Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

22. september 2023 | Móric
| 15°C

Šport

Juraj Straka oslávil krásne životné jubileum

Uplynulý štvrtok 25. mája 2023 oslávil okrúhle životné jubileum Juraj Straka (85), rodák z Martina, bývalý známy športový funkcionár, organizátor a atletický tréner.

29.05.2023 | 22:55

UČAROVALA MU ATLETIKA

Juraj Straka začal so športom pomerne skoro. „Sokol prebudil moju lásku k športu. S veľkou úctou spomínam na všetko, čo mi šport dal, ale aj čo mi vzal. Poprosil som priateľa Dušana Ondruša, či by som mohol cvičiť u jeho rodičov, cvičiteľov v Sokole. Tam som sa naučil cvičiť na kruhoch, hrazde, kladine a bradlách. Mal som blízko ku gymnastike. Ako všetky deti, aj mňa ťahalo k futbalu, a tak som začal ako desaťročný trénovať v benjamínke ŠK Žilina pod vedením známeho a populárneho trénera futbalu Teodora Zvaru, ktorého sme volali „pane“. Neskôr ma však získala kráľovná športu atletika. Keď som v škole vyhral naraz štyri atletické disciplíny, neskôr aj majstrovstvá okresu, zostal som pri atletike. Veľkou mierou k tomu prispelo, že na gymnáziu v Žiline som sa dostal do triedy profesora Ladislava Bergera, atletického trénera a zakladateľa mnohých žilinských športových oddielov. Pod jeho vedením som dosiahol niekoľko úspechov,“ spomína oslávenec a pokračuje ďalej: „V roku 1954 na dorasteneckých majstrovstvách Slovenska som získal bronzovú medailu v behu na 90 m cez prekážky časom 15,4 sekundy. Ako dorastenec som reprezentoval Slovensko v trojstretnutí Čechy – Morava – Slovensko v českej Březnici. V roku 1955 v dvojstretnutí ČSR – NDR som bol v družstve ako náhradník v šprinte na 100 metrov a o rok neskôr som predčasne zanechal aktívnu činnosť pre šelest na srdci.“

 

MNOHÉ ZNAMENITÉ ÚSPECHY

V mladom veku ako 19-ročný sa začal Straka venovať trénerskej činnosti. Iba 23 ročný chlapec bol v roku 1961 bol zvolený za predsedu atletického oddielu Dynamo Žilina (neskôr Jednota Žilina, ZVL Žilina – pozn. autora). „Na tomto poste som zotrval do roku 1988, celkom 26 rokov. V tom čase som bol najmladším predsedom atletického oddielu na Slovensku. Keď vypadli ženy v roku 1961 z najvyššej československej I. ligy a muži nepostúpili do najvyššej súťaže, prevzal som žilinskú atletiku v rozklade. Mnohí výkonnostní atléti odišli a začínali sme takmer od nuly. Spolupracoval som s takými menami ako Jozef Franko, Ladislav Káčer, Vlastimil Holík, Ján Fero, Dezider Horanský, Róbert Valuch, Jozef Rzeszoto, manželia Česalovci, Dušan Pavlica a s mnohými ďalšími. Začínali sme od žiackeho veku, vychovali sme domácich pretekárov, neskôr sme sa prebojovali do I. SNL mužov a žien, kde sme pôsobili po dlhé roky.“ Okrem šéfovania v atletickom klube bol Straka trénerom dorastencov a juniorov v skokanských disciplínach, pričom v 70-tych rokoch sa stal zároveň kormidelníkom československej mládežníckej skokanskej reprezentácie. Netreba zabudnúť, že stál pri zrode populárnej žiackej atletickej ligy. „Tento celoštátny projekt bol dlhé roky veľmi obľúbený v zápolení medzi školami.“ V rokoch 1970 – 1988 vychoval celú plejádu medailistov a majstrov Slovenska a Česko-Slovenska: Edmund Hlatký, Pavol Hrdý, František Volcer, Jozef Šimko, Milan Poliak, Ján Škritek, Peter Kalabus, Pavol Kalabus, Juraj Kalabus, Dušan Straka, Peter Houba, Juraj Böhm, Peter Pastorek, Juraj Sluka, Marián Králik, Ivan Daniš a ďalších. „Za najväčší trénerský úspech považujem 3. miesto Mariána Králika na majstrovstvách Česko-Slovenska v behu na 100 m s časom 10,4 sek. a na 200 m s časom 20,8 sek. Bol účastníkom majstrovstiev Európy v Ríme v r. 1974, v r. 1978 reprezentoval na ME v Prahe. Mal som podiel aj na vývoji reprezentanta Česko-Slovenska Ivana Daniša, ktorý ako dorastenec v r. 1968 získal 2 tituly majstra ČSSR. V drese RH Praha vybojoval účasť na majstrovstvách Európy v r. 1971 v Helsinkách v behu na 400 m cez prekážky. V r. 1972 štartoval v behu na 400 m cez prekážky na OH v Mníchove, keď vypadol v semifinále.“


 

 

SLEDUJE VŠETKY ŽILINSKÉ ŠPORTY

Vo výbore TJ ZVL pracoval Juraj Straka v rôznych funkciách od roku 1968. Stál som na čele vtedajšej TJ ZVL Žilina v rokoch 1985 – 1990. V tom čase zastrešovala 16 oddielov, najväčší bol futbalový oddiel. Oslávenec stále navštevuje takmer všetky žilinské športové podujatia. Najradšej chodí na futbal, hokej a, samozrejme, kráľovnú športu atletiku. V tomto roku futbal pod Dubňom oslavuje 115. výročie a želá mu, aby v novom ročníku 2023/24 potešil priaznivcov medailovým umiestnením. Hokejistom praje postup do extraligy, no najväčšiu radosť má, že po viac ako štvrťstoročí má Žilinská univerzita tartanový atletický štadión, ktorý slúži oddielom atletiky a širokej verejnosti. „I keď mám 85 krížikov, snažím sa na sebe pracovať, voľný čas nepoznám. Pripravujem druhý diel publikácie o žilinskej atletike, sledujem históriu a výsledky žilinského športu. Doprajem si pohyb na zdravom vzduchu, aby som sa udržal v kondícii. Venujem sa turistike, rok začínam na Starom hrade a na Silvestra končím rok na Straníku. Prežil som toho naozaj dosť a poviem to tak – nepoznal som, čo je to pracovať „na pol plynu“. Vždy som sa snažil plniť svoje predsavzatia a som rád, že sa to mnohokrát podarilo,“ nezabudol pripomenúť elixír dlhovekosti.

 

OBROVSKÁ POKLONA PRE RODINU

Počas života prevzal mnohé ocenenia. V tomto roku 2023 mu udelil Slovenský olympijský klub čestné uznanie za dlhoročnú aktivitu pri šírení olympizmu a na výročnej konferencii 18. mája 2023 bol zvolený za podpredsedu Olympijského klubu Žilina. Je obdivuhodné, koľko energie a elánu Juraj Straka má. „S určitou nostalgiou hovorím – bolo to krásne, ale i ťažké. Za všetko vďačím rodine a všetkým, ktorí mi pomáhali vytvoriť podmienky pri plnení úloh a predsavzatí.“ Skromnému jubilantovi želajú pri tejto udalosti veľa zdravia atlétky, atléti, rodina, priatelia a celé športové hnutie. V mene Olympijského klubu Žilina Jurajovi Strakovi zaželal všetko najlepšie predseda klubu Marián Michalík.

Autor: - r -

Foto: archív M.K.

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod