Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

16. máj 2022 | Svetozár
| 14°C

Spravodajstvo

Opustenú budovu na sídlisku Vlčince dočasne zadebnili, problém sa ťahá roky

Schátraná budova bývalej reštaurácie roky sužuje obyvateľov sídliska Vlčince. Mesto ju aspoň zadebnilo, čo problém vyriešilo len čiastočne.    

12.01.2022 | 17:56

Opustená budova bývalého baru a pizzerie na sídlisku Vlčince spôsobuje Žilinčanom roky starosti. V nevyužitom objekte sa začali schádzať ľudia bez domova, ktorí mnohokrát znečisťovali okolie a vzbudzovali verejné pohoršenie a sťažnosti.

OPATRENIE PROTI ŠÍRENIU COVID

„Samospráva problém riešila niekoľkokrát a vždy v rámci kompetencií, ktoré jej vo vzťahu k súkromnému vlastníctvu nehnuteľnosti dovoľuje legislatíva. Z osobnej iniciatívy žilinského primátora Petra Fiabáne a zamestnancov mesta ako súkromných osôb a obyvateľov Žiliny bol objekt v apríli 2020 zadebnený a zabezpečený proti vstupu,“ priblížil problém Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina.

Dôvodom na takéto rázne riešenie bol aj fakt, že v budove naďalej hromadne stretávali ľudia bez domova, čím potenciálne hrozilo nebezpečenstvo šírenia ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV2.  

OPAKOVANÉ VÝZVY

„Problémy s nehnuteľnosťou, ktorá je stále v súkromných rukách, sa usilovala samospráva riešiť niekoľkokrát. Orgán štátneho stavebného dohľadu môže aj v prípade uvedenej nehnuteľnosti postupovať len v súlade s tým, čo mu ukladá zákon. Samospráva opakovane vyzvala súkromného vlastníka na zabezpečenie budovy. Mesto nemôže z vlastnej iniciatívy  do súkromného objektu vstupovať, ani ho zabezpečovať proti vstupu iných osôb, keďže je to výlučným právom vlastníka budovy,“ doplnil.

Predtým do budovy vstupovali bezdomovci, po zadebnení sa situácia zlepšila. To nám potvrdila aj pán Peter Oravec, ktorý býva v okolí. „Keď ste ráno išli do vedľajších potravín, tak to sa nedalo. Hrozný zápach a ľudia, čo popíjali alkohol. Ako sa budova zabezpečila, tak sa dnu už nedostanú,“ povedal pán, ktorý by bol rád, keby sa problém s touto budovou už nadobro vyriešil.

 

Autor: Alexandra Janigová

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod