Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

21. október 2021 | Uršuľa
| -0°C

Spravodajstvo

Ciachovňu odpredajú mestu za symbolické euro

Po letnej prestávke bolo na programe aj zasadnutie zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Župní poslanci rokovali o rôznych témach, kde okrem čerpaní rozpočtu dominovali aj kultúrne otázky.

04.10.2021 | 19:40

VÝNIMOČNÝ KULTÚRNY STÁNOK

Dôležitým bodom programu bolo pristúpenie k Memorandu o spolupráci medzi Žilinským samosprávnym krajom a Mestom Žilina pri realizácii projektu „Žilina Beskydy 2026“. V rámci kandidatúry mesta Žilina na Európske hlavné mesto kultúry 2026 vystupuje Žilinský kraj ako kľúčový partner projektu, ktorý môže pri úspešnej kandidatúre získať okrem prestížneho titulu až 10 mil. eur na investičné aktivity pre svoje kultúrne zariadenia. Táto investičná pomoc by išla do rozvoja Kysuckého múzea, kde je zámer vybudovať v Skanzene vo Výchylovke Múzeum lesa a komplexne rekonštruovať vzácnu úvraťovú lesnú železničku. Ďalšie prostriedky by smerovali do  Považského múzea, Bábkového divadla a Považskej galérie umenia v Žiline, ako aj Oravskej galérie. „V prípade zisku titulu  pôjde o výnimočný vklad  finančných zdrojov do regionálnej kultúry, vďaka ktorému budú môcť zapojené organizácie v krajskej pôsobnosti realizovať veľké investičné zámery. Kraj pritom bude spolufinancovať len 5 percent získaných prostriedkov,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová. Mesto Žilina sa začiatkom roka dostalo do užšieho výberu spolu s Nitrou a Trenčínom, definitívne rozhodnutie padne v decembri 2021. Uplatnenie memoranda o spolupráci je podmienené získaním titulu. V súvislosti s projektom „Žilina Beskydy 2026“ poslanci schválili zámer kraja odpredať mestu Žilina Národnú kultúrnu pamiatku – Ciachovňu. Mesto plánuje projekt rekonštrukcie budovy zaradiť do svojho investičného balíka v rámci súťaže o Európske hlavné mesto kultúry 2026  ako jedinečný kultúrny objekt centrálnej mestskej zóny. Žilinský kraj je pripravenú celú projekčnú prípravu aj so stavebným povolením odovzdať mestu, keďže sa mu doposiaľ nepodarilo nájsť potrebné finančné zdroje na rekonštrukciu pamiatky. „Kandidatúru mesta Žilina preto vnímame ako veľkú príležitosť na komplexnú revitalizáciu objektu, ktorú nemôžeme premeškať. Spoločným zámerom mesta i kraja je po obnove kultúrne prepojiť Ciachovňu s Považskou galériou umenia a vytvoriť pre obyvateľov mesta i širšieho regiónu výnimočný kultúrny stánok, ktorý obohatí centrálnu zónu mesta,“ vysvetlila krajská županka Erika Jurinová. Mesto získa budovu i projektovú dokumentáciu za 1 euro.

 

NÁRAST VÝDAVKOV

Krajských poslancov zamestnala i tretia úprava rozpočtu, ktorú si vynútila aj oblasť dopravy. Od nástupu pandémie zápasí župa s výpadkom tržieb, ktorý pravdepodobne dosiahne až 9 miliónov eur. Len za prvých 7 mesiacov tohto roka je výpadok tržieb viac ako 35 percent. Z toho automaticky plynie extrémny nárast výdavkov na prímestskú autobusovú dopravu v kraji, ktorý ešte zvyšuje aktuálny rast cien pohonných hmôt a skokový nárast inflácie. Mnohé investičné akcie kraja tiež komplikujú výrazné nárasty cien stavebných materiálov.

 

Autor: - r -

Zdroj: ŽSK

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod