Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

2. jún 2020 | Xénia
| 8°C

Spravodajstvo

Prišli výsledky prvých testovaných zdravotníkov, u jedného sa potvrdil COVID-19!

Žilinská nemocnica má na stole výsledky prvých testovaných zdravotníkov, ktorí museli ísť do domácej karantény z dôvodu kontaktu s nakazeným pacientom. U jedného z 39 testovaných sa nákaza potvrdila. Nemocnica však nevylučuje možnosť, že muž sa mohol nakaziť aj po vlastnej línii.

03.04.2020 | 12:15

Žilinská fakultná nemocnica už pozná výsledky testov prvých 39 zamestnancov, ktorí boli 1. apríla testovaní pre ochorenie COVID-19 v súvislosti s kontaktom s pacientom pozitívne testovaným pre ochorenie COVID-19 počas prvej hospitalizácie v čase pred prejavením príznakov. Išlo o 9 lekárov, 20 sestier a 10 iných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov.

V 38 prípadoch bol výsledok negatívny, títo zamestnanci môžu, ako uviedla nemocnica, zrušiť domácu izoláciu a vrátiť sa do práce podľa usmernení hlavného hygienika.

„V prípade jedného nezdravotníckeho zamestnanca FNsP Žilina bol test pozitívny. Ide o zamestnanca, ktorý vykonával na oddelení obslužné práce pri použití štandardných ochranných prostriedkov (rúško, rukavice), je v domácej izolácii, do dnešného dňa nemá príznaky ochorenia COVID-19. Vzhľadom na obmedzenie zdravotníckych výkonov na danom oddelení už nebol zamestnanec v období od 21. marca do 3. apríla v kontakte s inými pacientmi žiadneho z oddelení. V tomto období vykonával zamestnanec pomocné práce mimo aktívnych oddelení len počas dvoch dní, kedy bol v kontakte s veľmi nízkym počtom predovšetkým nezdravotníckych zamestnancov.


Aktuálne prebieha posudzovanie epidemiologickej anamnézy a klinického stavu kontaktov daného zamestnanca zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva i našej nemocnice. Ďalší prípadne dotknutí zamestnanci budú okamžite umiestnení do domácej izolácie a v prípade úzkeho kontaktu absolvujú na 6. deň od posledného kontaktu test. Nie je potvrdený pôvod prenosu ochorenia, preto nie je možné stanoviť, či dva pozitívne prípady spolu vôbec môžu súvisieť," informovala hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková.

„Dnes prebehli výtery ďalším 13 zamestnancom FNsP Žilina, ktorí boli v kontakte s pacientom 67-ročným mužom - 28. marca. Naďalej sú v domácej izolácii. Zamestnanci z kontaktu s pacientom zo dňa 31. marca budú testovaní na 6. deň - v pondelok 6. 4. Naďalej sú v domácej izolácii. O výsledkoch vás budeme informovať," dodala hovorkyňa nemocnice.

Autor: - r -

Foto: archív FNsP Žilina

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod