Žilinský Večerník

24. apríl 2024 | Juraj
| 1°C

Nezaradené

Žilinčania triedia tony kuchynského odpadu

Miriam Chodelková je jednou z tých, ktorí triedia kuchynský bioodpad. Až na pár výhrad si túto možnosť veľmi pochvaľuje.

17.02.2022 | 18:42

Obyvatelia nášho mesta vyzbierali za minulý rok 519 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Vytriedený kuchynský bioodpad doteraz vhadzovali do 100 špeciálnych kontajnerov.

BLIŽŠIE NÁDOBY

Jednou z tých, ktorá ich intenzívne využíva je aj Miriam Chodelková zo Žiliny. „Niečo sme triedili aj predtým, ale kuchynský odpad nie. Takže ma veľmi potešilo, keď mesto začalo s touto iniciatívou. Považujem to za výborný krok. Triedim pravidelne a vôbec ma to nezaťažuje. Jediné, čo by som ocenila je smetná nádoba bližšie k môjmu bytovému domu, alebo aspoň nejaká pre celý dvor. Som presvedčená, že by ľudia triedili ešte viac. Ja mám tú najbližšiu na Moyzesovej ulici približne sto metrov, čo nie je problém, ale možno pre starších ľudí aj áno,“ myslí si Miriam s tým, že nádoby považuje za dostatočné. „Jediné, čo mi na nich kúsok chýba, najmä v obrobí, kedy sneží je rúčka na otvore, aby ste si mohli ľahšie otvoriť nádobu a vysypať do nej kuchynský odpad. Ale inak sú v poriadku,“ doplnila.

Nedávno na území mesta pribudlo ďalších 950 kusov 240-litrových nádob na biologický komunálny odpad (hnedé nádoby). „Obyvatelia ich nájdu pri nádobách na zmesový odpad (čierne nádoby), teda v primeranej vzdialenosti od bytových domov. Samospráva zároveň upozorňuje, že dôjde k presunom tzv. „zvonov“ – kontajnerov na biologický odpad, no všetky stojiská budú postupne vybavené novými nádobami. Povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad má Žilina, podobne ako iné mestá a obce na Slovensku, od 1. januára 2021. Cieľom nového legislatívneho nariadenia je zlepšiť odpadové hospodárstvo a zmierniť záťaž na životné prostredie,“ povedal Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina.

ĎALŠIE VYUŽITIE

Kuchynský bioodpad tvorí až polovicu komunálneho odpadu, z ktorého viac ako 60 percent na Slovensku skládkujeme. Vďaka správnemu a zodpovednému triedeniu môžeme znížiť množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach. Správne vytriedený bioodpad je možné ešte zhodnotiť, teda spracovať na ďalšie využitie.

Mesto Žilina do domácností distribuovalo aj štartovací balíček. „Ako benefit nad rámec zákonom stanovaných povinností zabezpečilo pre každú domácnosť žijúcu v paneláku a bytových domoch štartovací balíček určený na triedenie kuchynského bioodpadu. Žilinčania z bytových domov v ňom našli tri praktické pomôcky – košík na kuchynský odpad, 24 kusov biologicky rozložiteľných vreciek a návod, ako správne triediť tento druh odpadu,“ povedal o distribúcii balíčkov.

Využitie kuchynského bioodpadu je možné iba za predpokladu, že sa triedi správne. Do kontejnera na bioodpad je potrebné hádzať len odpad, ktorý tam patrí. „V opačnom prípade sa jeho obsah znehodnotí a napokon skončí na skládke zmiešaného komunálneho odpadu tak, ako tomu bolo doposiaľ. Na triedenie kuchynského bioodpadu je potrebné využívať výlučne biologicky rozložiteľné vrecká, ktoré je možné si zakúpiť v predajniach drogérie. Bežné plastové vrecká je zakázané používať, keďže kuchynský bioodpad znehodnocujú,“ doplnil Miškovčík.

 

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod