Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

27. jún 2022 | Ladislav, Ladislava
| 21°C

Spravodajstvo

Zdieľané kolobežky budú múdrejšie

Jazda vo dvojici alebo pod vplyvom alkoholu sú obľúbené zlozvyky kolobežkárov. Sú vysoko rizikové a zároveň sú aj proti bezpečnostným pravidlám. Aj napriek tomu, že prevádzkovateľ aplikácie na ne používateľov neustále upozorňuje.  

14.06.2022 | 11:24

„V Bolte nám veľmi záleží na bezpečnosti, práve preto aktuálne zavádzame dve bezpečnostné novinky, ktorými sú prevencia jazdenia vo dvojici a test spôsobilosti na jazdu,“ hovorí Samuel Kmec, operačný manažér pre kolobežky Bolt na Slovensku. „Prvá novinka sa týka zamedzenia jazdenia viacerých osôb na kolobežkách, to funguje na princípe rozpoznania náhlej zmeny hmotnosti. Čo sa týka druhej, jej účelom je vyhodnotiť, či je jazdec triezvy. V rámci testu bude musieť jazdec reagovať v určitom čase na rozličné pokyny zobrazené v aplikácii ešte predtým, ako si stúpne na kolobežku. Len ten jazdec, ktorý testom prejde, bude môcť na kolobežke vyraziť,“ pokračuje Samuel Kmec. Používatelia ho budú musieť absolvovať v čase od polnoci do skorých ranných hodín, vo vybraných lokalitách s pestrým nočným životom. Obe tieto funkcie budú na Slovensku zavedené v priebehu nasledujúcich mesiacov a sú súčasťou širšieho balíčka bezpečnostných prvkov, ktoré sme vyvinuli.

Prevádzkovateľ v aplikácii eviduje len základné údaje, teda kedy si užívateľ stroj požičal alebo kde ho zaparkoval. Štatistiky nehodovosti v nej neevidujú. „Pokiaľ teda k nejakej nepríjemnosti došlo, dozvieme sa to len v prípade, že bola poškodená kolobežka alebo nám incident niektorý z jeho účastníkov nahlásil, prípadne aj z médií,“ pokračuje Samuel Kmec. „Vždy vítame, ak nám magistrát alebo mestské časti zdieľajú štatistické údaje o počte a druhu priestupkov, ktorých sa dopustili používatelia našej aplikácie. Vieme tieto údaje následne aj využiť, napríklad v určitých problematických lokalitách môžeme znížiť rýchlosť našich kolobežiek.

Kolobežky nájdu obyvatelia Žilinského kraja všade tam, kde ich aktuálne potrebujú. Operatívne vieme ich počty aj navyšovať napríklad vo vrchole sezóny.“ Obľúbené miesta jázd zdieľanými kolobežkami sú železničná stanica a centrum mesta, najmä Námestie Andreja Hlinku. Najviac ich užívatelia  využívajú medzi 15. a 20. hodinou na dopravu za prácou i na návštevu nákupných centier alebo historických pamiatok v centre mesta.

Autorka: Iveta Frolková 

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod