Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

10. júl 2020 | Amália
| 19°C

Šport

Vychovajú Šošoni aj kvalitných rozhodcov?

Predstavitelia Oblastného futbalového zväzu Žilina v spolupráci s MŠK Žilina majú za sebou vstupnú prednášku projektu, ktorého výsledkom by mali byť noví rozhodcovia z radov mládežníkov žlto-zelených. Aký úspech bude mať táto zaujímavá iniciatíva, ukáže len samotný čas.

13.02.2020 | 10:40

NOVÝ ROZMER PRE MLADÉHO FUTBALISTU

Priestory press centra na štadióne MŠK Žilina boli nezvyčajne plné mladými futbalistami z tamojšej akadémie. Chlapci od 16 do 19 rokov si vypočuli motivačnú prednášku s cieľom rozšíriť futbalistom obzory z pravidiel tejto hry, ako aj možnosti stať sa rozhodcom. „Nebolo to nič prvoplánové, predstavitelia klubu mali viacero stretnutí, po ktorých dospeli k tomuto záveru. Výchova mladých futbalistov je náročná vec, ak príde určitý zlom, tak samotný hráč sa môže rozhodnúť. Buď ísť životom profesionála, alebo ísť aj cestou trénera, funkcionára, no napríklad aj rozhodcu,“ povedal pre Žilinský večerník riaditeľ žilinskej Akadémie Jaroslav Bačík. Vyše 70 hráčov bude mať unikátnu možnosť. „Výstupom z tohto stretnutia by malo byť školenie rozhodcov primárne len pre hráčov MŠK Žilina v štyroch blokoch. Budeme zisťovať záujem a uvidíme, koľko chalanov bude mať chuť skúsiť aj túto časť futbalového života,“ doplnil Igor Krško, predseda ObFZ Žilina. „Máme skvelú myšlienku, ktorá snáď nájde svoje reálne opodstatnenie. Vychádzali sme z toho, že najväčšia mládežnícka základňa je v MŠK Žilina. Treba si uvedomiť, že nie každý hráč sa dostane do vysnívanej Fortuna ligy a potom aj do zahraničia. Potom príde možno dilema, čo ďalej? Ak majú chalani futbal radi, tak si môžu spraviť trénerskú licenciu a robiť na dedinách pri mládeži alebo sa stať funkcionármi. Ponúkli sme im nový rozmer – možnosť počas aktívnej kariéry stať sa rozhodcami. Sú to špičkoví mládežnícki futbalisti a v prípade ich voľného času by sme boli radi, aby sa ich talent využil aj v rozhodcovskej oblasti,“ pokračoval. Celoslovenský trend poklesu rozhodcov je spôsobený viacerými faktormi, toto je nový smer, ako osloviť mladé generácie. „Celkovo máme málo rozhodcov na Slovensku. My v rámci ObFZ Žilina máme stúpajúci trend mladých rozhodcov, čo je „ovocie“ práce komisie rozhodcov. Takto oslovuje študentov stredných i vysokých škôl, robíme semináre dvakrát do roka. Avšak stále nevieme v plnej sezóne zabezpečiť na každý zápas troch rozhodcov. Podľa záujmu uvidíme, či spravíme pre MŠK Žilina samostatný kurz rozhodcov alebo sa pripoja k tým avizovaným kurzom ObFZ, ktoré máme dvakrát v roku.“ Výrazným impulzom pre túto aktivitu je aj komplexný rozvoj futbalistu, na ktorú dbajú v MŠK Žilina po ľudskej i športovej stránke. „Každý chlapec v MŠK Žilina má očakávania, že sa presadí ako profesionál, no futbal môže hrať iba jedenásť hráčov plus náhradníci, to je proste dané. Budem rád, ak aj z tejto iniciatívy vychováme kvalitného rozhodcu,“ racionálne podotkol Krško.

NADÁVALA MU ŽENA

Lektorom tohto stretnutia bol Michal Očenáš, najmladší Slovák rozhodujúci európske súťaže. „Stále vnímam pozitívne, ak sa chcú mladí ľudia vzdelávať. Rozhodca sa naučí zodpovednosti, príprava na zápas je v dnešnej dobe komplexnejšia.“ Mladých futbalistov najviac zaujímalo, ako sa vyrovnať s rolou rozhodcu na ihrisku, kde si neraz musí vypočuť od hráčov štipľavé slová na vlastnú adresu. „Práve toto som im hovoril na mojom príklade. Prežil som si aj negatívne momenty, čo ma posunulo ďalej aj v živote. Ja som už voči tým nadávkam na ihrisku voči rozhodcom imúnny. Na vyššej úrovni je to dosť eliminované, no stala sa mi pekná príhoda z nedávneho halového turnaja v Čadci. Pískal som ráno prvý zápas skupiny a po stretnutí za mnou dobehla priateľka futbalisti a začala mi do všetkých možných nadávať. Asi si tie slová viete predstaviť. Aspoň vidíte, že správanie za hranicou slušnosti nemá obmedzenia,“ doplnil žilinský rodák Očenáš.

Foto: autor

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod