Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

25. február 2021 | Frederik, Frederika
| 2°C

Spravodajstvo

Bude v Žiline nová nemocnica? Starú sa vraj opravovať neoplatí

Žilinská fakultná nemocnica predložila rezortu zdravotníctva zámer vybudovania novej nemocnice. Ministerstvo hovorí, že nové a moderné nemocnice chce, no teraz je prioritou niečo iné.

11.02.2021 | 18:44

ŽILINA. Projekt, s ktorým prichádza nemocnica v Žiline, sa uchádza o zaradenie do národného Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. V rámci neho by výstavba novej nemocnice a rekonštrukcia ambulantnej časti hlavnej budovy polikliniky mohla byť financovaná zo zdrojov mechanizmu podpory Európskej komisie.

 

Oprava ide pomaly

Žilinská nemocnica je treťou najväčšou fakultnou nemocnicou na Slovensku so spádovou oblasťou štvrť milióna obyvateľov. „Technický stav našich budov je žalostný. Snažíme sa síce postupne rekonštruovať priestory i vybavenie, no ide to príliš pomaly. Vlastnými silami a zdrojmi nevieme vyriešiť väčšie problémy, či už je to zastaraný systém kúrenia, elektroinštalácií, kanalizácií, striech, dispozícia a stav operačných traktov a podobne. Po zvážení všetkých aspektov preto považujeme za najefektívnejšie riešenie výstavbu novej budovy v tesnej blízkosti heliportu, kde sústredíme centrálne operačné sály, urgentný príjem pre kapacitu spádu 220-tisíc pacientov, lôžka JIS, zdieľanú lôžkovú časť a ďalšie zložky,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek. Okrem toho by nemocnica chcela, aby sa do Žiliny vrátili dôležité lôžkové oddelenia, ktoré sa v minulosti zrušili, a teda oddelenie infekčné, pľúcne či kožné. Pôvodné kapacity existujúcich budov by zase podľa nemocnice do budúcnosti poskytli priestor na rozšírenie chýbajúcich kapacít v rámci geriatrickej a paliatívnej starostlivosti.

 

Chcú investovať

Podľa ekonomického riaditeľa nemocnice Petra Brašku je dnes pavilónový systém nemocníc nevyhovujúci. „Ak chceme aplikovať nové výzvy 21. storočia do činností nemocníc, ak chceme, aby boli riadené efektívne a kvalitne, potrebujeme na to efektívne a kvalitné prostredie, podmienky. Takto chceme nastaviť systém tiež v Žiline, centrálne riadiť hospitalizácie, obložnosť, plánovať operácie, personálne zabezpečenie, nastaviť energetický manažment, efektívne využívať digitalizáciu, nemocnici vrátiť činnosti, ktoré zlepšia jej príjmovú časť prevádzky,“ doplnil Peter Braška. Ambulantný trakt hlavnej budovy polikliniky má podľa neho výhodnú strategickú polohu, a tak vedenie v zámere počíta s jeho zachovaním a kompletnou rekonštrukciou. Rezort zdravotníctva potvrdzuje, že do výstavby nových nemocníc investovať plánuje a pomôcť zanedbanej nemocničnej sieti by mal podľa neho napríklad aj fond obnovy. „Pracujeme aj na systematickej reforme poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocniciach, o konkrétnych detailoch budeme informovať následne, nakoľko aktuálne jednou z hlavných priorít je ochrana životov a zvládnutie pandémie,“ uviedla pre Žilinský večerník hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Autor: Zuzana Holienčíková

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod