Žilinský Večerník

4. júl 2025 | Prokop
| 14°C

Kultúra

Strojovou ihlou: výstava v Radoli približuje históriu šijacích strojov

V kaštieli v Radoli spravovanom Kysuckým múzeom, kultúrnou organizáciou Žilinského samosprávneho kraja, otvorili novú výstavu venovanú šijacím strojom. Pod názvom Strojovou ihlou návštevníkom ponúka pohľad na vývoj tohto užitočného zariadenia, ktoré sa z praktického nástroja premenilo na symbol remeselnej zručnosti i spomienku na časy dávno minulé.

04.07.2025 | 13:58

 

Prvá „Singerka“ z Ameriky
Šijacie stroje sa na Kysuce dostali predovšetkým vďaka drotárom a vysťahovalcom do Ameriky – takzvaným „Amerikánom“. Tí neváhali posielať domov stroj značky Singer, aby pomohli rodine. „Historické šijacie stroje nájdeme i v dnešných moderných domácnostiach, kde už majú zväčša ozdobnú funkciu. No sú ešte aj také kúsky, na ktorých sa stále šije,“ uvádzajú organizátori.

Raritné kúsky z 19. storočia
Návštevníci si môžu prezrieť 14 vystavených exponátov od rôznych výrobcov. Najstarším je stroj značky Singer z roku 1896, vyrobený americkou firmou, ktorá bola založená v roku 1851 v New Yorku. Okrem nej sú zastúpené aj značky Pfaff, Lucznik, Mundlos, Union, Lada, Gritzner a Minerva – tá bola svojho času najväčším výrobcom šijacích strojov v Rakúsko-Uhorsku.

Vývoj techniky aj dizajnu
Pôvodné stroje sa kládli na stôl a poháňali ručne. Neskôr pribudol stôl s liatinovými nohami a nožný pohon. Domáce modely bývali často bohato zdobené – zlátením, ornamentmi či intarziou. „Svedčia o tom aj vystavené exponáty. Väčšina z nich je mechanických s drevenou pracovnou doskou,“ dopĺňajú kurátori.

Zaujímavým prvkom výstavy je napríklad stroj značky Minerva zabudovaný do drevenej skrinky, ktorý po sklopení slúžil ako praktický kus nábytku. Moderné elektrické stroje, ako Union či Lucznik z 60. a 70. rokov, sú už prenosné vďaka zmenšeniu motorov.

Móda, návody aj atmosféra minulosti
Výstavu dopĺňajú originálne návody na obsluhu strojov, krajčírske náradie, strihy, módne časopisy či vzorky látok. Tieto predmety vytvárajú autentickú atmosféru a približujú život krajčírok a šičiek v minulosti. Nechýbajú ani sprievodné bannery so zaujímavosťami o výrobcoch a dejinách šijacej techniky.

Výstava potrvá do novembra
Autorom výstavy je Mgr. Adam Buchta, kurátor Kysuckého múzea. Výstava bola sprístupnená 29. júna a potrvá až do 9. novembra 2025. Všetci priaznivci histórie, techniky a remesla sú srdečne pozvaní do radoľského kaštieľa.

Zdroj: Alena Mozolová, Kaštieľ Radoľa

Foto: Kaštieľ Radoľa

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod