Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

7. júl 2020 | Oliver
| 19°C

Spravodajstvo

Návrh o zákaze pyrotechniky vyvolal nevôľu. Do Žiliny prídu zástupcovia pyrotechnických firiem

Na radnici mesta sa budúci pondelok uskutoční prvé mestské zastupiteľstvo v tomto roku. Ako sme vás prednedávnom informovali, bude sa rokovať aj o celoročnom zákaze používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3. Na zastupiteľstve plánujú vystúpiť aj členovia Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem, ktorí sú zásadne proti.

12.02.2020 | 09:50

Sme jedinou asociáciou v Slovenskej republike, ktorá zastrešuje výrobcov, vývozcov, dovozcov a predajcov zábavnej pyrotechniky a profesionálnych odpaľovačov ohňostrojov. Sme jedinou odbornou verejnosťou v tejto sfére. Zároveň sme poradným orgánom Ministerstva hospodárstva SR, Hlavného banského úradu a všetkých inštitúcií, ktoré sa akokoľvek podieľajú na príprave zákonov ohľadom zábavnej pyrotechniky a ohňostrojov,“ predstavil poslanie Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem (SAPF) jej predseda Tibor Lančarič.

OBMEDZENÁ NA MINIMUM
Asociácia dnes združuje približne 26 slovenských firiem, ktoré sa venujú výrobe a predaju zábavnej pyrotechniky. Časť členov plánuje v pondelok zavítať do nášho mesta a vystúpiť na mestskom zastupiteľstve v súvislosti s návrhom celoročného zákazu používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 na území Žiliny. Tento návrh považujú nielen za nepriaznivý pre ich podnikanie, ale aj bezvýznamný, keďže už dnes platia prísne pravidlá v súvislosti s používaním zábavnej pyrotechniky.

„Pri poslednej novelizácii zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii (v roku 2018, pozn. redakcie) bolo zavedené, že je možné, okrem výnimiek udelených primátorom, resp. starostom, používať zábavnú pyrotechniku len v období 31. decembra a 1. januára kalendárneho roka. Ďalej bolo dohodnuté, že predaj pyrotechnických výrobkov, ktorých prioritným efektom je hluk-zvuk (petardy, rímske sviece, batérie výmetníc), je možný len v čase od 28. decembra do 31. decembra daného kalendárneho roka. Účelom tejto novely bolo, aby sa zábavná pyrotechnika daných kategórií nepoužívala kedykoľvek, ale hlavne v čase na to určenom. Môžeme konštatovať, že sa od obdobia prijatia danej novely výrazne obmedzilo používanie zábavnej pyrotechniky okrem osláv Silvestra a nového roka,“ zdôrazňuje Tibor Lančarič.


Zakázať ľuďom celoročne používať pyrotechniku môže mať podľa asociácie úplne opačný efekt. Ako sa totiž hovorí, zakázané ovocie chutí najviac.

„Používanie pyrotechnických výrobkov pri rôznych príležitostiach a zvlášť osláv príchodu nového roka je vo svete tisícročnou tradíciou, a tak nám je nesmierne ľúto, že je snaha zakázať túto tradíciu obyvateľom mesta Žilina,“ dodáva predseda asociácie.

NAJNIŽŠÍ POČET ÚRAZOV
V pozmeňujúcom návrh jeho predkladateľka zdôrazňuje najmä dopady používania zábavnej pyrotechniky na zdravie ľudí, zvierat, ale aj životného prostredia. „Spôsobuje požiare a má zlý vplyv na výchovu detí,“ uvádza sa v materiáli, ktorý smeruje na pondelkové mestské zastupiteľstvo.

Aj voči tomuto tvrdeniu má asociácia zoskupujúca pyrotechnikov zo Slovenska svoje výhrady. „Všetky úrazy, ktoré boli doteraz spôsobené zábavnou pyrotechnikou, vznikli len pri nesprávnom dodržaní návodu na použitie, resp. pri podomácky vyrobenej pyrotechnike. To isté platí aj pri požiaroch. Ak je niekto pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky a nedodrží návod, môže spôsobiť požiar, úraz a podobne. Zábavná pyrotechnika nikdy nespôsobila požiar samovznietením. Požiare spôsobili ľudia, tak ako aj v mnohých iných prípadoch zlou manipuláciou s akýmkoľvek iným výrobkom. Našťastie, na prelome rokov 2019/2020 bol zaznamenaný najnižší počet úrazov za posledných šesť rokov,“ hovorí predseda SAPF.


Výrobcovia a predajcovia zábavnej pyrotechniky reagujú aj na výrok, že financie vynaložené na pyrotechniku sú doslova vyhodené do vzduchu. „Pokiaľ vieme, státisíce ľudí kupujú zábavnú pyrotechniku ako slobodní občania a naše firmy prinášajú niekoľko miliónov eur ročne do štátnej kasy, nehovoriac, že zamestnávame stovky zamestnancov a tisíce brigádnikov. Podľa informácií od predajcov v Žiline, ktorí sú takisto súčasťou našej asociácie, kupuje zábavnú pyrotechniku 60 až 70 percent obyvateľov mesta,“ dodáva Tibor Lančarič.

V PONDELOK SA ROZHODNE
Zároveň pripomína, že Slovensko je jediná krajina na svete, ktorá má preukazy predavačov pyrotechniky. „Pyrotechnika nie je voľný tovar. My ani z Českej republiky nemôžeme doviezť pyrotechnické výrobky bez licencií ministerstva hospodárstva, ktoré stoja desaťtisíce eur a musia obsahovať všetky európske náležitosti. Najväčšia tragédia je v tom, že ak by sme zakázali predaj pyrotechniky zákonom, tak by to začali zneužívať okolité štáty, ktoré nám tu budú beztrestne posielať hocijakú pyrotechniku,“ podotýka predseda asociácie.

A to sa podľa jeho slov môže veľmi rýchlo stať, ak budú mestá a obce postupne zakazovať občanom používať zábavnú pyrotechniku. Slovenská asociácia pyrotechnických firiem preto plánuje vystúpiť na pondelkovom mestskom zastupiteľstve a predniesť svoje argumenty. V každom prípade, hlavné slovo v rozhodovaní, či sa návrh schváli alebo neschváli, bude mať práve zastupiteľský zbor. O výsledku vás budeme určite informovať.

 

Autor: Michala Staníková

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod