Žilinský Večerník

17. máj 2025 | Gizela
| 2°C

Školstvo

ŽilinaMUN – keď študenti vtiahnu Žilinu do veľkej diplomacie

Koncom apríla sa Žilina už dvanásty raz premenila na miniatúrne sídlo OSN. Trojdňovú konferenciu Žilina Model United Nations (ŽilinaMUN), ktorá sa konala od 28. do 30. apríla, pripravili a zorganizovali študenti Gymnázia bilingválneho za podpory svojich pedagógov. Kvalitu podujatia pomohli zabezpečiť mesto Žilina, Nadácia Polis a ďalší partneri projektu.

16.05.2025 | 11:30

ŽilinaMUN je renomovaná stredoškolská konferencia simulujúca zasadnutia Organizácie Spojených národov pre mladých vo veku 15 – 20 rokov. Prvá konferencia ŽilinaMUN sa konala v roku 2012. Odvtedy sa stala každoročnou udalosťou, ktorá priťahuje študentov z rôznych krajín. Je známa svojím multilingválnym prístupom, keďže ponúka diskusie v angličtine (ZAMUN), španielčine (ESMUN) a francúzštine (FRACMUN). Tento prístup umožňuje širšiu účasť mladých ľudí z rôznych krajín a podporuje jazykovú rozmanitosť. 

Aj počas tohto ročníka účastníci z rôznych kútov Európy diskutovali o aktuálnych globálnych problémoch, hľadali kompromisy a spoločné rezolúcie, a popritom si trénovali argumentáciu, vyjednávanie, prácu s informáciami či sebavedomý verejný prejav v angličtine, francúzštine a španielčine. Tento rok sa okrem žiakov zo Slovenska zapojili aj študenti z Belgicka, Fínska, Francúzska, Luxemburska, Nemecka, Poľska a Španielska, čo svedčí o prínose podujatia pre ich vzdelanie a osobný rast.

Delegáti sa zoznámili so zodpovednosťami a každodenným životom diplomatov a reprezentantov krajín v OSN. Medzi tohtoročné témy a výbory v anglickej časti patrili: Zlepšenie prístupu k liečbe chorôb v Afrike (Svetová zdravotnícka organizácia – WHO), Boj proti nelegálnemu obchodu s drogami a zbraňami v Haiti (Úrad OSN pre drogy a kriminalitu), Kórejská vojna (Historická bezpečnostná rada – HSC) a, v neposlednom rade, Valné zhromaždenie. Výbor v španielčine (ESMUN) sa zaoberal rovnosťou pohlaví v pracovných ponukách a francúzsky výbor (FRACMUN) ilegálnym šírením severokórejských zbraní. 

Svoju skúsenosť priblížila Shanti Maglione, viceprezidentka Valného zhromaždenia: „Tohtoročná konferencia, ktorej som sa zúčastnila ako viceprezidentka Valného zhromaždenia, bola pre mňa výnimočným zážitkom. Valné zhromaždenie (alebo ako ho my kolokviálne nazývame GAčko) je jedinečné: koordinujeme vyše 70 delegátov, nie iba 20 či 30. O to viac si človek tieto dni užije, nech už je v akejkoľvek pozícii – či ako delegát, predseda výboru, alebo supervízor. Pred ŽilinaMUN-om som bola relatívne nervózna, keďže som bola po prvýkrát súčasťou sekretariátu. Vďaka skvelým kolegom stres rýchlo opadol a užila som si naplno celé tri dni plné obohacujúcich debát. Bola to úžasná príležitosť precvičiť si angličtinu a spoznať množstvo nových ľudí – nielen zo Slovenska.“

Po troch dňoch intenzívnych a obohacujúcich rozhovorov odchádzali účastníci nielen s novými priateľstvami, cennými vedomosťami a zručnosťami, ale najmä s pocitom, že ich hlas môže mať váhu. A to je cieľ, ktorý si organizátori každý rok kladú: ukázať rovesníkom, že aj stredoškolák môže raz hýbať svetom – aspoň prvým, dôležitým slovom a pochopením. 

„Tento rok to bolo štvrtý krát, čo som sa zúčastnil na udalosti ŽilinaMUN. Za tieto štyri roky som sa vybudoval z pozície v podpornom tíme do jednej z hlavných organizačných funkcií.

Modelové konferencie MUN mi pomohli zdokonaliť viaceré zručnosti. Medzi nimi určité riadenie a práca s ľuďmi, a napríklad aj práca s grafickým dizajnom, s ktorým som do určitej miery pomáhal. Pre mňa najcennejšia zručnosť, ktorú som nepochybne získal vďaka MUNom, je schopnosť prejavov pred publikom, a to aj improvizovane, nakoľko pred štyrmi rokmi som sa rečniť vždy bál, až som sa celý triasol, a každý text som musel mať predpripravený,“ ponúkol pohľad „z druhej strany lavice“ Michal Máca, dlhoročný účastník konferencie.

Schopnosť reprezentovať cudziu krajinu s odlišnou kultúrou a prioritami, rešpektujúc diplomatický protokol a diskutovať v cudzom jazyku o závažných globálnych otázkach, je skutočne obdivuhodná. Rovnako i odvaha zorganizovať medzinárodnú simuláciu pre žiakov z mnohých krajín Európskej únie. Gymnázium bilingválne je rado, že takýchto žiakov – diplomatov budúcnosti – púšťa do sveta.

 

Autor: - r -

Foto: archív GBZA

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod