Žilinský Večerník

19. júl 2024 | Dušana
| 25°C

Spravodajstvo

Nová žilinská bankovka krásnou pamiatkou nielen pre turistov

Metropola severného Slovenska ponúka viacero dominánt, ktoré obdivujú turisti prakticky z celého sveta. Na pamiatku domov si prinesú viacero suvenírov a jedným z nich sú aj originálne bankovky. Svetlo sveta uzreli počas týždňa nové „žilinské peniaze“ so zaujímavou tematikou.

12.06.2024 | 08:50

Viac prezradil Marek Šutara, ktorého môžete poznať z kaviarne v rámci Novej synagógy Žilina spoločne s jeho bratom Lukášom. „Sú to suveníry v hodnote 0 eur, známy po celej Európe. Vzadu sú vždy znázornené rovnaké motívy, kde vidíme európske dominanty  a vpredu je vždy motív unikátny pre danú oblasť. Žilina už svoju bankovku, kde sú znázornené farské schody či mestské divadlo, má a teraz prišiel čas na kostol „Sirotár“.


 

 

K tomu sme sa rozhodli zájsť aj do regiónu, keď pribudol ku kostolu hrad Strečno,“ prezradil Marek Šutara. Táto záľuba je pre oboch bratov dlhodobou záležitosťou. „Prvý projekt bol Nová synagóga, začali sme cez pandémiu v roku 2019 a na Slovensku je veľa rodín, ktoré si na základe týchto známok plánujú cesty na výlety. Možno sa mi budete čudovať, ale je to pravda, lebo takú dostávame spätnú väzbu. Máte pekné mesto, keby ste nemali bankovku, tak by sme neprišli. Viac sa dozviete na stránke www.kaviarenbankovka.sk, tieto nové bankovky sú k dispozícii od 5. júna a tešíme sa na vás,“ dodal Šutara.


 

 

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: Ľubomír Rendár

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod