Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

26. november 2022 | Kornel
| 2°C

Spravodajstvo

Bytčan Dalibor Buranda bude ako prvý Slovák študovať na filmovom inštitúte v Hollywoode

Dalibor Buranda (22) z Bytče je prvým Slovákom, ktorý sa dostal na prestížny filmový inštitút v Los Angeles. Je šťastný, že aj takto môže prezentovať svoju milovanú krajinu, aj keď štúdium bude finančne náročné. Po pobyte na London College of Music, tak zažije svoj ďalší herecký sen.

19.11.2021 | 11:30

Vždy ste mali blízko k hudbe a k herectvu? Aké boli vaše začiatky ešte na Slovensku?

Umeniu sa venujem už od malička, keď ma rodičia zapísali na Základnú umeleckú školu v Bytči, na hudobný a literárno-dramatický odbor. Práve tam sa vyformovala moja láska k spevu a divadlu. Keď som sa neskôr rozhodoval, ktorému žánru by som sa chcel ďalej profesionálne venovať. Navštívil som veľa predstavení (opera, balet, činohra), no zvrat nastal, keď som videl môj prvý muzikál - Maľované na skle - v Mestskom divadle Žilina. Muzikálové spojenie hudby, spevu, tanca a divadla ma veľmi očarilo a povedal som si, že práve toto je to, čo chcel ďalej robiť.

Vyštudovali ste London College of Music. Ako sa chlapec z Bytče dostane na takúto prestížnu školu?

Sám tomu niekedy neviem uveriť! Na London College of Music som študoval v odbore muzikálové divadlo a brali nás len 50 z celého sveta. Veľmi som sa potešil, že som dostal takúto šancu a chcel som z nej vyťažiť maximum. Strávil som tam tri roky, ktoré boli plné hereckých tréningov, hodín tanca a spevu, prednášok o dejinách divadla, teórii hudby a vyskúšal som si dokonca aj step či hodiny šermu. Nebolo to však vôbec jednoduché, pretože všetky hodiny sa samozrejme vyučovali v angličtine. Zo začiatku mi trvalo zvyknúť si nielen na fungovanie v tomto režime, ale aj na samotný život v zahraničí. Ten ma však veľa naučil, a preto som rád, že som sa na London College of Music prihlásil.

Kedy vo vás skrsla táto myšlienka?

Nad štúdiom v zahraničí som začal reálne uvažovať počas môjho štúdia na Súkromnom konzervatóriu v Nitre, no lákalo ma odjakživa. V Nitre som študoval v odbore Hudobno-dramatické umenie a vedel som, že po maturite by som sa rád venoval ďalej muzikálovému divadlu. Prihlásil som sa teda na rôzne univerzity a dramatické inštitúcie v Anglicku a vycestoval na talentové prijímacie skúšky. O miesto som sa uchádzal aj na muzikálovom programe Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Tam ma nakoniec prijali a splnil sa mi tak sen - JAMU je totižto považovaná za najlepšiu školu na muzikál v celom Československu. Neskôr prišla odpoveď z Anglicka a dozvedel som sa, že ma prijali aj na London College of Music. Veľa času som strávil rozhodovaním sa na ktorú školu by som nakoniec chcel nastúpiť. No keďže som nechcel zahodiť takú jedinečnú šancu akou je štúdium v zahraničí, rozhodol som sa pre Anglicko a v septembri 2018 odišiel do Londýna.

Objavili ste sa už aj v známych muzikáloch ako Jesus Christ Superstar, Bonnie & Clyde, A History of Violence. Aká to bola skúsenosť?

Jesus Christ Superstar bol mojím prvým muzikálom vôbec a na ten pocit sa jednoducho nedá zabudnúť. Skvelý tím, úžasná profesionálna atmosféra a tá skvelá hudba!! Je mi cťou, že som v ňom ešte na Slovensku mohol stvárniť dve postavy: Kráľa Heroda a apoštola Petra. A History of Violence sa zasa stala mojím prvým muzikálom v Spojenom kráľovstve. Hlavnú mužskú postavu Rudiho Krugera som dostal už ako prvák na London College of Music a znamenalo to pre mňa veľmi veľa. S muzikálom sme neskôr vycestovali aj do Starej Zagory v Bulharsku, kde sme účinkovali ako hostia na medzinárodnom divadelnom festivale. Každý muzikál ma posunul ďalej spevácky, herecky či tanečne a všetky zručnosti som mohol neskôr pretaviť do muzikálu Bonnie & Clyde, ktorý sa stal jedným z mojich absolventských predstavení na London College of Music. Za každú jednu príležitosť som úprimne vďačný, pretože vždy stretnem ľudí, ktorí ma niečo nové naučia. Najkrajší dar je pre mňa aj, keď to, čo robím, nájde odozvu v publiku a ľudia odchádzajú šťastní, pretože majú o niečo zaujímavejší či krajší deň.

Hovoríte výborne po anglicky. Angličtinu ste cibril od mala alebo, to zmenil až váš pobyt v Anglicku?

Angličtinu som sa učil od základnej školy, no nikdy som necítil, že viem hovoriť plynulo. To všetko sa zmenilo v druhom ročníku na strednej škole, keď som si uvedomil, že by som chcel ísť študovať do Anglicka. V tom momente som tento jazyk začal brať vážne a začal čítať veľa kníh, počúval britské rádio, pozeral anglické filmy atď. Veľa sa toho na mňa nalepilo a čerešnička na torte bol samotný život v Anglicku, kedy som angličtinu používal každý deň. Naučiť sa cudzí jazyk je skvelý pocit, pretože sa vám otvoria nové obzory a získate nové informácie, ktoré možno vo vašom rodnom jazyku neexistujú. Aj pre tento dôvod bolo štúdium v zahraničí neopakovateľné.


 

Cítite sa viac ako spevák, či herec?

Myslím si, že som oboje. Môj tréning spočíval v snahe navzájom prepojiť spev a divadlo. Počas môjho života som mal šťastie na projekty rôzneho charakteru. Od sólových koncertov a divadelných predstavení až po muzikály a filmové produkcie. Myslím si, že spev a divadlo spolu súvisia. Keď hrám, snažím sa analyzovať melódiu a tempo reči aby bol môj výkon zaujímavý, a keď spievam, vychádzam z pocitu a posolstva piesne aby bola čo najautentickejšia.

Ktoré úlohy vám najviac sedia?

Toto je úžasná otázka a vedel by som na ňu odpovedať aj hodinu. (Smiech.) Ako herec mám rád hlboké emócie a je pre mňa dar, keď s nimi môžem experimentovať a spoznať postavu, ktorú hrám. Mám rád, keď môžem moju postavu skúmať a často sa pomyselne sám seba pýtam otázky ako napr. “Prečo chodím tak, ako chodím?” alebo “Prečo si myslím, to čo si myslím?” Každý z nás je iný, výnimočný a pre mňa ako herca je príležitosť vyrozprávať príbeh danej osoby veľkým darom. Čo sa týka úloh, ktoré sa mi hodia alebo by som si chcel vyskúšať, každý z nás má sny. Veľmi rád by som si zahral vo filmovom muzikáli alebo v Hollywoodskom trháku. (Smiech.) Taktiež milujem MARVEL! Od detstva je mojím veľkým snom zahrať si superhrdinu na filmovom plátne. To všetko však ukáže len čas…

Chodia ľudia v Anglicku radi do divadla?

Anglicko a konkrétne Londýn sa považuje za divadelnú Mekku. Len v centre Londýna sa nachádza takmer 40 divadiel. Briti milujú divadlo a aj to bol jedným z dôvodov, prečo som chcel ísť študovať práve do Londýna. Londýnsky West End je jedným z najväčších centier muzikálového divadla na svete a počas môjho štúdia som videl desiatky svetoznámych titulov ako Wicked, Bedári či Fantom opery. 9. Nedávno ste účinkovali aj vo filme. O čo išlo? Filmu a TV som sa začal venovať nedávno, no po mnohých divadelných skúsenostiach je to naozaj príjemná zmena a niečo, v čom by som v budúcnosti rád pokračoval. Tento rok som dostal postavu vo filme “Cyber Heist” od režisérky Heleny Carlsen a v “Crossroads” v réžii Tommasa Frixione. Momentálne som taktiež v produkcii nového televízneho seriálu od Stevena Spielberga, no kvôli sľubu mlčanlivosti nemôžem viac prezradiť! 10. Účinkujete aj v nejakých predstaveniach na Slovensku? Počas môjho štúdia na Súkromnom konzervatóriu v Nitre som bol súčasťou rôznych divadelných predstavení ako DNA, Jazzové pašie či Zojkin byt v réžii Petra Oravca. V maturitnom ročníku som sa ocitol aj na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre v inscenácii Štefánik - slnko v zatmení v réžii Evy Borušovičovej. Od môjho odchodu do Anglicka v roku 2018 však ďalej na Slovensku, bohužiaľ, nepôsobím.

Nechýba vám rodná krajina, rodina?

Stále! A myslím si, že vždy aj budú. Prvý rok bol najťažší a často som rozmýšľal, či to vôbec zvládnem. Potom si však človek uvedomí, že je opäť bližšie k svojmu snu, a že sa vždy môže vrátiť domov. S mojou rodinou často volám, aby nebola odluka od domova taká ťažká.

Je to už váš druhý domov?

Áno, Londýn sa pre mňa napokon stal domovom, no moja rodina sa aj tak stále hnevá, keď poviem - u “nás” v Londýne! (Smiech) Je to ale miesto, ktoré mi prirástlo k srdcu. Koniec koncov, žijem tu už skoro 5 rokov.

Čo máte na tejto krajine najradšej?

To, že si v nej nájde miesto každý! Každý človek tu môže byť, kým naozaj je a nebáť sa dôsledkov. Je úžasné vidieť koľko zaujímavých ľudí stretnete v uliciach. A nočné prechádzky pri Temži! Na tie mám slabosť! (Smiech.)

Ste veselý človek, kde beriete životnú energiu, ktorú okolo seba šírite?

Snažím sa užívať si život naplno a prežiť každý jeden moment na maximum. Či už je veselý alebo smutný. Vážim si všetko, čo mi bolo v živote dané a chcem vždy pomôcť druhým. Som taktiež šťastný, že si môžem plniť sny a robiť to, čo ma v živote baví. Ďakujem aj za svoju rodinu a priateľov, ktorí ma držia nad vodou, keď je to potrebné.

Tento rozhovor sa koná aj pri príležitosti vášho prijatia na hereckú školu v Amerike. Povedzte nám viac.

Áno, som veľmi šťastný, že môžem niečo takéto oznámiť. Ako prvý Slovák vôbec som bol prijatý na prestížny Divadelný a filmový inštitút Lee Strasberga v Hollywoode, v Los Angeles, v Kalifornii. Z tejto školy vyšli také herecké osobnosti ako Angelina Jolie, Chris Evans, Scarlett Johansson či legendárna Marilyn Monroe. Som nadšený, že som dostal túto úžasnú príležitosť zamieriť do centra filmového priemyslu a učiť sa od tých najlepších. Momentálne taktiež hľadám sponzorov na podporu môjho štúdia v USA. Verím, že to bude veľké dobrodružstvo a už teraz sa neviem dočkať, čo všetko zažijem a uvidím. Možno sa jedného dňa stretneme na červenom koberci. (Smiech)

Autor: Alexandra Janigová

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod