Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

21. október 2021 | Uršuľa
| -0°C

Spravodajstvo

Podvody na senioroch. V Žiline sa rozrástli podozrivé telefonáty

Na podvodné telefonáty nás upozornil náš čitateľ, ktorého babku chceli okradnúť o nemalé financie. To, že podvodných telefonátov v poslednom čase pribudlo, nám potvrdila aj polícia.

29.09.2021 | 11:09

Našu redakciu oslovil Michal Boga s prosbou o pomoc. „Pred pár dňami moju babku kontaktoval údajný policajt Juhas s tým, že jej peniaze v banke sú ohrozené a pravdepodobne budú vykradnuté. Mali jej pomôcť s tým, že po ňu pošlú taxík a pôjdu s ňou k najbližšiemu bankomatu,“ opisuje celú situáciu s tým, že babičku upozornili, že nemá nikomu o tom hovoriť, ani najbližšej rodine a ani úradníčkam z banky, lebo je to jedna organizovaná mafia.

 

CHCELI SA DOPÁTRAŤ ČÍSLA 

„Pýtali sa jej taktiež, či má doma nejaké peniaze. Našťastie babka kontaktovala moju mamu a so všetkým sa jej zdôverila. Následne išli spolu na políciu, kde však nič nevyriešili, lebo sa v podstate nič nestalo, kontaktovali banku aj operátora,“ povedal a doplnil, že, keď boli na polícii, tak v tú istú chvíľu prišla aj kamarátka jeho mamy vypovedať rovnakú situáciu cez telefón, kde ju kontaktoval údajný policajt Juhas. „Polícia, ako vyššie spomínam, s tým nič nejde robiť, keďže k nijakému skutku nedošlo. Preto by som bol rád, keby ste upozornili Žilinčanov na takéto praktiky, ktoré sa začali šíriť cez telefón - pevnú linku.“ Následne sa snažili aj dopátrať ku telefónnemu číslu, avšak operátor ich upozornil, že k tejto informácii nie je možný prístup. „Pravdepodobne musí mať niekto prístup ku takýmto informáciám operátora, keďže vedeli akej vekovej kategórii volať a na aké číslo - jednalo sa o pevnú linku, nie mobil,“ upozornil Michal Boda.


 

 

PRÍPADOV PRIBÚDA

Polícia potvrdila, že týchto prípadoch v Žiline pribudlo najmä v poslednom období.  „V uplynulých dňoch sme v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline zaznamenali niekoľko prípadov pokusov podvodov, ktoré boli zamerané  na vylákanie finančnej hotovosti od seniorov,“ potvrdil Radko Moravčík, hovorca KR PZ Žilina a pokračuje, že páchatelia rôznymi vymyslenými legendami a emotívnymi príbehmi navodia v senioroch stresovú situáciu. Neznámy páchateľ telefonicky zavolá na pevnú linku seniorom, kde im oznámi, že ich príbuzný mal dopravnú nehodu, ktorej účastníkom je malé dieťa vo vážnom zdravotnom stave a je potrebné  vyplatiť finančné prostriedky vo výške osem až desať tisíc eur, aby sa vec riešila mimosúdne bez účasti polície. „Do konverzácie niekedy zapoja aj ďalšiu osobu na telefóne, ktorá vystupuje ako lekár, ktorý seniorom túto situáciu potvrdí ako pravdivú. Seniorom následne nahlási číslo účtu,  na ktorý je potrebné finančné prostriedky zaslať. Páchateľ zakazuje a upozorňuje seniorov, aby o danej skutočnosti nikomu nehovorili, aby nekontaktovali členov rodiny. K osobnému kontaktu so seniorom nedochádza celá komunikácia prebieha prostredníctvom telefonátu,“ opísal konkrétny prípad hovorca polície.

 

NA PRÍPADOCH PRACUJÚ

Na všetkých polícia intenzívne pracujeme. „Vykonávame všetky potrebné úkony a opatrenia za účelom ich objasnenia, ktoré však nie je možné z taktického dôvodu konkretizovať. Treba upozorniť, že páchatelia zakazujú a upozorňujú seniorov, aby o danej skutočnosti nikomu nehovorili, aby nekontaktovali členov rodiny. Podvodníci žiadajú finančné čiastky zasielať prevodom alebo vkladom na bankový účet v bankových inštitúciách, číslo bankového účtu seniorom oznámia po tom, ako sa dostavia osobne na miesto, ktoré podvodníci určia. Žilinská polícia realizuje aj rôzne preventívne aktivity smerujúce k seniorom aj širokej verejnosti, ako sa nestať obeťou tohto druhu trestnej činnosti. „Tieto aktivity vykonávame priamo v zariadeniach pre seniorov, kluboch, domovoch, informujeme verejnosť prostredníctvom rozdávania letákov s preventívnymi radami v uliciach obcí a miest, opakovanou medializáciou aj na našej stránke na sociálnych sieťach, spolupracujeme s mestami, obcami aj finančnými inštitúciami,“ doplnil.

 

Autor: Alexandra Janigová

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod