Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

1. december 2023 | Edmund
| -6°C

Spravodajstvo

Žilinou sa už čoskoro bude niesť vôňa vianočného punču, v Bytči bude rozvoniavať kapustnica

Vianočné mestečko na Mariánskom námestí otvorí svoje brány už 23. novembra. Tento rok však budú trhy atraktívne aj na iných miestach Žiliny, ale aj v okolitých mestách. Prinášame prehľad, ako budú jednotlivé trhy vyzerať a kde si dáte dobrý punč.

19.11.2023 | 09:45

Prvou novinkou tohtoročných žilinských vianočných trhov je dĺžka ich trvania. Vôňu punču si budeme môcť užiť až do 2. januára 2024. Ako však uvádza mesto Žilina, otvorenie stánkov po 23. decembri bude dobrovoľné, môže sa teda stať, že po tomto dátume už nebudú k dispozícii všetky stánky každý deň v plnom počte. Druhou novinkou bude „skvalitnenie“ vianočných trhov aj na Námestí Andreja Hlinku. Doteraz tu vždy bolo pár stánkov, tento rok však pribudne vyhliadkové koleso a kultúrny program.

 

Punč s kultúrou

Žilinské vianočné trhy každoročne spestrujú kultúrne vystúpenia rôznych skupín, tanečných súborov a pod. Inak to nebude ani tento rok a mesto už na začiatku novembra informovalo o vianočnom programe v trvaní od 23. novembra do 23. decembra. „Pre návštevníkov sme prichystali naozaj bohatý program. Na Mariánskom námestí vystúpia počas Vianočných trhov interpreti ako Robo Opatovský, Pavol Hammel, Heľenine oči či Sisa Sklovská. Nezabudli sme ani na najmenších, ktorí sa môžu v deň rozsvietenia stromčeka tešiť na návštevu Mikuláša, ale aj na detský koncert FÍHA Tralala a mnohé ďalšie vystúpenia. Všetkých vás srdečne pozývam,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Na Námestí Andreja Hlinku sa v dňoch od 24. do 26. novembra uskutočnia aj Vianočné trhy s JOJkou. „Spolupráca mesta Žilina s televíziou JOJ je jedným z príjemných spestrení vianočného programu, ktorý samospráva pripravila pre každého, kto si rád vychutnáva toto obdobie a všetko, čo k nemu patrí. Súčasťou Vianočných trhov s JOJkou budú vstupy zo živého vysielania, vianočná dedinka či koncert skupiny For you,“ doplnil Štefan Vančík, vedúci odboru kultúry, cestovného ruchu a miestneho rozvoja. Vianoce s JOJkou so sebou prinesú napríklad reláciu Riskuj, živú hudbu, predstaví sa JOJ Šport s rôznymi trofejami, či štúdio JOJ24 naživo.

 

Remeselné stánky i punče

Kolorit vianočných trhov budú už tradične dotvárať stánky s remeselnými výrobkami a gastro špecialitami. Z ručne vyrábaného sortimentu nebudú chýbať rezbárske produkty, ale i jemnejšia práca „zlatých“ ručičiek, ktorou si ozdobíte vianočný stromček, ale i seba. Od misiek, korýtok a najrôznejšieho riadu, cez visiace ozdoby až po drevené náušničky a gravírované motýliky – aj to si môžete kúpiť na tohtoročných trhoch. Ako inšpirácia na vianočný darček vám poslúži aj výber krásnych keramických výrobkov či maľované alebo cínové šperky. Samozrejme, nebudú chýbať ani tradičné vianočné gule.

Z gastro pochúťok sa môžeme tešiť na syrové výrobky, tradičné gofri i wafličky, živánske a cigánske v žemli, klobásky, jaternice i kapustnicu. Už klasicky však býva najväčším lákadlom vianočných trhov lahodný punč. Ktorý stánok bude tento rok vaším favoritom, necháme na vás. A na koľko vás tento rok vyjde punč? Cena sa pravdepodobne bude opäť zvyšovať.

 

Aj tento rok ekologicky

Predajcovia budú aj tento rok nalievať nápoje do zálohovaných pohárov. Grafika ostala zachovaná rovnaká ako minulý rok, avšak červenej farbe pohárov pribudne modrá (zámerom je vznik farebnej edície pohárov pre zberateľov). Pripravilo ich mesto Žilina a Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra v spolupráci s Ministerstvom  dopravy Slovenskej republiky. V obehu ich bude 28 720 kusov, pričom návštevník si môže pohár buď nechať na pamiatku, alebo vrátiť v dvoch špeciálnych (na to určených) stánkoch. Mesto tiež rozmiestni v areáli kontajnery na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad a na zmesový komunálny odpad.

 

Vianoce na sídliskách

Okrem centra budú vianočnou atmosférou nasiaknuté aj prímestské časti a štvrte. Námestie Rudiny II, ktoré spája sídliská Hliny V a Solinky, takisto ponúkne domácim i návštevníkom poriadnu dávku Vianoc. Miestne prevádzky budú ponúkať alko aj nealko punč, varené vínko a najrôznejšie špeciality.

Dobrý susedský punč nikdy nie je zlý a utužovanie komunity si môžete prísť vychutnať aj na Vlčince, do obľúbenej lokality na Hlbokej ceste. Kaviareň Na pol ceste privíta nielen Vlčinčiarov, aj obyvateľov všetkých častí mesta. Takisto neobanujete, ak sa zastavíte v Sade na Studničkách, kde bude vládnuť príjemná vianočná nálada spojená s detským džavotom a, dúfajme, aj sánkovaním.

 

Vianoce v Lesoparku

Začiatkom novembra prevzal kaviareň v obľúbenom lesoparku nový správca, ktorý už predtým avizoval, že má v pláne vytvoriť novú tradíciu. Malo by ísť o remeselnícke trhy v čase adventu a podujatie s názvom Les Vianoc. Vznikol by tak nultý ročník novej tradície. Zatiaľ je všetko v štádiu príprav, o ďalších podrobnostiach budeme informovať, záujemcovia o predaj v Lesoparku sa môžu viac dozvedieť na FB stránke Lesopark Žilina.

 

Vyberte sa do okolia

Vianočné trhy sa tešia veľkej obľube aj v iných mestách Slovenska, blízkeho okolia Žiliny nevynímajúc. V meste Bytča si pripravili program na adventné obdobie. Vianočné trhy v podobe stánkov s občerstvením otvoria 1. decembra a budú tu do 31. decembra 2023. Toto obdobie spestria aj rôzne akcie ako Mikuláš v meste s rozsvietením vianočného stromčeka (5. december), Primátorská kapustnica a punč so súťažou vo varení kapustnice (16. december), Vianočný Coca-Cola kamión (18. december) a na záver roka je pripravená silvestrovská diskotéka s laserovou show.

Trhy chystajú aj v Kysuckom Novom Meste. Budú sa konať v termíne od 8. do 10. decembra a od 15 do 23. decembra. Momentálne si môžu záujemcovia o predaj na vianočných trhoch podať prihlášky na mestskom úrade.

Autor: - r -

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod