Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

29. jún 2022 | Peter a Pavol, Petra
| 12°C

Spravodajstvo

Skvelé rady do záhrady

V tejto časti nám Ivan Kuric prezradí čo to o pôde, prečo je humus dôležitý, čo je zázračná mykoríza i to, ako sa v tomto období starať o cesnak, ako odhaliť choroby a škodcov na vysadenej zelenine, ako proti nim zakročiť. Prezradí nám, ako prejsť cez rozum slimákom i nejaké rady, ako aj z buriny vyťažiť to silné pre vašu úrodu.

18.06.2022 | 10:52

Pôda je pre záhradkára (záhradníka, poľnohospodára) výrobným prostriedkom osobitného charakteru. Je neprenosná, nerozmnožiteľná, závisí od prírodných podmienok, spôsobu obrábania, agrotechniky. Je to zvetralá a rozpadnutá hornina alebo ich zmes. Chemický obsah rozpadnutých hornín je zdrojom výživy rastlinstva. Na rozpadávaní a zvetrávaní hornín sa od vzniku zemskej kôry dodnes podieľa vzduch, dážď, voda, slnko, mráz a živé organizmy. Pôda je zvetraná ,oživená a neživá časť zemskej kôry, ktorá obsahuje živú aj neživú časť. Podľa toho, na akej hornine pôda vznikala, poznáme rôzne typy pôdy a pre región horného Považia a kysucký región je prevládajúcim typom pôdy (až 90%) kambizem.

CHUDOBNÁ KAMBIZEM

Kambizem sme dostali do vienka. No nie je to na humus práve bohaté dedičstvo. Na to, aby sme mohli s uspokojením niečo pestovať, potrebujeme, aby zem obsahovala aspoň 4 percentá humusu.  Pásmo kambizeme, ktoré sa v našom regióne nachádza široko ďaleko okolo nás, ho má len 0,9 percenta. To je žalostne málo. Čím je obsah humusu väčší, tým viac a dlhšie dokáže rastlina čerpať živiny. Humus nie je hnojivo, ako sa mnohí domnievajú. Sú to stleté, nie zhnité, zvyšky živočíšnych a rastlinných tiel. Táto suchá hmota sa správa ako špongia. Nasaje a drží vodu. Rastliny dokážu prijímať živiny len vo vodnom roztoku, ktorý do humusu nasiakne.

VYROBTE SI HO

Ak pôda neobsahuje žiaden humus, tak sa voda so živinami odplaví. Humus roztok udrží pri rastline a ona ho môže postupne čerpať. Ak má pôda málo humusu, musíme jej ho dodať. Postupujeme etapovite alebo jednorazovo pridaním vysokých dávok rašeliny, pareniskovej alebo kompostovej zeminy. Na 1 m2 dávkujeme 20 až 40 kg hmoty, čo sa odzrkadlí zvýšením humusu o 1 až 2 % v hlinitých pôdach alebo o 0,5 až 1 % v piesčitých pôdach. Pri postupnom zvyšovaní humusu v pôde používame humusotvorné organické hnojivá – maštaľný hnoj, kompost a rašelinu, hydinový trus, fekálie rožného statku, zelené hnojivo. Pri presných dávkach sa nám podarí za 5 rokov zvýšiť obsah trvalého humusu v pôde o 1 %. Takže, keď odteraz označíte niečo hanlivo ako humus, zamyslite sa, aký je dôležitý a ako ťažko sa dá k nemu prepracovať.


 

ALEBO KÚPTE

Môžeme si však zadovážiť aj o humus obohatené substráty. V základných je iba kompostová zložka, málo obohatená o živiny a potreba rastlín je pokrytá zhruba na 4 týždne. V substrátoch vylepšených aktívnym humusom je živín viac a obsahuje aj rastové kondicionéry. Vyšším stupňom substrátov sú tie, ktoré sú obohatené o mykorízu. Ide o nový fenomén, ktorý sa, žiaľ veľa nepoužíva. Dokáže zázraky a povieme si o nej viac o pár riadkov nižšie. A top sú supresívne substráty, pomocou ktorých môžeme dosiahnuť podstatne lepšiu úrodu. „Paradajky Tornádo som vlani dal do supresívneho substrátu a hoci dorastajú do výšky 1,5 m, ja som mal dvojmetrové a obsypané veľkými plodmi,“ potrvdzuje ich účinok Ivan Kuric.


 

ZÁZRAČNÁ MYKORÍZA

Zázrak z nej robia mykorízne huby, ktoré sa nachádzajú len v pôde. Nabalia sa na koreňovú sústavu rastliny. Ona im odovzdáva to, čo nepotrebuje - škroby a cukry, ktoré si huby nedokážu vyrobiť. Na oplátku huby dokážu absorbovať živiny a vodu a pokiaľ má rastlina 10 l objem koreňového balu, tak mykoríza ho dokáže zväčšiť aj stonásobne. Koreňový systém rastlín nikdy nemôže dosiahnuť rozsiahlosti siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tam, kam koreň nedosiahne. Dodávajú živiny a vodu vo väčšej miere, robia rastlinu ďaleko silnejšou a krajšou. Keďže rôzne druhy rastlín vyžadujú aj rôzne živiny, existujú aj rôzne druhy mykoríznych húb a rôzne prípravky pre určité rastliny. Keďže huby sa napájajú na korene, aplikujeme ich priamo tam. Podľa návodu ich dáme rovno do jamky pri výseve, výsadbe či presádzaní, môžeme ich zmiešať s vodou a ponoriť do vzniknutej kaše koreňový bal. Obyčajne rozrastanie húb v pôde trvá 5-6 týždňov. Mykorízou je možné ošetriť aj vysadené rastliny. Musí sa ale dostať priamo ku koreňom. Preto odporúčame vyhĺbenie  dier do hĺbky koreňov do nich aplikovať mykorízny prípravok. Huby sa napoja na korene a začnú  rastlinu vyživovať. Po aplikácii nepoužívajte niekoľko týždňov fungicídy, najlepšie vôbec. Ak je ich použitie nevyhnutné, neaplikujte ich v zálievke mykoríza by úplne zanikla. Ak jej chcete umožniť rýchly rozvoj, používajte hnojivá organické a organominerálne. 

Ak je vaša záhradka premokrená alebo bohatá na všetky živiny, nebude mať aplikácia mykorízy význam. Huby potrebujú pôdny kyslík, rovnako ako korene rastlín, preto v premokrenej pôde dlho neprežijú. A ešte malá poznámka: prípravkom mykoríznych húb nie je možné rastliny predávkovať.

ČO MÁ MYKORÍZA NA SVEDOMÍ                                                                                                                

 • bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline,
 • viac kvetov a plodov, prirodzená chuť ovocia a zeleniny,
 • nižšia potreba zálievky a hnojenia, lepšie prekonávanie obdobia sucha,
 • rastlina bude úspešnejšia pri presádzaní a odolnejšia voči chorobám a škodcom,
 • prevencia proti niektorým hubovým ochoreniam,
 • spevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou, najmä vo svahoch 
 • ovocie a zelenina: vyšší podiel antioxidantov, vitamínov a cukru
 • bylinky: viac aromatické, viac účinných látok.
 • okrasné kvety, stromy, kríky, trvalky: skorší a rozsiahlejší nástup kvitnutia, odolnosť voči presádzaniu a suchu, mykoríza pri výsadbe = ošetrenie na celý život
 • trávnik: huby sa počas klíčenia trávneho semena napoja a spolupracujú s trávnikom počas celého života, to isté platí pri pokládke trávneho koberca, kedy je nutné mykorízny prípravok nasypať do najvrchnejšej pripravenej vrstvy tak. Pri ošetrení už existujúceho trávnika aplikujeme mykorízny prípravok pri prevzdušňovaní – teda ho zmiešame s trávnym semenom určeným na dosýpanie. Môžeme použiť aj na lokálne ošetrenie konkrétnych problémových častí trávnika. Narežte nožom miesto, nadvihnite trávny koberec a nasypte prípravok. Opakujte v pravidelných rozostupoch. Mykorízne huby sa napoja na korene a postupne sa namnožia aj na ďalšie miesta pod trávnikom, ktoré sa tam nachádzajú.
 • vinič: okrem vlastnosti ošetrenia na celý život, hrozno vykazuje vyššiu  cukornatosť a vyšší podiel antioxidantov. To je ideálne pre pestovateľov  BIO vína. Vinič je odolnejší, huby dokážu pritiahnuť vodu a živiny aj zo vzdialenejších miest, preto aj v obdobiach sucha nie je ohrozená úroda. Navyše mykoríza je prevenciou proti niektorým hubových ochoreniam.
 •  

 

 Zelenina pod lupou

Proces ošetrovania pôdy sa v predsadbovom období robí prípravkom NovaFerm Viva. Po vzídení sa v tomto období – prvej až druhej dekáde júna - robí druhé ošetrenie tým istým prípravkom. Zelenina si vytvára koreňovú sústavu a na tento okamih striehnu pôdne patogény. Pokiaľ ich nezachytila prvá vlna ošetrenia, pokračujeme druhou.

Cibuľa v tomto období vytvára hlávky a hrozí krčková hniloba cibule. Pokiaľ je nesprávne zloženie pôdy a v záujme bohatej úrody jej pestovatelia doprajú dusíkaté hnojivá, môže to dopadnúť zle. Cibuľa je zelenina ktorá sa stráni bohatej výživy. Dusík teda pôsobí blahodarne práve na patogény. Na krčku sa začína tvoriť hlavička. Pokiaľ neurobíme ošetrenie pôdy, v krčku začína cibuľa zahnívať, zastaví sa rast a začína rozklad. Ak aj vytiahnete cibuľu, je napadnutá. Nemusíte to ani vidieť, ale keď ju uskladníte, začne modrá penicilínová choroba a cibuľa začne mokvatieť.

Cesnak v tomto období začína vytvárať stvoly. V nich sa tvorí nové semeno a sila sa už zo strúčikov tlačí tam. Aby sme mali pekný cesnak, celý výhonok, keď je ohnutý vylomíme. Na krajoch a v strede záhona si však po jednom necháme. Síce sila pôjde do kvetu, ale tých pár rastlín nám bude signalizovať, kedy je cesnak dozretý a má sa vybrať. A je to vtedy, keď sa kvetný stvol vyrovná. To bude tak o 2-3 týždne. Ak ho necháte dlhšie, cibuľky púšťajú korene, cesnak sa ťahá do zeme a stenčuje sa. Ideálny deň na vybratie je vtedy, keď nie je ani páľava, ani mokro a mali nasledovať slnečné dni. Cesnak vyberte a položte na brázdu, aby sa presušil alebo ho umiestnite do dobre vetrateľných priestorov. Ak to neurobíte, začne vám plesnivieť. Zem dobre ťahá vlahu, takže na nej ho pekne vysušíte.
Fazuľa je ohrozená najmä zrniarkou fazuľovou a skočkami. Typickým úkazom sú dierky. Ak je viac napadnutých lístkov, urobíme opatrenie proti skočkám (uvedieme nižšie). Prvý klíčny môže pôsobiť ako napadnutý, ten však už svoju úlohu splnil a časom odpadne. Nahrádzajú ho pravé listy.


 

Skočky sú lezúco - lietajúci hmyz. Zgustnú si najmä na hlúbovinách, výnimočne na reďkovkách. Zanechávajú na listoch dierky. Dierky však môžu byť aj fyziologická porucha, keď rastlina rýchlo rastie. Ak to ale černie, žltne, hnedne, treba im venovať pozornosť a  zakročiť. Ak je viac napadnutých lístkov, urobíme opatrenie buď tvrdou chémiou, ktorá účinkuje veľmi rýchlo alebo eko bio prostriedkom NovaFerm Orion, ktorý je zároveň aj hnojivo, čo odpudzuje škodcov.

Burina. Všetko, čo sme nasadili, mali by sme teraz chrániť od buriny. Odoberá plodinám výživu a vlahu. Úroda je potom polovičná.

Uhorky. Po prvých klíčnych listoch sa vytvárajú prvé pravé listy – s vrúbkovaným okrajom. Vtedy začíname rastlinu sledovať a urobíme prvý preventívny  postrek proti hubovým chorobám, pretože keď prší a je teplo, výborne sa im darí. Uhorky aj paradajky sú veľmi háklivé. Môžeme použiť balíček Zdravá uhorka, kde je presne uvedené ako a kedy dávkovať postrek.


 

Paradajky. Sú veľmi háklivé na plesne. Preto ich treba proti nim chrániť, najlepšie postrekom z balíčka Zdravý rajčiak, kde je presný návod ako a kedy zasahovať. 


 

Hnojenie. Môže byť klasické - cez koreňový systém, odkiaľ sa dostáva do listovej plochy. Nové hnojivá používajú postrek na list, čo je podstatne kratšia cesta. Živina je okamžite na mieste kde je potrebná.

Hlúboviny. Ich listy musia byť čisté. Mozaika na listoch, žltkasté odtiene, signalizujú nevyváženú výživu. Aj keď ste urobili primeraný substrát, je dobré prilepšiť pôdu hnojivom. Táto zelenina, na rozdiel od cibule, má rada dusík. Skočky sú jej najrozšírenejší škodca.


Okrasné dreviny tiež potrebujú v tomto čase ochranu a zavlažovanie. Vošky sú najpočetnejšie zastúpené medzi cicavými škodcami na okrasných rastlinách. Opäť môžeme použiť chémiu alebo eko bio prípravok NovaFerm Orion. Škvrnitosť ruží je veľmi častá, vhodným opatrením je postrek Multi rose, jedným postrekom ošetríte všetko. Ak rododendrón žltne je to signál nedostatočnej výživy. Má málo dusíka, dodáme mu ho špecializovaným hnojivom, ale potrebujeme také, ktoré je určené na nižšie ph, rododendróny a azalky obľubujú kyslú pôdu.
Ako prejsť slimákom cez rozum

Vyhryzený list, to je navštívenka slimáka a nočná mora každého záhradkára. Ivan Kuric nám prezradil pár fígľov, ktorými ich môžeme prekabátiť. Pokiaľ nie sme fanúšikom typických modrých guľôčok – nekompromisnej tvrdej chémie - ktoré slimákom spôsobujú drastickú smrť. Viac ako listy ich láka vôňa guľôčok, a to sa im stane osudným. Rozleptávajú im vnútornosti a zomierajú veľmi dlho. Ak chceme byť ekologickí, nasypme okolo rastliny kávovú usadenina alebo drevný popol. Slimákov držia na uzde. Nemajú ich radi. Ani holý medený drôt. „Sám som ho mal na záhrade okolo záhonov, nevadilo nikomu, len slimákom.“Meď ich dráždi a jednoducho cez ňu neprejdú. Mýtus je mulčovacia kôra. Pre slimáky nie je prekážkou. Navyše kôra okysľuje pôdu a obrazne ňou zaťahujete rastlinám ručnú brzdu.


 

 Záhradkárske fígle

Kávová usadenina okolo rastlín robí zázraky. Stačí ju okolo nich voľne nasypať. Nielenže je strašiakom pre slimáky, ale tým, že sa rozkladá, premieňa sa na hnojivo. Kým sa rozkladá, jej ostrá vôňa odpudzuje škodcov Výluhy z rastlín, ktoré záhradkári nemajú v láske, sú tiež vďačným pomocníkom. Púpava, žihľava, kostihoj, pýr, chren. Nikto ich nesadí, nezveľaďuje, všetci ich kynožia, no neúnavne sa vracajú. Púpava, žihľava, kostihoj, pýr, chren. Sú to vitálne rastliny. Ak vezmete rozum do hrsti, vitalitu im môžete zobrať a dať svojim rastlinám. Každý dobrý záhradkár má sud na dažďovú vodu. Do 1/3 dajte tieto rastliny postupne ako rastú. Nadrobno ich nasekajte, doplňte dažďovou vodou. Úplne najvhodnejšia je destilovaná, ale na záhradkách je najlepšia dažďová, teda mäkká voda. V tvrdej vode sú minerály a už sa v nej nič iné nerozpustí. Preto dobrý hospodár zužitkuje každú jej kvapku. Túto zmes necháme lúhovať v polotieni a prekvasiť minimálne 14 dní a premiešať. Na 10 litrov vody pridáme liter výluhu. Progresívne pôsobí na rastliny a neprogresívne na škodcov. Je to hnojivo proti škodcom, aj proti chorobám. „Ruský pestovateľ Igor Liadov, vydal krásnu knihu Minimum práce, maximum úrody. Princíp hnojenia popisuje ako sud s nerovnako vysokými latkami. Keď dáme veľa hnojiva, začne vytekať tam, kde je tá najnižšia latka. Záhradkár musí byť racionálny a zužitkovať všetko, čo na záhrade narastie, nielen čo vypestuje,“ hovorí Ivan Kuric.

 

Autorka: Iveta Frolková

 

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod