Najväčšou udalosťou, ktorá zasiahne dopravu v máji, je uzávierka tunela Višňové. Najdlhší cestný tunel na Slovensku prejde jarnou údržbou, ktorá prebieha dvakrát ročne – na jar a na jeseň – vo všetkých tuneloch. Tak to stanovuje platná legislatíva.
Pravdepodobný termín uzávierky v oboch smeroch je od 4. do 17. mája 2026. Diaľničiari však oficiálny termín ešte neoznámili. „Najbližšie predpokladáme servis v máji. O presnom termíne prvej servisnej uzávierky, detailoch uzávery budeme motoristov informovať v predstihu. Čo sa týka samotnej organizácie uzávierky, bude dlhšia, no súvisí to predovšetkým s faktom, že ide o suverénne o najdlhší diaľničný tunel v rámci krajín V4. Zároveň je jedným z najmodernejšie vybavených tunelov v strednej Európe. Takže aj servis bude technicky i časovo náročnejší než v ostatných tuneloch,“ uviedli z mediálnej komunikácie NDS pre Žilinský večerník. Termín môže byť upravený aj v závislosti od počasia.
Uzávierka tunela Višňové bude veľkou výzvou, pretože cesta popod Strečno bude opäť musieť zvládnuť veľký nápor vozidiel. Motoristi, ktorí sa chcú vyhnúť obmedzeniam na týchto úsekoch, majú k dispozícii alternatívne trasy. Osobné vozidlá môžu využiť obchádzku cez Terchovú a Zázrivú, zatiaľ čo nákladné vozidlá by mali využiť trasu cez Rajeckú dolinu a horský priechod Fačkov. NDS upozorňuje na potrebu dodržiavať dopravné značenie a byť opatrní pri jazde v okolí týchto uzávierok.
Opravy vozovky aj pod Strečnom
Aj Strečnianska úžina žije pracovným ruchom. Pokračuje sanácia zosunutej vozovky, ktorá bola poškodená v roku 2023. Zosun sa stal v dôsledku intenzívnej dopravy a nestabilného podložia, čo si vyžiadalo obmedzenie počtu pruhov na ceste.
Sanácia je nevyhnutná a pozostáva z výstavby špeciálneho kotveného prahu, ktorý má stabilizovať a spevniť poškodenú časť cesty. Práce sa začali už 8. apríla a potrvajú až do augusta 2026. V súčasnosti prebiehajú práce v úseku s plnou premávkou, pričom doprava je usmernená cez zúžené pruhy.
Práce prebiehajú sedem dní v týždni. Vplyv na premávku by mal byť minimálny, ale aj tak motoristi musia počítať s miernymi zdržaniami. Po ukončení prác sa položí nová konštrukčná aj asfaltová vrstva vozovky.
Jarná údržba a uzávierky tunelov na diaľnici D3
Národná diaľničná spoločnosť totiž plánuje pravidelnú jarnú údržbu v ďalších významných tuneloch na diaľnici D3. Tieto práce sa uskutočnia počas víkendov koncom apríla a začiatkom mája. Uzávierky sa dotknú tunelov Svrčinovec, Poľana a Horelica.
Od 24. do 26. apríla bude uzavretý úsek medzi tunelom Horelica a križovatkou Podzávoz. Národná diaľničná spoločnosť vyzýva motoristov, aby venovali pozornosť dopravnému značeniu označujúcemu obchádzku, uzatvorený úsek aj dopravné značenie súvisiace s budovaním druhého profilu diaľnice D3 v okolí tunela Horelica. Veľmi často uzávery komplikujú práve vodiči, ktorí jazdia po pamäti a nevšimnú si, že tunel je uzavretý. V krajnom prípade to môže viesť až k ohrozeniu pracovníkov.
„Jarná údržba je dôležitou súčasťou pravidelnej starostlivosti o našu cestnú infraštruktúru,“ povedal Rastislav Droppa, podpredseda predstavenstva NDS. Počas údržby sa vykonáva čistenie tunelových ostení, chodníkov, vozovky a kanalizácie, ale aj kontrola technologického vybavenia. Tieto práce je možné realizovať iba pri úplnej uzávierke tunelov.

