Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

2. jún 2020 | Xénia
| 8°C

Spravodajstvo

Pozostalým na pohreboch chýba slovo útechy

Pri úmrtí blízkej osoby sa príbuzní musia vysporiadať nielen s veľkou stratou, ale popri smútku musia aj zorganizovať pohreb. Táto situácia je bolestná, a v tejto dobe mnohým nepridá ani fakt, že sa nemôžu so zosnulým dostatočne úctivo rozlúčiť. Z občianskych pohrebov z dôvodu prevencie pred šírením nákazy COVID -19 totiž mesto stiahlo rečníkov a recitátorov.

09.04.2020 | 11:30

Žilinský poslanec a predseda dozornej rady spoločnosti Žilbyt, ktorá má v správe cintoríny, Ľubo Bechný, upozornil na to, že sa občania sťažujú na absenciu rečníka na pohrebe. „Popritom sobáše sa naďalej konajú za účasti zástupcu mesta,” porovnáva.  „Stretol som sa s konateľom jednej z pohrebných služieb, ktorý potvrdil, že im to spôsobuje veľké problémy a pozostalí reagujú negatívne.”

Iné mestá a obce podľa jeho slov túto povinnosť naďalej vykonávajú, napríklad Martin.

„Niektorí občania preto považujú takýto priebeh poslednej rozlúčky za diskriminačný. Ide prevažne o občanov nášho mesta, ktorí tu žili mnohé roky, platili dane a aj inak mu slúžili. Predstavitelia cirkví sa so svojimi zosnulými dôstojne lúčia. Je však pravdou, že pohreby sa dejú v redukovanej podobe, pri menšom počte príbuzných,” pokračuje.

Poslanec už komunikoval pre túto vzniknutú situáciu primátora a krízový štáb. „Pán primátor prisľúbil, že sa budú celou situáciou zaoberať. Mám informáciu, že boli kontaktovaní všetci traja pracovníci, či sú ochotní túto službu pre mesto vykonávať. Povedali, že áno. Samozrejme, pri zabezpečení všetkých ochranných opatrení,” podotýka.

Rečník bude - chránený rúškom a rukavicami

Na občianskych rozlúčkach mesto zabezpečuj recitátora a hudobný doprovod.

„Rozhodnutie obmedziť počet účastníkov na sobášoch a občianskych rozlúčkach bolo prijaté v situácii, ktorá nastala v podstate zo dňa na deň, a to nielen v našej spoločnosti a v situácii, keď krízový štáb mesta pracoval bez akéhokoľvek usmernia zo strany ústredného krízového štábu či iných kompetentných orgánov. Cieľom tohto, ako aj všetkých rozhodnutí krízového štábu mesta, je prijať čo najúčinnejšie opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu,” informoval v tejto veci hovorca mesta Vladimír Miškovčík.


 

Zároveň podotkol, že krízový štáb neustále prehodnocuje všetky prijaté opatrenia. „Uvedomujeme si mieru zásahu do tak citlivej oblasti ako je posledná rozlúčka s blízkym, mesto teda prijalo rozhodnutie poskytovať na občianskych rozlúčkach servis smútočného rečníka, za predpokladu súhlasu samotného zamestnanca,” dodal.

Po súhlase všetkých dotknutých rečníkov tak mesto obnovuje v upravenej forme vykonávanie občianskych obradov. Budú sa konať len za účasti rečníka, teda bez sprievodnej živej hudby a spevu. Rečník bude chránený rúškom a rukavicami.

Rečníkom uz vyše 15 rokov

Pri poslednej rozlúčke majú slová spoluúčasti a zmiernenia žiaľu mimoriadny význam. Miroslav Rusňák pôsobí ako rečník na oficiálnych obradoch, teda aj pohreboch, už roky.

„Rečníci, recitátori, speváci a hudobníci vytvárajú pri obradoch kultúrny rámec a dodávajú im istú dôstojnú nadstavbu. Obzvlášť markantné je to pri občianskych pohrebných obradoch. Rečník v príhovore vychádza z údajov, ktoré získajú pracovníčky mestského úradu od rodinných príslušníkov zosnulého, takže reč je pomerne obsažná. Od mnohých ľudí som v spätnej reakcii počul, že to je lepšie ako cirkevné obrady, kde kňaz zosnulého v obrade len spomenie,” tvrdí z vlastných skúseností.

V uplynulých dňoch bol vydaný zákaz účasti týchto rečníkov na občianskych obradoch, pričom cirkev svoje obrady v istej skrátenej forme vykonáva. „Kňaz potrebuje vedieť iba krstné meno zosnulého, všetko ostatné vykonáva podľa cirkevnej predlohy. Ak robí občiansku rozlúčku mesto, potrebuje  získať potrebné informácie o zosnulej osobe od jeho rodinných príslušníkov. A tu je asi ten problém,” vysvetľuje a vzápätí dodáva:

„Až teraz si ľudia uvedomujú, ako veľmi chýba pozostalým slovo útechy zo strany rečníka, zástupcu mesta, ktorý o živote zosnulého povie, že tu medzi nami bol, že niečo vytvoril a zanechal po sebe, a že mesto mu za to ďakuje.”

Po súhlase všetkých dotknutých rečníkov obnoví mesto v upravenej forme vykonávanie občianskych obradov.  „Myslím si, že aj v tomto prípade sa dajú urobiť dostatočné opatrenia, aby sa zabránilo nákaze a pritom sa mesto dokázalo dôstojne rozlúčiť so svojimi zosnulými občanmi. Robím túto prácu už viac ako 15 rokov a verím, že aj túto pandémiu dokážeme prekonať so cťou, aby ľudia videli, že mesto je tu pre nich aj v týchto náročných časoch,” uzatvára Miroslav Rusňák.

Autor: -vb- -vb-

Foto: ilustračná snímka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod