Žilinský Večerník

19. júl 2024 | Dušana
| 24°C

Rozhovory

ROZHOVOR - Július Jakab: Aby z nášho členstva v únii prosperovali všetci obyvatelia Slovenska, nie len pár vyvolených

Pred voľbami do Európskeho parlamentu sme položili pár otázok rodákovi z Martina, ktorý žije v Žiline Júliusovi Jakabovi (35), kandidátovi hnutia Slovensko.

03.06.2024 | 20:49

Skúste sa nám predstaviť, kto vlastne ste?

Som rodák z Martina, žijúci s manželkou a dvomi deťmi v Žiline. Už počas štúdia na vysokej škole som sa aktívne zapájal do verejného života, najmä v Študentskej rade vysokých škôl, či v univerzitnom akademickom senáte. Pracovné skúsenosti som získal v bankovom sektore a neskôr ako generálny manažér hnutia OĽANO. Po parlamentných voľbách v roku 2020 ma vláda SR vymenovala do funkcie vedúceho Úradu vlády SR. Počas môjho mandátu Slovensko čelilo najťažším krízam, ktorých riadením ma premiéri poverovali. V súčasnosti zastávam funkciu poslanca Národnej rady SR, kde sa aktívne venujem oblasti financií, rozpočtu a opatreniam vlády, ktoré majú negatívne finančné dopady na našich občanov.

Ako by mala Európska únia vyzerať? 

Európska únia je spoločenstvom krajín, ktoré chcú vzájomne spolupracovať a sú spoľahlivými partnermi. Som za zachovanie suverenity každej členskej krajiny Európskej únie. Slovensko by si určite malo zachovať právo veta - mať rovnocenný hlas medzi veľkými krajinami so silnými ekonomikami. Európska únia by sa mala vedieť prispôsobiť potrebám členských krajín. Vedieť čeliť výzvam a byť konkurencie schopnou voči ekonomickým gigantom, ako je Čína či USA, kde nemajú také množstvo regulácií a v súčasnosti reagujú omnoho pružnejšie.

S akým cieľom kandidujete do Európskeho parlamentu  a akej oblasti sa chcete venovať? 

Verím, že Slovensko patrí do Európskej únie. Nezastávam hodnoty progresívnej agendy a zároveň nechcem aby sa poslancami v europarlamente stali ľudia, ktorí na Európsku úniu nadávajú, či pália jej vlajku. Venujem sa oblasti financií a rozpočtu a to bude mojím cieľom aj v Európskom parlamente. Aby z nášho členstva v únii prosperovali všetci obyvatelia Slovenska, nie len pár vyvolených.


 

Čo považujete za Váš doterajší najväčší pracovný úspech?

Viac ako 3 roky som riadil úrad vlády. V čase najväčších kríz som sa podieľal na ich riešení. Bol som pri tvorbe najvýznamnejších reforiem Slovenska. V rokoch 2020 až 2023 sme dokázali napriek náročným podmienkam poskytnúť občanom pomoc vo výške desiatok miliárd eur a zároveň riadiť hospodárstvo lepšie ako priemer krajín EÚ a lepšie ako priemer krajín, ktoré platia EUR-om. Na úrade vlády som zriadil Plán obnovy a odolnosti, čo nám zabezpečilo 6 miliárd eur na dôležité reformy a investície.

 

OBJEDNÁVATEĽ: SLOVENSKO, Zámocká 6873/14, 8111 01 Bratislava, IČO: 42287511

DODÁVATEĽ: PUBLISHING HOUSE, a.s., Ulica Jána Milca 6,010 01 Žilina, IČO: 46495 959

 

Autor: - r -

Zdroj: PR

Foto: archív J.J.

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod