Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

30. november 2022 | Ondrej, Andrej
| -6°C

Spravodajstvo

Viceprimátorské stoličky: Vladimír Randa záujem vylúčil, istotou iba Ján Ničík

Nové mestské zastupiteľstvo v Žiline sa stretne na prvom ustanovujúcom zasadnutí 22. novembra, kde by sa mala verejnosť dozvedieť mená viceprimátorov, ale aj klubovú príslušnosť jednotlivých poslancov. V éteri už však zaznievajú rôzne špekulácie, na ktoré sme sa bližšie pozreli.

16.11.2022 | 11:29

RÉBUSOM DRUHÝ VICEPRIMÁTOR

Primátor Peter Fiabáne mal v minuloročnom období na pozícii prvého viceprimátora Vladimíra Randu a sekundovala mu ako druhá viceprimátorka Barbora Birnerová, ktorá v týchto voľbách už do mestského zastupiteľstva nekandidovala. Pre úplnosť dodávame, že viceprimátorom nemôže byť nikto z verejnosti či odborných kruhov, ale musí byť riadne zvoleným poslancom.  Z tímu podporovateľov súčasného primátora sa do zastupiteľstva dostal iba Ján Ničík, ten by sa mal stať prvým viceprimátorom. „Žiadne meno nie je potvrdené. Konajú sa rokovania, preto vám nemôžem nič potvrdiť a ani vyvrátiť. Hľadám podporu, aby sme realizovali program na 4 roky. Vnímam dve zoskupenia, ale rokovania sú v štádiu úvodných debát a nechcem predbiehať. Cieľ je, aby sme sa dohodli na spoločnom programe a nevytvárali sa rozličné konflikty,“ prezradil nám v krátkej reakcii primátor Peter Fiabáne. O niečo viac konkrétnejší, no absolútne stručný bol spomínaný Ján Ničík. „Ponuku som dostal, ale rozhodnutie nepadlo.“ O pozíciu druhého viceprimátora sa bude usilovať niekto z kandidátov, ktorí budú chcieť v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu. Pri pohľade na zloženie klubov je podľa našich informácií variant, že druhým viceprimátorom bude niekto z dvojice Martin Kapitulík alebo Vladimír Randa. „Zatiaľ som žiadnu ponuku nedostal. Ak k nej príde, tak ju dôkladne zvážim. Aktuálne je to bezpredmetné,“ povedal nám Martin Kapitulík. Pri Vladimírovi Randovi je táto možnosť málo pravdepodobná pre značné názorové rozdiely z predošlého obdobia. Nie je žiadnym tajomstvom, že viackrát sa Fiabáne s Random názorovo nezhodli. „Rozhodnutie o menovaní viceprimátorov je vyhradená kompetencia primátora mesta, ktorú ako poslanci rešpektujeme. Pre nás je dôležité, aby to bol kompetentný a dôveryhodný človek, ktorý nie je spájaný so žiadnou záujmovou skupinou. Voľba poslanca Jána Ničíka, ako prvého viceprimátora so zameraním na kultúru takouto je. Ako dva poslanecké kluby a niektorí nezaradení poslanci sme pánovi primátorovi dali návrh na druhého viceprimátora, ktorý takisto spĺňa podmienku odbornosti a nezávislosti od lobistických skupín. Konečné rozhodnutie je, samozrejme, na primátorovi a nezostane nám nič iné, iba ho rešpektovať. Ja osobne budem veľmi rád ďalej pomáhať Žiline ako aktívny občan, poslanec mesta či člen niektorej z komisií. Vzhľadom na to, že s primátorom sa už dlhšie rozchádzame v hodnotových a principiálnych otázkach, tak ambíciu byť jeho zástupcom určite nemám,“ ozrejmil svoje stanovisko Vladimír Randa. Viceprimátori môžu zo zákona  poberať  maximálne 70 percent zo základného platu primátora, no do hry vstupujú ďalšie aspekty, ako sú uvoľnenie zo zamestnania na výkon pozície či časový rozsah pracovných povinností.


 

DVA SILNÉ POSLANECKÉ TÁBORY

V mestskom zastupiteľstve sa vytvoria takpovediac dva tábory. Na jednej strane barikády bude stáť tím INÁ Žilina a Silná Žilina, ktorí by mali aj v tomto volebnom období spolupracovať. „Osobne si myslím, že zloženie je mierne lepšie ako minulé obdobie a rokovania by mohli byť konštruktívne. Naším najbližším partnerom je INÁ Žilina, avšak teším sa na spoluprácu s každým poslancom,“ vysvetlil šéf Silnej Žiliny Martin Kapitulík. V rovnakom duchu hovorila aj Ľudmila Chodelková z tímu INÁ Žilina. „Spolupracujeme so Silnou Žilinou, ale rovnako aj s ostatnými klubmi a určite budeme hlasovať za každý dobrý  návrh v prospech občanov.“ Opačný pól reprezentujú zoskupenia Za naše mesto a Klub za ZA. „Aktuálne sa stále konajú rokovania o zložení poslaneckých klubov a skupín, ktoré budú vytvárať možné koalície. Naším zámerom je spojiť všetkých hodnotovo a programovo blízkych ľudí do jednej skupiny, ktorá bude presadzovať správne riešenie pre naše mesto. V blízkej dobe túto skupinu predstavíme a rovnako aj vecné priority pre najbližšie štyri roky. Verím, že nájdeme prienik s prioritami primátora i naprieč mestským zastupiteľstvom,“ dodal Vladimír Randa zo zoskupenia Za naše mesto a za Klub za ZA sa vyjadrila Soňa Turčányová. „Názorovo najbližšie sme mali v predošlom období s „Randovcami“ (tím Za naše mesto – pozn. autora). Rokovania sa konajú nielen na úrovni našich dvoch klubov, ale sme v kontakte aj s nezaradenými poslancami. Hodnotovo blízki ľudia, ktorí sa dostali do zastupiteľstva, sa stretávajú.“

 

JAZÝČKOM NA VÁHACH CHOMA A NEZARADENÍ

Jazýčkom na váhach pri mnohých hlasovaniach budú nezaradení poslanci ako aj novotvoriaci sa klub pod taktovkou bývalého primátora Igora Chomu. „Chomovci“ by mali vystupovať pod čitateľným pracovným názvom. „Podľa mňa by mal byť názov Klub SMER, lebo za túto stranu som kandidoval. Máme v tomto čase istých troch členov, okrem mňa je to Anton Trnovec a Patrik Groma. Rokovania sa uskutočnili s Petrom Cibulkom, vyjadril istú ochotu, ale uvidíme čo sa udeje. Tiež rokujeme s ďalšími poslancami, takže nechcem predbiehať, ale do ustanovujúceho zastupiteľstva budeme mať jasno,“ vysvetlil nám Igor Choma. Otázny Peter Cibulka odpovedal stroho. „Ešte nie som rozhodnutý, konajú sa rokovania a uvidíme.“ Medzi politickými nováčikmi rezonujú, ktorí sú stále nezaradenými poslancami, trojica Rzeszoto, Čerňan a Kozlík. „My spoločne s Jánom Rzeszotom sa nechceme zatiaľ k nikomu pridávať, časom sa rozhodneme, keď sa vykryštalizuje situácia. Možno si založíme svoj klub či sa niekde pridáme,“ vysvetlil Peter Čerňan. Anton Kozlík bol príliš skúpy na slovo a zatiaľ sa nedá vydedukovať, či ostane nezaradený poslanec alebo sa k niekomu pridá. „Ja presne viem, kde budem, ale nebudem sa vyjadrovať. Všetko sa dozviete na prvom zastupiteľstve.“ Najjasnejšie sa spomedzi poslancov bez istej klubovej príslušnosti vyjadrila Iveta Martinková. „Neplánujem ísť do žiadneho klubu, budem vystupovať ako nezaradená poslankyňa.“

 

 

MOŽNÉ ZLOŽENIE POSLANECKÝCH KLUBOV 

 

INÁ Žilina – Ľudmila Chodelková, Jozef Juriš, Karol Čepec, Róbert Kašša, Denis Cáder, Branislav Delinčák, Jozef Augustín.

Silná Žilina – Martin Kapitulík, Peter Durmis, Ondrej Šoška, Jana Filipová.

Za naše mesto – Vladimír Randa, Peter Steinhubel, Dominik Hriník, Karol Haas, Ján Ničík.

Klub za ZA – Soňa Turčányová, Zuzana Balogová, Dušan Maňák, František Talapka, Ľubomír Bechný.

Klub SMER  – Igor Choma, Patrik Groma, Anton Trnovec.

Nezaradení – Ľuboš Plešinger, Iveta Martinková, Ján Rzeszoto, Peter Čerňan, Anton Kozlík, Ján Pažický, Peter Cibulka.

 

 

 

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: Facebook J.N., V.R.

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod