16. apríl 2024 | Dana, Danica
| 1°C

Žilina hostila národný plavecký šampionát

Žilinský 50 m krytý bázen bol centrom dianí letných MSR juniorov a seniorov v plávaní. Počas troch dní sa najlepší slovenskí plavci snažili zaistiť si miestenku na svetový šampionát do Barcelony pre seniorov, juniori bojovali o preteky v Dubaji. V nedeľu sa Žilina dočkala aj nového slovenského rekordu, vzácne kovy si z domáceho bazéna odniesli aj Žilinčania. Symbolicky v rámci podujatia oslavovala žilinská plaváreň 50–ročné jubileum svojho vzniku.

02.07.2013 | 11:10

Na pretekoch nechýbala slovenská špička a žilinské publikum si mohlo pozrieť umenie Richarda Nagyho, Kataríny Listopadovej, Karin Tomečkovej či Tomáša Klobučníka. Celkovo na podujatí
malo zastúpenie 39 klubov. Počas prvých dvoch dní v Žiline vylepšenie aspoň jedného slovenského rekordu nepadlo, i keď sme boli svedkami viacerých osobných maxím. Až v samom závere sa o nový slovenský zápis postarala banskobystrická Dukla v súťaží na 4x 100 metrov polohové preteky v zložení Kubický, Klobučník, Vácval a Kučík. V štafete prekonali starý rekord o dve sekundy na hodnotu 4:29,46.

Najúspešnejším klubom šampionátu bola Dukla Banská Bystrica, avšak na pretekoch sa nestratili ani zástupcovia žilinského klubu KPŠ NEREUS Žilina. Celkovo sa predstavilo 15 pretekárov pod hlavičkou žilinského klubu. Najviac sa darilo Vladimírovi Štefánikovi, veľmi mladému juniorovi, ktorý získal striebro na 100 m voľný spôsob a v nedeľu pridal bronz na 200 metrov, taktiež voľný spôsob. Tréner Juraj Skopal zhodnotil jeho výkony: „Je to jeho prvý rok, čo prišiel medzi juniorov. Ročníkom narodenia 1998 sa vyrovnáva starším pretekárom. Do Vlada sme vkladali najväčšie
medailové ambície, sme radi, že ich naplnil. Škoda, že Vladovi forma meškala o tri týždne. V nedeľných pretekoch na 200 metrov pokoril limit na EYOF (Európsky olympíjsky festival mládeže) až o tri sekundy.“ Pozitívne prekvapila Soňa Dobroňová, ktorá zaknihovala dve tretie miesta na 50 a 100 metrov voľný spôsob, vekom len žiačka, ktorú futbalovou terminológiu „ostaršili“ na tieto preteky: „Soňa prekvapila, pevne verím, že v budúcnosti bude dosahovať ďalšie pozoruhodné výsledky. Zadarilo sa, môže to byť pre ňu dobrý odrazový mostík.“ Avšak v seniorskej kategórii neštartoval
za Žilinu žiadny pretekár, posledná medaila pre Žilinu sa datuje spred 6 rokov v podaní Barbory Lajčákovej, keď žala medaily v prsiarskych disciplínach. Tento negatívny trend nielen v Žiline trápi aj trénera Skopala: „Ešte kým deti chodia na strednú školu, dokážeme ich udržať, potom sa rozpustia do sveta, buď plávajú inde, alebo prestanú s plávaním. Ťažko je u detí udržať motiváciu, dnes majú iné možnosti, plávanie je ťažký šport. Ešte v žiackych kategóriách sa dá plávať talentom, ale ďalej treba trénovať. Len za tréning musia zaplávať 6 či 7 km, ono to vyzerá ľahko skočiť do vody, zaplávať minútu a byť majstrom. Ale zdôrazňujem, nedarí sa nám udržať decká do seniorskej kategórie.“

KPŠ Žilina organizuje aj náročnejšie preteky, ako je Jarná cena Žiliny, kde príde vyše 600 pretekárov z viacerých krajín. Slovenské majstrovstvá boli pre nich menším sústom. Hlavná trénerka plavcov Nereusu Edita Pavlíková mala taktiež radosť z výkonov svojich pretekárok, keď dcéra Romana Pavlíková skončila tretia na 50 m znak, 4. miesto získala na 100 m znak. Laura Benková, vekom ešte žiačka, dosiahla v B finále tretie miesto, ale svoj vrchol má za sebou, keď minulý týždeň v Košiciach získala 4 zlaté medaily. Pekné výsledky predviedli aj Simona Valicová a Nina Balogová: „Vychovávam teraz mladšiu generáciu, Benková sa ukazuje veľmi dobre. Uvidíme, sú to deti, všetko sa krištalizuje. Moji starší zverenci mi sľubujú, že chcú ešte dosiahnuť výsledky v rámci Slovenska. Ak budú svedomito pracovať, verím, že úspechy sa dostavia,“ zakončila Pavlíková