
ŽilinaMUN je renomovaná stredoškolská konferencia simulujúca zasadnutia Organizácie Spojených národov pre mladých vo veku 15 – 20 rokov. Prvá konferencia ŽilinaMUN sa konala v roku 2012. Odvtedy sa stala každoročnou udalosťou, ktorá priťahuje študentov z rôznych krajín. Je známa svojím multilingválnym prístupom, keďže ponúka diskusie v angličtine (ZAMUN), španielčine (ESMUN) a francúzštine (FRACMUN). Tento prístup umožňuje širšiu účasť mladých ľudí z rôznych krajín a podporuje jazykovú rozmanitosť.
Aj počas tohto ročníka účastníci z rôznych kútov Európy diskutovali o aktuálnych globálnych problémoch, hľadali kompromisy a spoločné rezolúcie, a popritom si trénovali argumentáciu, vyjednávanie, prácu s informáciami či sebavedomý verejný prejav v angličtine, francúzštine a španielčine. Tento rok sa okrem žiakov zo Slovenska zapojili aj študenti z Belgicka, Fínska, Francúzska, Luxemburska, Nemecka, Poľska a Španielska, čo svedčí o prínose podujatia pre ich vzdelanie a osobný rast.
Delegáti sa zoznámili so zodpovednosťami a každodenným životom diplomatov a reprezentantov krajín v OSN. Medzi tohtoročné témy a výbory v anglickej časti patrili: Zlepšenie prístupu k liečbe chorôb v Afrike (Svetová zdravotnícka organizácia – WHO), Boj proti nelegálnemu obchodu s drogami a zbraňami v Haiti (Úrad OSN pre drogy a kriminalitu), Kórejská vojna (Historická bezpečnostná rada – HSC) a, v neposlednom rade, Valné zhromaždenie. Výbor v španielčine (ESMUN) sa zaoberal rovnosťou pohlaví v pracovných ponukách a francúzsky výbor (FRACMUN) ilegálnym šírením severokórejských zbraní.
Svoju skúsenosť priblížila Shanti Maglione, viceprezidentka Valného zhromaždenia: „Tohtoročná konferencia, ktorej som sa zúčastnila ako viceprezidentka Valného zhromaždenia, bola pre mňa výnimočným zážitkom. Valné zhromaždenie (alebo ako ho my kolokviálne nazývame GAčko) je jedinečné: koordinujeme vyše 70 delegátov, nie iba 20 či 30. O to viac si človek tieto dni užije, nech už je v akejkoľvek pozícii – či ako delegát, predseda výboru, alebo supervízor. Pred ŽilinaMUN-om som bola relatívne nervózna, keďže som bola po prvýkrát súčasťou sekretariátu. Vďaka skvelým kolegom stres rýchlo opadol a užila som si naplno celé tri dni plné obohacujúcich debát. Bola to úžasná príležitosť precvičiť si angličtinu a spoznať množstvo nových ľudí – nielen zo Slovenska.“
Po troch dňoch intenzívnych a obohacujúcich rozhovorov odchádzali účastníci nielen s novými priateľstvami, cennými vedomosťami a zručnosťami, ale najmä s pocitom, že ich hlas môže mať váhu. A to je cieľ, ktorý si organizátori každý rok kladú: ukázať rovesníkom, že aj stredoškolák môže raz hýbať svetom – aspoň prvým, dôležitým slovom a pochopením.
„Tento rok to bolo štvrtý krát, čo som sa zúčastnil na udalosti ŽilinaMUN. Za tieto štyri roky som sa vybudoval z pozície v podpornom tíme do jednej z hlavných organizačných funkcií.
Modelové konferencie MUN mi pomohli zdokonaliť viaceré zručnosti. Medzi nimi určité riadenie a práca s ľuďmi, a napríklad aj práca s grafickým dizajnom, s ktorým som do určitej miery pomáhal. Pre mňa najcennejšia zručnosť, ktorú som nepochybne získal vďaka MUNom, je schopnosť prejavov pred publikom, a to aj improvizovane, nakoľko pred štyrmi rokmi som sa rečniť vždy bál, až som sa celý triasol, a každý text som musel mať predpripravený,“ ponúkol pohľad „z druhej strany lavice“ Michal Máca, dlhoročný účastník konferencie.
Schopnosť reprezentovať cudziu krajinu s odlišnou kultúrou a prioritami, rešpektujúc diplomatický protokol a diskutovať v cudzom jazyku o závažných globálnych otázkach, je skutočne obdivuhodná. Rovnako i odvaha zorganizovať medzinárodnú simuláciu pre žiakov z mnohých krajín Európskej únie. Gymnázium bilingválne je rado, že takýchto žiakov – diplomatov budúcnosti – púšťa do sveta.