Žilinský Večerník

20. apríl 2024 | Marcel
| 4°C

Spravodajstvo

Mestské parky pre psíčkarov otvorili, kompetentní by uvítali oplotené priestory pre voľný výbeh

Ako prejav dobrej vôle od apríla povolila radnica prechod so psom vo všetkých mestských parkoch. Na toto opatrenie sa reakcie rôznia. Budatínsky park, ktorý patrí žilinskej župe, ostáva aj naďalej pre domácich miláčikov uzavretý. Situáciu by mohli vyriešiť uzavreté priestory určené priamo pre nich.

18.04.2023 | 11:21

Mesto zároveň posilní kontrolu. „Upozorňujeme, že parky sa týmto nestávajú venčoviskami na výbeh psov, avšak slušný pohyb a pobyt psa v parku už viac nie je zakázaný,“ zdôrazňuje radnica.  Mnohí upozornili na to, že psíčkari chodili do rôznych parkov v Žiline aj napriek zákazu a tým pádom porušovali tento zákaz. „Mestská polícia im dohovárala, ale aj udeľovala pokuty v prípade porušenia. Dlhodobo som registroval nesúhlas komunity psíčkarov s tým, že tento zákaz je v centre Žiliny, či na sídliskách a v princípe je problém ísť kamkoľvek na oficiálne povolenú prechádzku so psom. Zrušenie tohto kroku vnímam skôr pozitívne, no s rešpektom. Prináša priestor pre všetkých ostatných, ktorí by mali spozornieť a upozorniť majiteľov psov, aby sa správali zodpovedne k priestorom, kde sa budú vyskytovať všetky vekové kategórie ľudí a aj psy. Aby boli tieto priestory pekné, čisté a bezpečné pre všetkých užívateľov. Aj pre naše deti, seniorov a všetkých Žilinčanov,“ myslí si Denis Cáder, poslanec, ktorý sa tejto problematike dlhodobo venoval s tým, že to, či ide o dobré rozhodnutie podľa neho uvidíme až časom.

ČAS UKÁŽE

„Nariadenia cez VZN alebo zákazy sa dajú meniť. Či už zavedením, alebo zrušením. Dajme tomu nateraz šancu, cez vzájomný rešpekt, obozretnosť a občiansku spoločenskú kontrolu, na ktorú môžu dohliadať aj zložky mestskej polície. Aby sme sa naučili žiť v jednom priestore bez zákazov,“ doplnil.  

Ľudia aj na sociálnych sieťach reagovali na potrebu oplotených psích parkov na vybraných miestach. „Tie sme spolu s odbornou komunitou a garantami navrhoval už pred 3 rokmi, k čomu sa vyjadroval a pripravoval štúdie Útvar hlavného architekta a hlasovalo aj Mestské zastupiteľstvo v Žiline. K realizácií zatiaľ nedošlo, no verím, že sa to v dohľadnej dobe podarí. Bez ohľadu na zrušenie zákazu pre pohyb psov v parkoch, stále je tu požiadavka na uzavreté psie parky, ktoré budú oddelené plotom s bráničkou a psíky sa tam budú môcť voľne pohybovať, socializovať sa s inými psami, hrať sa, učiť sa a majitelia budú môcť prísť aj na školenia, výcvik či trénovať na agility prvkoch. Máme vytipované prvé miesta v rámci sídliska Vlčince, rokujeme aj o iných miestach v rámci sídlisk či centra mesta,“ povedal o zaujímavom riešení.  

VIAC SÁČKOU A NÁDOB

Aj podľa neho by pomohlo viac nádob na psie exkrementy a sáčky. „Najmä v centre mesta ale aj na sídliskách, nakoľko tam vnímam veľký dopyt po tomto vybavení. Určite by pomohlo vybudovanie niekoľkých psích parkov, ktoré sme v minulosti viazali na výber daní za psa a následne použitie týchto finančných zdrojov naspäť, pre túto komunitu občanov.“

Podľa skúseností z iných krajských miest Slovenska, najefektívnejšia je vzájomná občianska kontrola a angažovanosť širokej verejnosti. „Môžeme zaviesť aj pokutu za neodpratanie si exkrementov po psovi, ktorý si spraví svoju potrebu, avšak treba vnímať aj rozmer vykonateľnosti tohto opatrenia. Máme tu prvú etapu, uvoľnenie. Skúsme teraz sledovať a podľa vývoja najbližších dní, týždňov sa podľa zodpovednosti nás všetkých, občanov mesta Žilina, vieme rozhodnúť, akou cestou pôjdeme ďalej. Či sa aj naďalej nechajú plochy voľné pre pohyb psov, alebo sa pôjde do zavedenia pokút alebo opätovnému zákazu. Všetko je v tejto chvíli o ľuďoch. Mesto Žilina dalo možnosť slobodnejšieho pohybu pre psíčkarov, tí by mali byť ústretoví a dbať na poriadok a starostlivosť. Žijeme tu spolu a spolu by sme sa mali správať zodpovedne k parkom a prostrediu, v ktorom žijeme. Všetko ukáže čas,“ dodal poslanec.

 

Správca dane určuje ročnú sadzbu dane na jedného psa nasledovne:

V rodinných domoch v mestských častiach mesta Žilina  (Bánová, Brodno, Budatín, Bytčica, Mojšová Lúčka,  Považský Chlmec, Strážov, Rosinky, Trnové, Vranie,  Zádubnie, Zástranie, Závodie, Žilinská Lehota)     3,30 eur 
V rodinných domoch v ostatných mestských častiach  mesta Žilina (Bôrik, Hájik, Hliny, Solinky, Staré mesto,  Vlčince)  10,00 eur 
V bytových domoch (panelák, bytovka) na území celého mesta Žilina 49,80 eur 
Pes chovaný v podnikateľskom objekte: právnická osoba  a fyzická osoba podnikateľ na území celého mesta Žilina    66,40  eur

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod