
Zámocký park, ktorý je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky, čaká obnova so zreteľom na jeho historickú aj prírodnú hodnotu. Rodina Škottovcov, pôvodom zo Žiliny, ktorá žije vo Švajčiarsku a zámok kúpila po ničivom požiari v roku 2019, dáva jasne najavo, že ich cieľom je zachovanie ducha tohto miesta pre ďalšie generácie.
Rešpekt k prírode aj histórii
V parku zostane zachovaná jeho prirodzená atmosféra – lúka, historické dreviny, ovocné sady a bylinková záhrada z čias grófa Balestréma. „Naším cieľom je udržať súčasnú pokojnosť lúky uprostred lesa. Namiesto zavádzania exotických rastlín chceme ošetriť a doplniť existujúcu jedinečnú vegetáciu,“ uviedli majitelia zámku. Jar v parku sprevádzajú kvitnúce magnólie, storočné čerešne a spev vtákov, a práve v tomto období pokračujú práce na finálnej štúdii úprav, ktorá už prešla aj konzultáciou s pamiatkarmi.
Bezpečnostné dôvody si vyžiadajú odstránenie smrekovej aleje, ktorá nepatrí k pôvodnej výsadbe a pri silnom vetre ohrozuje návštevníkov. Okrem toho sa park dočká obnovy pôvodných štrkových chodníkov, nových lavičiek a aj malého prírodného amfiteátra určeného najmä na svadby či kultúrne podujatia. Použité budú výhradne prírodné materiály, ktoré splynú s okolím, a aj osvetlenie zostane úsporné: „Minimálne osvetlenie zabezpečí bezpečnosť návštevníkov bez rušenia lesnej zveri svetelným smogom,“ vysvetľuje Škottová.
Park pre všetkých
Súčasťou plánov je tiež zlepšenie infraštruktúry – nové parkoviská, nabíjacie stanice pre elektrobicykle, občerstvenie a informačné centrum pre turistov. Zavlažovanie bude ekologicky riešené zadržanou dažďovou vodou. Zámocký areál totiž leží na križovatke turistických a cyklistických trás, a jeho obnova tak bude mať význam nielen kultúrny, ale aj spoločenský a rekreačný.
Brány otvoria koncom leta
Hoci rekonštrukcia zámku sa robí postupne a prioritou sú v súčasnosti inžinierske siete a výmena okien, verejnosť sa už čoskoro dočká ďalšieho nahliadnutia do jeho priestorov. „Zámok sprístupníme niekedy koncom leta, ale nemáme ešte presný termín,“ uviedla Jana Škottová. Nemalá komunita ľudí z blízkeho i ďalekého okolia, ktorá majiteľom fandí na sociálnych sieťach, sa na túto udalosť už teraz teší. V interiéri sa zatiaľ robia len základné murárske práce, no nové okná v pôvodných tvaroch už naznačujú budúcu krásu zrekonštruovaných priestorov.
Podpora verejnosti
Príbeh záchrany zámku Kunerad si získal sympatie naprieč širokým okolím. Ľudia vyjadrujú rodine Škottovcov vďačnosť a podporu a zároveň oceňujú, že sa do obnovy pustila srdcom, bez vidiny rýchleho zisku. Majitelia pravidelne zdieľajú pokroky cez sociálne siete a organizujú sprístupnenia pre verejnosť, aby ľudia na vlastné oči videli progres prác. Ich úcta k histórii, verejnosti a prírode inšpiruje ďalších a ukazuje, že aj jednotlivci môžu zachrániť to, čo sa zdalo stratené. Zámok, ktorý bol ešte pred pár rokmi ruinou bez strechy, sa tak stáva symbolom nádeje a dôkazom, že aj zdanlivo zničené pamiatky môžu v tých správnych rukách znova ožiť.