Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

21. apríl 2021 | Ervín
| 1°C

Spravodajstvo

Žilinská župa štartuje Rok dobrovoľníctva

Cieľom je rozvoj dobrovoľnej a komunitnej činnosti mládeže i dospelých v Žilinskom kraji. Dobrovoľníci môžu získať dopravnú kartu s kreditom.

25.03.2021 | 14:45

ŽILINA. Rok dobrovoľníctva potrvá do februára 2022. Dobrovoľnícke aktivity bude koordinovať Sekcia pre mládež ŽSK. „Úloha dobrovoľníkov v našej spoločnosti je nenahraditeľná. Mnohí dnes stoja i v prvej línii a pomáhajú v testovacích a očkovacích centrách, donášajú potraviny ľuďom, ktorí sa ocitli v karanténe, pomáhajú baliť ochranné pomôcky. Teraz v čase pandémie sa ukázalo, aká dôležitá je systematická práca s dobrovoľníkmi. Projektom Rok dobrovoľníctva chceme dať ľuďom príležitosť zapojiť sa do nových aktivít, povzbudiť ich ku komunitnej práci a podporiť ich v tejto záslužnej činnosti," vysvetlila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

 

K podpore neformálneho vzdelávania a rozvoju dobrovoľníckej činnosti sa nové vedenie kraja zaviazalo vo svojom pláne rozvoja, známeho aj pod názvom Stratégia Žilinský kraj 22+. Aktívnym partnerom pri rozvoji práce s mládežou a dobrovoľníkmi je práve Sekcia pre mládež ŽSK. ,,Počas Roka dobrovoľníctva sa môžete tešiť na mnohé aktivity asi pätnástich organizácií, ktoré prijali pozvanie. Naďalej budeme sieťovať podporné inštitúcie a prizývať jednotlivcov, aby sa zapojili a spoločne sme tak zmiernili negatívne fyzické i psychické dopady pandémie v spoločnosti. Všetky aktivity, ktoré počas roka podnikneme, budú prebiehať za dodržania prísnych epidemiologických opatrení," vysvetlil Marcel Rypák, koordinátor projektov Sekcie pre mládež.

 

Aktívnych dobrovoľníkov chce župa podporiť dopravnými kartami s dobitým kreditom. V spolupráci s dopravcami SAD Žilina a ARRIVA Liorbus podporia mobilitu dobrovoľníkov, ktorí sa aktívne zapájajú do dobrovoľníckych aktivít. Pokiaľ má dobrovoľník zmluvu s príslušnou dobrovoľníckou organizáciou a má na svojom konte viac ako 100 dobrovoľníckych hodín/ročne, môže byť odmenený vydaním dopravnej karty s 20-eurovým kreditom. „ARRIVA víta iniciatívu Žilinského samosprávneho kraja a rada podporí dobrovoľníkov, ktorým dobije kredit na dopravnej čipovej karte 10 eurami – rovnakým dielom ako samosprávny kraj, “ povedala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

 

Rovnako 50 % zo sumy dopravnej karty prispieva aj spoločnosť SAD Žilina. „Keď sme boli oslovení pani predsedníčkou, spoločne sme hľadali model, ako by sme dobrovoľníkom mohli prispieť na ich činnosť. Veľmi si vážime tých ľudí, ktorí svoju energiu a svoj osobný čas venujú ľuďom, ktorí to potrebujú, čím získavajú nové skúsenosti a možno i priateľstvá," povedal na tlačovej besede Peter Pobeha, generálny riaditeľ spoločnosti SAD Žilina.

 

 

Všetky informácie budú postupne zverejňované a aktualizované na webovej stránke www.rokdobrovolnictva.sk.

Autor: - r -

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod