižnice na onkologickom oddelení. Prostredníctvom nich chce Svetielko detským pacientom priniesť radosť a pripraviť rovnaké zážitky, aké majú ich zdraví rovesníci. Budeme veľmi radi, keď sa pridáte a pomôžete nám podporiť tento výnimočný projekt. Vopred ďakujeme za Vašu pomoc a podporu.

AUKCIA JE SPUSTENÁ: https://www.kubikum.com/sk/special-aukcia/obrazy-pre-zivot-2024

 

O spoločnosti

Spoločnosť CENTRAL ART REGISTER, s.r.o. prevádzkuje register súčasného umenia KUBIKUM.com, ktorý registruje umelcov z celého sveta, ich tvorbu a pomáha im chrániť ich autorské práva. Spolu s NADÁCIOU KUBIKUM organizuje česko-slovenskú výtvarnú súťaž START21ART pre stredoškolákov, výtvarnú súťaž artLEVELup pre vysokoškolákov a nielen grantami podporuje výtvarných umelcov a prezentáciu ich diel.

 

Ján Dobrík

Ján  Dobrík je slovenský herec, ktorý sa narodil sa v  Banskej Bystrici a dlhé roky žije v  Žiline. Absolvoval štúdium na VŠMU v  Bratislave a svoj herecký talent uplatňuje nielen na divadelnej scéne, ale aj v  televízii a  vo filme. Ján Dobrík pôsobil 13 sezón v  Žilinskom mestskom divadle, kde si získal obdivovateľov svojím talentom a nadšením pre herecké umenie. Momentálne je členom súboru SKD Martin. Okrem divadla ho môžete poznať aj z jeho účinkovania v  slovenských televíznych seriáloch. Je to výnimočný herec so schopnosťou preniesť emócie a príbehy na divákov a zviditeľniť slovenskú hereckú scénu. Okrem herectva sa venuje aj fotografii. Je autorom fotoknihy s  názvom ILÚZIE, kde prezentuje portréty a dokumentárne fotografie hercov  a herečiek. Tieto fotografie zachytávajú momenty, situácie a emócie spojené s  divadlom, a sú doplnené citátmi z divadelných hier, v  ktorých za roky strávené v  divadle mohol účinkovať.

Autor: - r -

Foto: Kubikum

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod