Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

25. september 2020 | Vladislav
| 15°C

Šport

VAR systém čoskoro na Slovensku: Vnímajme futbal so svojou krásou, ale aj s chybami

Podpredseda komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu Igor Krško je členom tímu, ktorý má inštalovať systém VAR do slovenského ligového futbalu. Ako sa táto novinka ujme na našich ligových trávnikoch prezradil v exkluzívnom rozhovore Žilinský večerník.

26.02.2020 | 17:59

Kedy bude na Slovensku možnosť využívať moderné technológie vo futbale?

Verejnosť pozná základné princípy systému VAR, to netreba vysvetľovať. Komisia rozhodcov robí maximum,  aby rozhodcovia boli pripravení na používanie systému VAR. SFZ musí byť na používanie systému certifikovaný UEFA . Ak sa nič mimoriadne nestane od novej sezóny 2020/2021 sme mohli používať tento systém vo Fortuna lige.

V akom ste štádiu príprav?

V priebehu jesene sa vysúťažili dodávatelia a dnes máme 2 operačné miestnosti v Senci na systém VAR, kde už prebieha školenie rozhodcov. Je to teoretická časť, kde je test reakcií na 25 klipov, potom to je ísť v systéme offline – teda robia „varových“ rozhodcov a počujú rozhodcu na hracej ploche, no ten ich nepočuje. Tretia fáza je tvrdé nasadenie VAR systému v zápasoch, toto sa bude testovať na prípravných zápasoch, zápasoch mládeže, ale aj konkrétnymi modelovými situáciami. Testovacia hracia plocha s kamerami je NFC Senec. Poďme krok po kroku, našou skrytou túžbou je mať VAR systém už 8. mája na finále Slovenského pohára, avšak zrejme ešte nebudeme mať certifikáciu. Zrejme pôjdeme v systéme offline. Budeme reagovať operatívne.

Koľko ľudí bude obhospodarovať tento systém počas ligového zápasu?

V miestnosti je VAR rozhodca, jeho asistent (AVAR) a operátor systému.

Ako budú pracovať títo ľudia?

Sú tam štyri monitory. Z toho jeden  ide o tri sekundy pozadu a v prípade potreby VAR rozhodca môže okamžite skontrolovať situáciu na “oneskorenom” monitore. Ďalší monitor je k dispozícii pre AVAR na posudzovanie hlavne hráča mimo hry (tzv ofsajdy”). Štvrtý monitor obsluhuje operátor systému, ktorý na pokyn VAR,AVAR potrebné situácie približuje, stopuje, prepína kamery a pod.  

 

Ako vnímajú tieto prevratné zmeny slovenskí rozhodcovia?

Každý vám povie, že to je jednoduchšie byť na hracej ploche ako sedieť vo VAR miestnosti. Naozaj to nie je “pozeranie” futbalu, ale hlavne o vyhodnocovaní možných incidentov, ktoré v reále na hracej ploche niekedy ani nepostrehnete.

Upokojí VAR slovenskú verejnosť? Predsa každý zlý verdikt rozhodcov je terčom ostrej kritiky.

VAR má riešiť jasné situácie. Ak si fanúšik teraz myslí, že VAR odhalí všetky nedostatky , tak je na omyle. Naopak tieto verdikty môžu priniesť ešte väčšie emócie, pretože aj pri tomto systéme je v hre ľudský faktor. Podstatné bude súlad rozhodcu s VAR rozhodcom, lebo každý má pre hru iný cit. Nevyriešia sa problémy napríklad filmovania, hrubého nešportového správania, zle posúdených situácií ale určite to pomôže takéto veci eliminovať. 

Ste šéfom oblastného zväzu v Žiline, môže byť VAR aj na „dedinskom futbale“?

Možno časom to bude realita, pretože prenosový voz pri televíznom signále nie je nereálna vec. Skôr budem rád z inej veci, a to keď sa ľudia naučia vnímať futbal so svojou krásou, ale aj chybami. Ak nebudú chyby vo futbale, tak každý zápas skončí 0:0 a to potom pre koho bude zaujímavé? Budem rád, keď sa futbal bude vnímať ako zábava, divadlo so svojimi plusmi aj mínusmi a bude miestom stretávania sa priateľov, ale to musí každý začať od seba.

Neobávate sa, že vďaka VARU odíde pravé čaro futbalu?

Nie, nemyslím si. VAR systém neodhalí všetko, je vymedzený na posudzovanie štyroch momentov. nie je to automatizované, stále tam bude na všetkých stranách (hráči, rozhodcovia, diváci, tréneri, funkcionári) nevyspytateľný ľudský faktor!  Ak chceme, aby ostal futbal futbalom, tak ten typický kolorit musí ostať. Vždy treba pri ňom dobré pivečko, musia si občas fanúšikovia zakričať, občas musia byť emócie a ak to nebude, tak sa dostávame do niečoho iného, čo už nemôžeme nazývať futbalom ale nejakým sterilným predstavením.

Autor: - r -

Foto: archív I.K.

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod