
Projekt bol postupne konzultovaný s odborníkmi, správcami sietí, majiteľmi tamojších prevádzok i verejnosťou. Na verejnom stretnutí boli občania minulý týždeň informovaní o pripravovaných zmenách. Primátor Peter Fiabáne prí tomných privítal slovami: „Budeme veľmi radi, ak sa nám v spolupráci s vami, po dnešnej prezentácii a zod povedaní vašich otázok podarí začať s rekonštrukciou už v mesiaci august. Našou ambíciou je, aby sme už o rok v tomto období mohli kráčať po obnovenom Bulvári, ktorý bude v úplne inom stave, ako je dnes.“
Ako uviedol prednos ta Mestského úradu v Žiline Michal Berger, projekt prvej etapy revitalizácie zahŕňa úsek medzi ulicami Juraja Fándlyho a Veľkou okružnou a jeho odhadovaná hodnota je približne 1,95 milióna eur.„Veľmi dôležitým prvkom je príspe vok z externých zdrojov, ktoré vieme čerpať – takmer 1 milión eur. Dopad na mestský rozpočet je dnes 930-tisíc eur, no finálna suma bude známa po ukon čení verejného obstarávania,“ doplnil.
CHODNÍKY DOSTANÚ DLAŽBU AJ NOVÝ MOBILIÁR
Rekonštrukcia sa dotkne chodníkov aj povrchu vozovky. Nová žulová dlažba pokryje viac ako 5000 m², nový asfalt ďalších 2000 m². V rámci projektu budú vymenené obrubníky, osadené lavičky, smetné koše, stojany na bicykle a pribudne aj osvetlená plagátová plocha. Cieľom mesta je zvýšenie bezpečnosti chodcov a jasné rozdelenie verejného priestoru. Priestor pre cyklistov ostáva bez zmeny na komunikácii – cyklotrasa bude
označená piktogramami, pre chodcov vznikne na chodníku samostatný pruh so zeleňou a mobiliárom. Budú vyhradené priestory pre prevádzky a letné terasy, vizuálne oddelené pomocou kovovej línie. „Zvýšime bezpečnosť a jasne rozčleníme priestor medzi peších, cyklistov a prevádzky,“ vysvetlil Berger.
VIAC ZELENE A MENEJ BETÓNU
Revitalizácia počíta aj ekologickým prístupom – v miestach, kde dnes nie je možná retencia vody, pribudnú priepustné vrstvy umožňujúce vsakovanie. Ide o približne 500 m². Doplní sa aj mobilná zeleň a ostrovčeky na Veľkej okružnej sa zo zámkovej dlažby premenia na zelené plochy. Taktiež sa vyvýši priechod pre chodcov v strede zóny (pri soche Antona Bernoláka) na úroveň chodníkov a bude tak zároveň plniť úlohu spomaľova
ča na vozovke.
POKRAČUJE TECHNICKÁ PRÍPRAVA
Podľa mestského úradu sa štúdia rekonštrukcie vyvíjala postupne. „V júli 2024 sme od architekta dostali prvú štúdiu. Následne sa uskutočnil monitoring sietí a rokovania so správcami. V septembri sme štúdiu predstavili verejnosti. V decembri 2024 ju mestské zastupiteľstvo schválilo,“ sumarizuje Berger. Momentálne pokračuje koordinácia s vlastníkmi bytov a správcom, aby boli zosúladené technické riešenia, napríklad napojenia na strešné zvody či bleskozvody.
Výmena povrchov začne najskôr na ľavej strane Bulváru (pri pohľade smerom od národnej banky) a mala by trvať približne 12 týždňov, následne sa bude pokračovať pravou stranou ďalších 12 týždňov. Dodávateľ zabezpečí sprístupnenie prevádzok aj bytových domov cez dočasné premostenia. Doba trvania výmeny ostrovčekov na Veľkej Okružnej sa odhaduje na 2 týždne.
OTÁZKY OBYVATEĽOV
Na stretnutí zaznela otázka aj ohľadom odvetrávania pivníc bytových domov, ktoré ústia na Bulvár – viaceré prieduchy, ktoré slúžia ako odvetrávacie otvory, boli v minulosti zaliate a dnes už neplnia svoju funkciu. „Ide približne o 50 svetlíkov, takzvaných anglických dvorcov. V rámci nášho projektu máme návrh odvetrania všetkých. Ich zjednotenieje naším záujmom,“ odpovedal prednosta Michal Berger.
Zároveň však upozornil, že finálna realizácia bude závisieť aj od postoja obyvateľov.„Prostredníctvom správcu sa môžu vlastníci bytov v rámci domových schôdzí vyjadriť, či o tieto odvetrania majú záujem alebo nie,“ dodal.
Ďalšie praktické otázky od obyvateľov sa týkali napríklad čistoty kamenných prvkov, ale aj osudu stredového zatrávneného pásu. „Nie je dokončená rekonštrukcia teplovodu, ten je momentálne dotiahnutý do dvoch tretín Bulváru. Preto sa tejto časti vyhýbame a projekt stredový pás zatiaľ neriešime,“ uviedol Berger.
Na otázku týkajúcu sa čistenia travertínu, ktorý je znečistený grafitmi, Berger dodal, že problematike sa mesto venuje už dlhšie: „Tieto budovy nie sú vo vlastníctve mesta, takže nemáme kompetenciu tam vynakladať finančné prostriedky. Je to vlastníctvo bytových domov a starostlivosť je na ich majiteľoch. Samozrejme, trápi nás otázka, čo s travertínom, keď sa nám podarí zrevitalizovať a upraviť celý okolitý priestor, preto sa to mesto snaží riešiť.“ Ide približne o 2800 až 2900 metrov štvorcových travertínu.
Obyvatelia sa taktiež zaujímali, či do projektu patria aj pozemky, kde sa nachádzajú čierne stavby – stánok s pečivom a „haluškáreň“. „Spomínaný priestor nie je vo vlastníctve mesta a vlastník sa zatiaľ so samosprá vou nedohodol, takže nie je predmetom rekonštrukcie,“ vysvetlil prednosta.
ZAČIATOK DLHEJ CESTY
Rekonštrukcia Bulváru sľubuje nielen krajšie prostredie, ale aj praktickejšie a bezpečnejšie riešenia pre každodenný život. „Naším cieľom je zabezpečiť hladký priebeh rekonštrukcie, ktorá výrazne zlepší kvalitu života v tejto časti mesta. Berte to, prosím, len ako prvú etapu celkovej plánovanej revitalizácie Bulváru,“ uzavrel prednosta.