Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

3. apríl 2020 | Richard
| -2°C

Spravodajstvo

Mesto chce pokračovať v rokovaniach s G. Trabelssiem: Názor primátora Fiabáneho a poslanca Cibulku

Mestské zastupiteľstvo odmietlo rokovať o navrhovanej dohode, ktorou sa mali vysporiadať majetkové a obchodné vzťahy so súkromnými spoločnosťami podnikateľa Georgea Trabelssieho. K veci sa vyjadril primátor Žiliny Peter Fiabáne, vyjadrenie pre redakciu Žilinského večerníka poskytol aj poslanec mestského zastupiteľstva (MsZ) Peter Cibulka.

21.12.2019 | 15:28

O návrhu dohody, ktorou chce mesto Žilina vysporiadať majetkové a obchodné vzťahy so súkromnými spoločnosťami podnikateľa Georgea Trabelssieho, budú žilinskí mestskí poslanci podľa hovorcu žilinskej radnice Vladimíra Miškovčíka rozhodovať na niektorom z pripravovaných mestských zastupiteľstiev v roku 2020. Rozhodli o tom na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve 20. decembra, keď nerokovali o materiáli týkajúcom sa dohody. "Poslanci zároveň poverili primátora mesta Petra Fiabáne, aby v rokovaniach s Georgeom Trabelssiem pokračoval," uviedol Miškovčík.

„Rozhodnutie poslancov pokračovať v rokovaniach, napriek dnešnému rozhodnutiu, je pre mňa veľmi dôležitým signálom. Vzhľadom na komplikovanosť a dôležitosť dohody tejto požiadavke rozumiem. Urobil sa kus roboty a je priestor vyriešiť to. Posun hlasovania preto nevnímam vyslovene negatívne a naopak teším sa, že získavame priestor na ďalšiu verejnú diskusiu, v ktorej budeme mať príležitosť vysvetliť aj sporné body dohody. Všetko nasvedčuje tomu, že po splnení tejto podmienky sa podpora v zastupiteľstve pre dohodu nájde, samozrejme za predpokladu, že z nej protistrana nevycúva,“ povedal po zasadnutí zastupiteľstva Peter Fiabáne.

Podľa poslanca MsZ Petra Cibulku je pre mesto veľkým šťastím, že tento materiál nebol prijatý. "Na jednej strane zahladzoval mnohé problematické miesta z minulosti a na strane druhej zakladal nové problematické a neriešiteľné vzťahy do budúcnosti. Domnievam sa, že pre mesto bol ekonomicky nevýhodný v miliónoch eur. Niekedy je žiadna dohoda lepšia ako zlá dohoda. Ak už však chce primátor veľmi rokovať ďalej, mal by si vybrať len jednu konkrétnu vec, ktorá je z pohľadu mesta najdôležitejšia, odstrániť ostatných 50 problematických a nevýhodných bodov a korektne o tom od začiatku jednať s občanmi aj poslancami," vyjadril svoj názor poslanec Cibulka.

O čom mali rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva?

Žilinskí mestskí poslanci mali 20. decembra rozhodovať medzi dvomi variantnými riešeniami dohody o vysporiadaní. Pri prvom variante dohody mala Žilina od podnikateľa získať parkovaciu politiku, rozostavaný areál na Karpatskej ulici a Kaštieľ v Bytčici zámenou za obchodný podiel v Žilinskej parkovacej spoločnosti, s. r. o. (ŽPS) a nehnuteľnosti na Košickej ulici.

Druhý variant predpokladal vysporiadanie, pri ktorom mala do rúk mesta prejsť parkovacia politika, rozostavaný areál na Karpatskej ulici, areál Domu techniky a Športová hala Korytnačka. Spoločnosti Georgea Trabelssieho by ako protihodnotu získali obchodný podiel ŽPS, s. r. o., nehnuteľnosti na Košickej ulici a doplatok vo výške 6 280 583 eur.

Oba varianty predpokladali, že od 1. januára 2020 prevezme mesto do svojich rúk parkovanie a všetky zmluvy so ŽPS, s. r. o., mali byť ukončené. Od prevzatia parkovacej politiky malo samospráve patriť aj zvyšných 40 percent vyberaných poplatkov na parkovnom, ktoré doteraz inkasovala parkovacia spoločnosť.
O ďalšom termíne konania mestského zastupiteľstva, na ktorom bude prerokovaný návrh dohody, budeme informovať.

Autor: - r -

Foto: Žilina - Gallery

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod