
Finalisti sa predstavili v dvoch súťažných disciplínach – prostredníctvom videovizitky, kde ich žiaci prezradili, prečo ich nominovali, a krátkym dvojminútovým programom na tému „moje želanie“. Práve táto časť bola neraz dojímavým vyjadrením vzťahu medzi učiteľom a jeho triedou.
Zlatou Amoskou a zároveň absolútnou víťazkou sa stala Ivana Mačáková Pivovarničková zo Základnej školy Široké. Vo svojom víťaznom želaní s názvom Neviditeľný čarovný plášť odkázala publiku:
„Najväčším darom, aký môžeme deťom dať, nie sú len vedomosti, ale pocit, že sú videné, chránené a milované.“
Okrem hlavnej ceny porota udelila aj viaceré špeciálne ocenenia – a hneď niekoľko z nich putovalo do Žiliny .Cenu Jána Gašperana, určenú pre výnimočného pedagóga, získal Milan Dorociak zo ZŠ na Ulici sv. Gorazda v Žiline.
Najlepší príbeh o učiteľovi napísal Mirko Sabo – takisto žiak zo ZŠ na Ulici sv. Gorazda.
V prestížnej kategórii „Pedagóg, na ktorého sa oplatí spomínať“ bol ocenený aj dlhoročný žilinský učiteľ Július Ligárt, ktorého práca zanechala trvalú stopu v srdciach jeho žiakov.
Medzi ďalšími ocenenými v rámci finálového večera nechýbala ani Základná škola Požiarnická z Košíc, ktorá si odniesla titul Zlatá škola spolu s finančnou odmenou 1000 eur. Rovnakú sumu získala aj Danka Ihnátová z tej istej školy, ktorá získala titul Amos sympaťák.
Za naj učiteľa národnostných menšín bol ocenený Igor Andrejčák zo Spojenej školy T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. Ocenenie Učiteľ bez predsudkov získal Péter Tót zo strednej odbornej školy pri RC Tornaľa.
V kategórii „Pedagóg, na ktorého sa oplatí spomínať“ si poctu odniesli štyria výnimoční učitelia – okrem Júliusa Ligárta zo Žiliny boli ocenení aj Vlasta Valúchová z Vrboviec, Jana Prekopová z Dubnice nad Váhom a Alena Šištíková z Bratislavy.
Finálový večer v Žiline potvrdil, že dobrý učiteľ dokáže žiakom zmeniť život. Mnohí z finalistov odchádzali so slzami dojatia, no zároveň s pocitom, že ich práca má skutočný zmysel.