Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

7. júl 2020 | Oliver
| 19°C

Spravodajstvo

Pre búrlivý vietor sú mnohé domácnosti na severe Slovenska bez elektriky, výstrahy platia až do zajtrajšieho dňa

Energetici hovoria o tzv. energetickej kalamite. Najviac výpadkov na strednom Slovensku je práve v Žilinskom kraji. Podvečer a cez noc treba očakávať zhoršenie situácie. Meteorológovia vydali v súvislosti so silným vetrom až niekoľko výstrah.

10.02.2020 | 14:27

Po slnečnom víkende sa na stredné Slovensko vrátilo nepriaznivé počasie. Búrlivý vietor opäť vyvracal stromy a priniesol aj rozsiahle výpadky elektrickej energie, ktoré už okolo poludnia dosiahli parametre kalamity. Od ukončenia poslednej mimoriadnej situácie pritom prešli iba tri dni.

„Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje momentálne výpadky na viac ako 6 000 odberných miestach. Najviac zasiahnutými regiónmi sú tento raz severná Orava a Kysuce. Poruchy však hlásia aj z okresu Žilina a Rimavská Sobota. Pracovníkom údržby sa už viaceré z nich podarilo odstrániť, ale na mnohých miestach stále fúka a prší, takže je vysoký predpoklad, že poruchy ešte pribudnú. Meteorologické výstrahy pred vetrom platia až do zajtrajšieho večera. Najväčším rizikom sú vysoké stromy presahujúce ochranné pásmo. Ak neustoja nápor vetra, pod ich váhou sa často trhajú vodiče, ale neraz dochádza aj k poškodeniu stĺpov," informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Ako ďalej uviedol, SSD situáciu pozorne sleduje a okamžite zasahuje na všetkých potrebných miestach. Riešenie problémov dnes predlžuje výdatný dážď a rozmočený terén. No aj napriek tomu sa energetici snažia obnoviť dodávku elektriny pre všetky odberné miesta v čo najkratšom čase.

Pripomeňme, že stále platí aj obmedzenie vstupu do Budatínskeho parku, kde minulú stredu - 5. februára silný vietor vyvrátil strom. 

„Pripomíname návštevníkom, že obmedzenia vstupu do Budatínskeho parku kvôli nepriaznivému počasiu stále pretrvávajú. Odporúčame sledovať meteorologické predpovede a návšteve parku sa v prípade výstrah vyhýbať," informuje Považské múzeum v Žiline cez sociálne siete.

Upozorňujeme aj na meteorologické výstrahy, ktoré vydalo SHMÚ pre náš okres.

Výstraha 2. stupňa pred silným vetrom na horách a výstraha 1. stupňa pred silným vetrom v nížinách platí až do zajtrajšieho dňa, do utorka 11. februára do 16.00 h.

 

 

 

Autor: - r -

Foto: PMZA

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod