
Mecklenburgovci sú severonemecká panovnícka dynastia polabského pôvodu, ktorá do roku 1918 vládla v nemeckom mecklenburgskom regióne a patrila medzi najdlhšie vládnuce rodiny v Európe. Región bol neskôr v rámci Nemeckej monarchie rozdelený na dva štáty Mecklenburg-Schwerin a Mecklenburg-Strelitz, ktoré pretrvali až do zániku Nemeckého cisárstva.
Návšteva veľkovojvodského páru nadviazala na jarnú výsadbu 38. Stromu pokoja v nemeckom Neustrelitzi, ktorá bola realizovaná pod ich spoločným patronátom. Pamätný dub letný (Quercus robur) bol zasadený pri príležitosti ukončenia druhej etapy obnovy zámockého parku zvanom Schlosskoppel. Ide o zalesnenú oblasť v Neustrelitzi susediacu so zámockou záhradou. Okolo roku 1794 nechal vojvoda Carl z Mecklenburg-Strelitz premeniť približne 50-hektárový areál na krajinársky park, ktorý sa nachádza priamo pri jazere Zierker a od marca tohto roka tu rastie i žilinský Strom pokoja, ktorého výsadbu po celom svete zastrešuje združenie Servare et Manere. Korene stromu boli posypané žilinskou zeminou. Na záver ceremoniálu si účastníci podujatia prevzali za svoje zásluhy ocenenia združenia.
Medzinárodná iniciatíva Strom pokoja propaguje posolstvo mieru a medzináboženský dialóg a spája dve dôležité otázky našej doby, prvou je mier a druhou klimatická kríza. Vrátane výsadby v Neustrelitzi bolo doteraz vysadených už 39 stromov pokoja v 22 krajinách na 4 kontinentoch. Súčasťou delegácie bol aj slovenský veľvyslanec Ľubomír Rehák z Odboru analýz a plánovania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Aristokratická návšteva si prezrela žilinský Sirotár aj s jeho tajuplným podzemím, Mariánske námestie i Katedrálu Najsvätejšej Trojice. V kancelárii Servare et Manere, ktorá sa nachádza v Sirotári, návštevu privítal honorárny konzul Rumunska Marek Sobola, ktorý vojvodský pár sprevádzal počas prehliadky mesta. Milým spestrením bolo neplánované stretnutie so žilinským biskupom Mons. Tomášom Galisom.