Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

21. január 2020 | Vincent
| -4°C

Spravodajstvo

Vizuálny smog dostal od mesta stopku: Koniec reklamným plachtám, tabuliam či áčkam

Mesto Žilina začína s odstraňovaním nelegálnych reklamných zariadení priamo v meste. Chce tak znížiť množstvo vizuálneho smogu, ktorý v poslednom období výrazne zahltil žilinské ulice a verejné priestranstvá.

06.09.2019 | 11:31

Z mesta majú postupne zmiznúť reklamné plachty na oploteniach, smerové tabule odkazujúce na firmy či reklamné á-čka pred prevádzkami, ktoré sa nachádzajú vo verejnom priestranstve a často odpútavajú pozornosť vodičov, prekážajú vo výhľade, čo býva v mnohých prípadoch aj príčinou dopravných kolízií. Informovala o tom hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

"Z hľadiska stavebného zákona nie sú tieto reklamné zariadenia reklamnými stavbami. Mesto preto môže v takomto prípade pristúpiť k odstráneniu nelegálneho reklamného zariadenia v zmysle platnej legislatívy," uviedla Zigová. Takéto reklamné zariadenia umiestnené bez povolenia nerešpektujú platný územný plán ani prijaté VZN mesta, podľa ktorého sa zakazuje v priestore verejnej zelene umiestňovať stánky, informačné a reklamné zariadenia okrem plôch, ktoré určil mestský úrad. Každý, kto takýmto spôsobom umiestňuje reklamu sa dopúšťa priestupku, o čom zase hovorí legislatíva. Podľa zákona o priestupkoch pácha priestupky ten, kto znečistí verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo znečistí verejnoprospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými reklamnými oznamami alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva. "V boji s touto formou reklamy zostavil Stavebný úrad v Žiline v spolupráci s právnym oddelením mestského úradu návod, na základe ktorého bude postupovať pri odstraňovaní reklamných zariadení od 1. októbra 2019. Tie najprv fotograficky a administratívne zdokumentujú a následne ich odstránia za prítomnosti mestskej polície," doplnila hovorkyňa žilinskej radnice.

S reklamným smogom sa mesto rozhodlo skoncovať už v minulosti, keď zlikvidovalo bilbordy popri hlavnom ťahu na Martin či Kysuce. Odstraňovanie reklamných zariadení v meste, ktoré tvoria estetickú i bezpečnostnú prekážku vo fungovaní mestského života, je teda pokračovaním v boji proti nelegálnej reklame. Mesto chce týmto opatrením znížiť výskyt reklamných pútačov na svojom území a regulovať jej formu a podmienky umiestňovania na mestských pozemkoch a verejnom priestranstve. Touto cestou zároveň vyzýva reklamné agentúry a majiteľov reklamných zariadení, ktoré sú umiestnené nelegálne a bez povolenia, aby zabezpečili ich odstránenie.

Autor: - r -

Foto: Mesto Žilina

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod