Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

7. jún 2023 | Róbert
| 11°C

Spravodajstvo

Obyvatelia Bulváru: Ak nám zatvoria vnútroblok, tak sa môžeme odsťahovať

Pred nedávnom radnica predstavila projekt nového Bulváru. Na stretnutí s občanmi ho prezentovali aj spoločne s bratislavskou spoločnosťou, ktorá projekt pripravila. Ten vzbudil u niektorých občanov nemalé pohoršenie. Najväčším kameňom úrazu je fakt, že chcú Bulvár odbremeniť od áut a urobiť z neho pešiu zónu. Problémom je aj to, že chcú uzatvoriť každý druhý vstup do vnútroblokov, kde ľudia žijú a parkujú.  

09.06.2022 | 15:08

REKONŠTRUKCIA ÁNO, ZATVÁRANIE NIE

V jedno z nich bývajú aj Zuzana Hudzíková a Lukáš Muchý. „Nie sme proti rekonštrukcii, tiež chceme, aby táto zóna nejako vyzerala. Nehovoríme ani to, že celý projekt je zlý. Len máme pocit, že nemyslí na ľudí, ktorí tam bývajú. Nás sa to dotkne najviac. Projekt je pekný pre tých, ktorí budú Bulvárom prechádzať. Ale my potrebujeme mať zachovanú možnosť parkovania a možnosť dostať sa ku domom. Kriticky vnímame zatváranie vjazdov do vnútroblokov. Už teraz sa do nášho vnútrobloku vchádza veľmi ťažko,“ vysvetlil situáciu pán Muchý, ktorý býva na Antona Bernoláka.

O stretnutí s mestom sa obaja dozvedeli len náhodou. „Myslím si, že to nebolo vhodne odkomunikované. Bývam tam ja, moji rodičia aj moja sestra a o žiadnom stretnutí sme nevedeli. Údajne sa konalo v žilinskej knižnici, ktorá je od nás 200 metrov. Už stretnutie na mestskom úrade bolo komunikované inak, vedeli sme o tom na základe oznamu na dverách,“ doplnil.

PRE ĽUDÍ, KTORÍ TU ŽIJÚ

Pani Zuzana na svojom malom aute z druhej strany, ktorá by mala byť zachovaná, ledva prejde. „Keď sa to zatvorí budeme kľučkovať medzi panelákmi. Nikto nečaká, že zaparkujem pár metrov od domu. Ide o to, aby sme mali zabezpečený prístup do vnútrobloku. Odkláňame týmto spôsobom aj výjazd áut popod okná a balkóny obyvateľov. Vítame to, že sa Bulvár zrekultivuje, ale nie na úkor nás. Vedenie mesta sa odvoláva na to, že v iných mestách je úžasné chodiť peši. Tam sú parkovacie domy na mnohých miestach. A nehovorím o tom, že väčšina návštevníkov si dá na Bulvári obed, alebo kávu a po polhodine odíde. Veď dnes je auto nevyhnutné. Bulvár potrebuje zmenu, my to vnímame, ale nie takto,“ povedala pani Hudzíková, ktorá býva na tejto ulici celý život s tým, že keď zhoršia dopravnú obslužnosť, tak to neznamená, že autá prestanú ľudia aj reálne využívať.

„Tak to dopadlo aj pri Národnej ulici, ľudia tam prestali chodiť. Ale Bulvár je iný aj v tom, že tu ľudia žijú. Chceme, aby územie ostalo funkčné pre obyvateľov, ktorí tu bývajú. Efektívnejšie by bolo, keby sa začalo s rekonštrukciou vnútroblokov skôr ako ich celé uzavrieť. Potom sa s nimi už neurobí nič. Najskôr vyriešiť vnútrobloky, parkovací dom a potom riešiť lavičky a platany. A treba myslieť aj na prevádzky, ktoré teraz na Bulvári sú.“

Na mieste sme sa boli priamo pozrieť. „V strede nášho vnútrobloku sú stromy, ktoré už neplnia svoj účel. Keby sa zredukovali, dala sa tam tráva a na niektorých miestach sa urobili parkovacie miesta, tak ako vo vedľajšom vnútrobloku, tak by sa nám situácia zlepšila. Podľa mňa by sa tu mali kompetentní prísť pozrieť ráno, ako to tu vyzerá. Nikto z tých ľudí, ktorí projekt predstavili, na Bulvári nežijú.“  Podľa nespokojných občanov existuje aj štúdia vnútroblokov. „My sme ju nevideli, ale určite by mali začať s rekonštrukciou týchto území. Urobí sa krásny Bulvár, ale akonáhle nám toto územie uzatvoria, tak sa tu už nič nezmení. Práve naopak,“ dodal Lukáš Muchý.  

 

Autor: Alexandra Janigová

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod