Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

11. august 2022 | Zuzana
| 10°C

Spravodajstvo

Štartujeme novú rubriku – Skvelé rady do záhrady

Vážení čitatelia, od tohto čísla vám budeme pravidelne každý týždeň na našich stránkach prinášať užitočné rady z oblasti záhradkárčenia. Zdrojom nebude internet, všetky rady a nápady budú zaručene odskúšané  pestovateľom v praxi. Sme vďační, že sa o ne s vami podelí odborník na slovo vzatý– Ivan Kuric.  

08.06.2022 | 12:17

I keď sa zdá, že je sezóna v plnom prúde, nič sme nezmeškali. Verte, že sa máte na čo tešiť. V prvej časti si ho aj predstavíme. Budeme radi, ak sa spolu s ním aspoň trošku pričiníme o vaše pestovateľské úspechy. A že vy sa nám potom, na oplátku, popýšite nimi prostredníctvom fotografií. 

Predstavujeme Ivana Kurica: Z kasární do záhrady: zelený ako zelený 

Pôvodným povolaním je Ivan Kuric profesionálny vojak. Skončil vojenskú kariéru a začal záhradkárčiť v Povine. Pochádza z Detvy - Podpoľania a jeho starý otec bol veľký záhradkár, včelár aj praktický učiteľ, takže vrúcny vzťah k pestovaniu má od detstva. V roku 1989 začal bakalárske štúdium v odbore záhradníctvo a krajinné inžinierstvo na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Pokračoval ročnou špecializáciou ovocinárstvo. V roku 1994 začal s prednáškovou činnosťou na Okresnom výbore Slovenského zväzu záhradkárov v Žiline a o rok neskôr sa stal členom predstavenstva OV SZZ v Čadci. „Nemôžem povedať, čo mám najradšej z toho, čo pestujem. Je to veľmi veľa druhov, ale každý má svoj význam. Jablká sú najviac zastúpený druh. Jabloní mám 36, ale na nich 42 odrôd, 16 odrôd hrušiek na 8 stromoch, orech, čerešne, višňu,  broskyňu, aróniu, rakytník, goji, jarabinu, drienku, ríbezle, egreše, jostu, štepené vlašské orechy, lieskové orechy... Zeleninu cibuľovú, listovú, koreňovú, plodovú, hlúboviny. Nepestujem zemiaky a nepodarilo sa mi tu ani po rokoch vypestovať marhuľu. A určite pribudne moruša.“ V záhrade Ivana Kurica majú miesto aj ozdobné kríky a dreviny. Jedným z nich je aj strom, ktorého konca by sa chcel dožiť. Je ním sekvojovec mamutí. Najstaršie majú až 3 tisíc rokov a v Yellovstonskom  národnom parku v Amerike popod ich korene jazdia kamióny. 

RADY NA TOTO OBDOBIE

V tomto čase je nutné zakročiť proti dvom vážnym chorobám hrušiek. Najskôr ale musíme identifikovať chorobu a škodcu a potom volíme postrek. Môžeme zakročiť proti chorobe i škodcovi zároveň.

Hrdza hrušková - ak žltá bodka na jednom liste ujde vašej pozornosti, o dva dni môžu byť napadnuté všetky. V takomto štádiu je potrebné listy otrhať, inak opadnú a výhonky zaschnú. Úroda je fuč aj na dva roky. Vtedy je už na postrek neskoro.


 

Chrastavitosť – jedným postrekom sa dá zamedziť hrdzi, aj chrastavitosti.Bodruška hrušková – poškodené výhony odstraňujeme mechanicky. 

Aj napriek viacerým jesenným a jarným postrekom  sa môže objaviť kučeravitosť broskyne. Za jednu noc dokáže napadnúť celý strom. Pokiaľ objavíte malú bodku, postrek nie je účinný. Treba ich len otrhať.


 

Na jablkách v tomto období odstraňujeme vošky, striekame proti chrastavitosti, múčnatke.

Signálom prítomnosti vošiek je skrútený list. Použiť možno celú radu chemických prípravkov (Mospilan 20SP, Karate Zeon, z ekologických NovaFerm Orion. Súčasne začíname robiť aj letný rez. Spočíva v tom, že neperspektívne výhony, ktoré budú len čerpať výživu a neprinesú osoh, vylámeme. Pri strihaní neperspektívnych výhonov dochádza ku stavu, že miesto strihu je najpravdepodobnejšie miesto, kde narastú ďalšie. Pri vylamovaní odstránime výhonok z bázy aj so spiacimi očkami. Pri strihaní potom už stromom robíte kaderníka a chodíte s nožnicami stále. Výhon, ktorý rastie hore, nedá ovocie.
U kôstkovín je najrozšírenejšia monolióza. Suché výhonky musíme odstrihnúť a ostatné postriekať prostriedkom vhodným proti monolióze, žiaľ ekologické nemáme.


 

Ďalšou je dierkovistosť, ktorú signalizujú dierky v listoch.


 

U čerešní sa môže robiť aj opatrenie voči červivosti, lepivé pásy umiestnime do koruny, na väčšiu čerešňu stačia 3. S aróniou nemusíte robiť nič, len ju ochrániť pred vtákmi, keď dozrie. Mínerka pórová je najvážnejší škodca cibuľovej zeleniny. Ak ste ju ochránili zakrytím, máte vyhraté. Teraz treba dať pozor na krčkovú hnilobu koreňovej sústavy, pokiaľ použijete NovaFerm Viva, máte vystarané. Rajčiaky, papriky a uhorky treba zabojovať proti hubovým chorobám a plesniam. Existujú hotové balíčky so 4 postrekmi a je presne určené, ako – obvykle hneď po vysadení a potom v 10 až 14 dňových intervaloch ďalšie.

Aj vašu snahu oceníme

Určite vás budú zaujímať odpovede na konkrétne otázky, neváhajte preto a posielajte nám ich na emailovú adresu [email protected] Ivan Kuric na ne určite rád odpovie. Pokiaľ máte nápad, vhodný na záhradku či balkón tiež nám o ňom dajte vedieť. Každý týždeň vyžrebujeme jedného z vás, kto od nás dostane zaujímavú cenu. Po prvej ochutnávke našej novej rubriky začneme naplno a pozývame vás prečítať si niečo o pôde a jej vylepšovaní a ďalšie Skvelé rady do záhrady

 

Autorka: Iveta Frolková 

 

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod