
OBRAZÁREŇ
Pri vstupe do výstavných priestorov PGU na 1. poschodí má návštevník hneď pocit, že sa nachádza v klasickej pinakotéke. Táto však obsahuje diela jediného autora, Dušana Mravca, v ktorých sa spája maliarske remeslo starých majstrov s moderným prístupom k obrazu. Pod kurátorským vedením Miri Sikorovej-Putišovej a v grafickom dizajne Mareka Matiho sa návštevníkom predstavuje tvorba, ktorá balansuje medzi zátiším a krajinomaľbou a medzi tým, čo vidíme navonok a tým, čo sa odohráva vnútri, v mysli autora.
Obrazy, prevažne olejomaľby veľkých formátov sú mimoriadne precízne, no zároveň vnímame absenciu jedného detailu, ktorým je text – popis chrbta knihy, čistá etiketa na obale, notes bez záznamu. Akási anonymita, otáznik pre pozorného diváka. Umelcova schopnosť pracovať s detailom a kompozíciou ho radí k výtvarníkom, ktorí si ctia remeslo, ale zároveň ho dokážu aktualizovať pre dnešného diváka.
Napriek takmer úplnej absencii ľudskej figúry jeho obrazy silno reflektujú prítomnosť človeka – či už ako pôvodcu predmetov, alebo tichého pozorovateľa. Zobrazené prostredia nesú v sebe melanchóliu, istú samotu, no zároveň hĺbku. Môžeme ich vnímať ako krajiny vnútra – priestory, kde sa stretáva vonkajší svet s tým vnútorným.
Výstava Krajiny vnútri nás je výnimočnou príležitosťou zažiť diela autora, ktorý si získal uznanie doma aj v zahraničí, a navyše v jeho rodnom meste. V Považskej galérii umenia si ju môžete pozrieť až do 11. októbra.
DOLCE VITAJ
V jednej výstavnej miestnosti veľké formáty, v druhej drobné kresby. Od obrazu Dušana Mravca prijímateľ potrebuje niekoľko krokov odstúpiť, vnímať ho ako celok. Oproti tomu „dielka“ Pina Pascaliho priťahujú návštevníka čo najbližšie, aby zachytil drobné, v niektorých prípadoch úsmevné detaily.
Výstava Pina Pascaliho s názvom Umenie cez prizmu reklamy sa v Žiline koná pri príležitosti 90. výročia umelcovho narodenia a je jedným z najvýznamnejších podujatia 18. ročníka Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.
Taliansky umelec Pino Pascali patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov umeleckého smeru Arte Povera. Jeho diela môžeme obdivovať v najznámejších svetových galé-
riách, ako napríklad MOMA – Múzeum moderného umenia v New Yorku, Tate Modern v Londýne, Centre Georges Pompidou v Paríži, Múzeum moderného umenia v Osake či GNAM – Galéria moderného a súčasného umenia v Ríme. Gro jeho výstavy v PGU tvoria kresby na papieri a kartóne vytvorené pre reklamné kampane a dopĺňa ich video reklamného spotu. Zatiaľ čo dnes je televízny divák z reklamy unavený a radšej ju preskočí, v 60. rokoch bola čímsi, čo pritiahlo pozornosť a aj v tomto prípade predstavovala doslova krátky film.
Niektoré vystavené Pascaliho kresby pôsobia rozpracovane, nedokončene, iné prekvapia trojrozmernosťou, čo autor dosiahol použitím viacerých vrstiev – acetátovej fólie v kombinácii s výkresom a pauzovacím papierom.
Výstavu, ktorá bude nainštalovaná do 11. októbra, dopĺňajú fotografie Marcella Colittiho zobrazujúce umelca v jeho ateliéri.