
Zdravotníci pomáhali prevažne pri úrazoch spôsobených pádom, porezaním alebo v dôsledku požitia alkoholu. „V lete narastá počet prípadov, kedy ošetrujeme pacientov, ktorí sa poranili napríklad pri rúbaní dreva, rezaní, vŕtaní alebo iných prácach doma i v záhrade. Taktiež sú veľmi časté pády, a to zo strechy, stromov, rebríkov a najčastejšie, samozrejme, pri športoch,“ uviedol primár oddelenia úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice Juraj Kacian. V priebehu posledného štvrtka až nedele prišlo na urgent 16 zranených cyklistov a 18 pacientov so zraneniami spôsobenými pri futbale, jazde na kolobežke, skateboarde alebo iných športových aktivitách. Vyskytli sa tiež podvrtnutia a vyvrtnutia členkov, ku ktorým došlo prevažne pri zlom dostúpení či doskoku.
Lekári varujú najmä pred úrazmi detí. „Počas prázdnin dochádza k početnejším zraneniam u detských pacientov. Je dôležité, aby rodičia vyzývali k opatrnosti, keďže nemusí ísť len o zlomeniny, ale aj prípady, kedy stačí obyčajný pád z hojdačky alebo bicykla, ktorý povedie k väčším komplikáciám, ako je napríklad otras mozgu alebo poškodenie chrbtice,“ zdôrazňuje J. Kacian s tým, že dávať pozor treba tiež na cestách. „S presunom dovolenkárov sa zhusťuje doprava a dochádza k viacerým kolíznym situáciám,“ doplnil.
Letné mesiace so sebou prinášajú však okrem úrazov aj zvýšený výskyt kliešťov. „Za uplynulý víkend sme mali 15 prípadov, kedy sme pomáhali s vyberaním kliešťov. Pacienti sa ich buď pokúšali vybrať sami a nepodarilo sa im to, alebo prišli rovno k nám, aby sme ich odstránili,“ priblížil primár úrazovej chirurgie FNsP Žilina. Podľa jeho slov, pokiaľ si pacient nie je istý, či zvládne vytiahnuť kliešťa sám alebo mu ostala nejaká jeho časť v tele, je najlepšie hneď vyhľadať lekára. „Infikované kliešte môžu prenášať kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu, preto je potrebné dávať na ich výskyt na tele veľký pozor, používať repelenty, dlhé oblečenie a po návrate domov skontrolovať predovšetkým deti, ale i dospelých,“ zdôraznil J. Kacian.
Žilinská nemocnica upozorňuje pacientov na zváženie potreby návštevy urgentného príjmu. Do 22. hodiny je denne k dispozícii ambulantná pohotovostná služba, ktorá poskytuje pomoc v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, kedy nemusí byť život v priamom ohrození, ako napríklad slabá alergická reakcia, horúčka či ošetrenie malých rán. Urgentný príjem zabezpečuje neodkladnú starostlivosť v život ohrozujúcich a urgentných situáciách, ako je strata vedomia, krvácanie, vážny úraz, bolesť v hrudníku a pod.. Prosíme pacientov, aby zvážili nevyhnutnosť návštevy urgentného príjmu po 22. hodine s cieľom zabrániť preťaženiu zdravotníkov úkonmi, ktoré neohrozujú život a je možné ich vykonať v bežných ordinačných hodinách všeobecného lekára.