Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

22. máj 2022 | Júlia, Juliána
| 13°C

Nezaradené

Nový rok s novým začiatkom? Skúste to bez dymu  

Novoročné predsavzatia sú v plnom prúde. Ktoré sú tie vaše? A dali ste si vôbec nejaké? Chceli by ste skoncovať s nejakým tým zlozvykom, ale neviete, ako na to?  

04.01.2022 | 14:56

Januárové klišé pre väčšinu ľudí – z novoročných výziev po prvých týždňoch často zostávajú len zaškrtnuté riadky v  kalendári a  kým príde druhý mesiac, rýchlo na ne zabudneme. Zlozvyky sú súčasťou našich životov, či chceme, alebo nie. Občas pribúdajú, potom sa ich zbavíme, môžu sa nabaliť ďalšie a takto stále dookola. Rovnako aj za uplynulý rok sa na nás mohol nalepiť nejaký ten zlozvyk. Opäť sme strávili veľa času doma, za obrazovkami počítačov a sedavý spôsob života si ďalším rokom našiel svojich fanúšikov. Dokonca i mladšia generácia čelí tomuto problému. Práca z domu sa stala natoľko nevyhnutnou, že v niektorých situáciách ľudia trávia väčšinu času len vo svojich príbytkoch. Pandémia priniesla so sebou aj tieto neduhy a návyky. Postupne si však takýto spôsob života vypýta svoju daň. Trápi nás viac zdravie, kondícia sa zhoršila, máme viac starostí a pociťujeme stále viac a viac stresu. A práve ten je spúšťačom mnohých zlozvykov. Niektorí aj kvôli tomu potom častejšie siahnu po cigarete, z bývalých fajčiarov sa stávajú opäť aktívni.

Ako teda na tie predsavzatia?

Hlavne nie prvoplánovo. Keď si tieto dni budete dávať nejaké predsavzatia a výzvy, mali by ste si dávať reálne ciele. Zamyslite sa nad tým, ako ich viete reálne splniť. Krok za krokom sa totiž môžete dostať do vytúženého cieľa. Pri nesplnených nereálnych cieľoch potom totiž nasleduje sklamanie, zlý pocit zo seba či depresia. Prestať s  jedným z najzávažnejších zlozvykov nie je vôbec jednoduché. Cigarety ovplyvňujú zdravie a v niektorých prípadoch i vzťahy medzi ľuďmi. Priznajte sa, koľkokrát ste sa snažili s tým prestať? A koľkokrát vás vaše okolie prosilo prestať? A tak záväzok skoncovať s cigaretovým dymom môže byť práve počas týchto dní ideálny. Vyčistíte si pri tom hlavu, vybehnite na dlhú prechádzku, vyvetrajte poriadne celý byt a zabudnite na to, aké je to byť obklopený nepríjemným zápachom. Cigaretový dym predsa nie je vhodným spoločníkom na ceste za zdravším životným štýlom. Ak neviete prestať, urobte to inak. A čo s tými klasickými cigaretami? Tu prichádza veda, ktorá môže podať pomocnú ruku. Škodlivého cigaretového dymu sa dá zbaviť natrvalo a dymový opar môže zostať len nepríjemnou spomienkou. Dnes už niektoré tabakové spoločnosti vyzývajú ľudí, aby prestali fajčiť. Upozorňujú na riziká, ktoré im hrozia a pripomínajú, že väčšina škodlivých látok v cigaretovom dyme pochádza zo spaľovania, nie zo samotného tabaku. Dym z horenia akejkoľvek rastliny obsahuje desiatky škodlivých alebo potenciálne škodlivých chemických látok. Aj keď najzdravšou voľbou stále zostáva abstinencia akéhokoľvek fajčenia, tak bezdymová alternatíva ponúka riešenie v boji proti klasickým cigaretám a zostáva lepšou voľbou ako fajčenie cigariet.


 

Cenovo dostupný lil

Bezdymová novinka lil SOLID 2.0 bez zápachu a popola je vhodná pre všetkých, ktorí túžia dať stopku klasickým cigaretám. Toto alternatívne riešenie nespaľuje tabak a nespôsobuje pasívne fajčenie, pri jeho používaní vzniká namiesto dymu aerosól. Ten sa vo vzduchu rýchlo vyparí. Aerosól tiež obsahuje v priemere o  95 percent menej škodlivín ako cigaretový dym a je zložený prevažne z vodnej pary, nikotínu a glycerínu. Jeho ďalšia výhoda spočíva i v tom, že sa nedrží na pokožke, vo vlasoch, nie je ho cítiť ani na končekoch prstov alebo na oblečení a predmetoch vo vašom okolí. Aerosól z nahrievaného tabaku zanecháva na zuboch výrazne menej škvŕn. Bezdymová alternatíva prichádza v dvoch farebných prevedeniach COSMIC BLUE a STONE GREY. Zariadenie je zároveň kompatibilné s IQOS 3 DUO. lil SOLID 2.0 je určený len pre dospelých fajčiarov, obsahuje nikotín, a tak nie je úplne bez rizika.

Vedeli ste, že...

Príčinou ochorení nie je nikotín? Odborníci, vrátane vedúceho úradu pre zdravotníctvo USA (U. S. Surgeon General) a Kráľovského kolégia lekárov vo Veľkej Británii (UK Royal College of Physicians) súhlasia s tým, že nikotín, hoci je návykovou látkou, nie je primárnou príčinou vzniku ochorení súvisiacich s fajčením. Ochorenia súvisiace s  fajčením sú vyvolané predovšetkým inhaláciou škodlivých látok, ktoré sa z veľkej časti vytvárajú pri spaľovaní tabaku, a tak nikotín nie je ich primárnou príčinou.


 

A čo hovoria čísla?

→ Bezdymové zariadenie IQOS používa približne 20,4 milióna dospelých užívateľov po celom svete.

→ Z celkového počtu dospelých užívateľov už 73 percent prestalo úplne fajčiť klasické cigarety a prešlo na bezdymové zariadenia

 

Autor: - r -

Zdroj: PR

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod