Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

2. jún 2020 | Xénia
| 8°C

Spravodajstvo

Žilinská nemocnica potvrdila prvého pacienta s koronavírusom, v karanténe je 62 zamestnancov

67-ročný muž už v Žiline neleží, bol transportovaný do Martina. Keďže žilinskú nemocnicu navštívil za posledné dva týždne niekoľkokrát, muselo ísť do karantény až 62 zdravotníkov.

02.04.2020 | 19:50

Žilinská nemocnica pred malou chvíľou informovala o prvom pozitívnom prípade na COVID 19 na pôde fakultnej nemocnice.

„Bohužiaľ, musíme informovať o prvom pacientovi s potvrdením ochorenia COVID-19 aj zo žilinskej nemocnice. Pacientovi, 67-ročnému mužovi z okresu Žilina, ktorého sme prijali v utorok 31. marca, bol v stredu 1. apríla na základe výsledku testu potvrdený koronavírus. Aktuálne neleží v našej nemocnici, v stredu bol prevezený do nemocnice v Martine. Táto informácia môže prirodzene vyvolať strach a mnoho otázok. Chceme zabrániť šíreniu nesprávnych a neúplných informácií, prosíme vás preto o nevyvolávanie paniky a najprv sa oboznámenie so zatiaľ dostupnými faktami uvedenými nižšie. Robíme všetky opatrenia preto, aby boli naši zamestnanci, pacienti a návštevníci chránení a v bezpečí aj naďalej. V domácej izolácii je preto momentálne 6️2 našich zamestnancov," objasňuje situáciu žilinská nemocnica.

Podľa ďalších informácií bol muž v žilinskej nemocnici za posledné dni až niekoľkokrát. Do 22. marca bol hospitalizovaný kvôli operácii bez príznakov: bez cestovateľskej anamnézy, bez kontatku s rizikovou alebo potvrdenou osobou. 28. marca navštívil urgentný príjem, opäť bez cestovateľskej anamnézy, bez kontaktu s rizikovou alebo potvrdenou osobou, bez teploty nad 38 stupňov Celzia. V utorok 31. marca u muža vykonali výter a následne na druhý deň bol u neho potvrdený pozitívny test na COVID-19. Všetci zamestnanci nemocnice, ktorí dovtedy prišli s ním do kontaktu, boli hneď v ten deň (1. apríla) odoslaní do domácej izolácie. Pacienta následne transportovali do martinskej nemocnice.


„Pacient bol u nás prijatý 31. 3. 2020, kedy mu bol v žilinskej nemocnici zrealizovaný výter. Hospitalizovaný bol do 1. 4. 2020 na internom oddelení v samostatnej izolovanej izbe a nebol v kontakte so žiadnym iným pacientom. Personál, ktorý sa o pacienta odo dňa príjmu na internom oddelení staral, bol vybavený osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami a k pacientovi pristupoval ako k osobe podozrivej z ochorenia v súlade s aktuálnym usmernením hlavného hygienika Slovenskej republiky," uvádza vo svojom príspevku na sociálnej sieti žilinská nemocnica.

Počas hospitalizácie na internom oddelení boli zamestnanci riadne chránení, keďže pacient už bol považovaný za podozrivého, preto momentálne nie je podľa nemocnice dôvod k uzavretiu oddelenia. „Pacienti a zamestnanci interného oddelenia sa nemusia obávať, boli dodržané karanténne opatrenia, v tomto prípade nedošlo k nechránenému kontaktu," uisťuje nemocnica.

Zamestnancom, ktorí prišli do kontaktu s mužom ešte počas prvej hospitalizácie, boli odobraté vzorky na testovanie ešte v ten istý deň, ako sa u muža potvrdilo ochorenie. U ostatných zamestnancov bude realizovaný odber na 6. deň od kontaktu s pacientom, teda u niektorých už zajtra, v piatok 3. apríla, a u zvyšku v pondelok 6. apríla.

 

 

 

Autor: - r -

Foto: FNsP Žilina, Pixabay.com

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod