Žilinský Večerník

11. júl 2025 | Milota
| 9°C

Tlačové správy

Čítanie deťom: Môžete ich naučiť až milión slov!

Čítanie deťom je jednou z najjednoduchších, no zároveň najúčinnejších foriem podpory ich budúceho úspechu. Výskum z roku 2019, ktorý viedla Jessica Logan z Ohio State University, priniesol pozoruhodné zistenia. Ukázalo sa, že deti, ktorým rodičia pravidelne čítajú knihy, vstupujú do škôlky s výrazne väčším množstvom počutých slov, než ich rovesníci, ktorým sa nečíta vôbec. Rozdiel predstavuje až 1,4 milióna slov – a odborníci ho nazvali „miliónovou slovnou medzerou“.

10.07.2025 | 09:12

 

Čítanie deťom je jednou z najjednoduchších, no zároveň najúčinnejších foriem podpory ich budúceho úspechu. Výskum z roku 2019, ktorý viedla Jessica Logan z Ohio State University, priniesol pozoruhodné zistenia. Ukázalo sa, že deti, ktorým rodičia pravidelne čítajú knihy, vstupujú do škôlky s výrazne väčším množstvom počutých slov, než ich rovesníci, ktorým sa nečíta vôbec. Rozdiel predstavuje až 1,4 milióna slov – a odborníci ho nazvali „miliónovou slovnou medzerou“.

Deti, ktoré počujú viac slov, majú výhodu pri nástupe do školy – sú lepšie pripravené na rozpoznávanie písaných slov, rozumejú ich významu a ľahšie si osvojujú čítanie. Navyše, jazyk používaný v knihách je často komplexnejší než každodenná reč. To znamená, že deti sa prostredníctvom čítania stretávajú s bohatšou a pestrejšou slovnou zásobou, čo podporuje ich celkový jazykový a kognitívny vývin.

Miliónová slovná medzera

Vedci pri výskume o čítaní deťom analyzovali 60 najčastejšie čítaných detských kníh a na základe ich rozsahu vypočítali, koľko slov dieťa v priemere počuje podľa frekvencie, s akou mu rodičia čítajú. Výsledky sú nasledovné:

•    Deti, ktorým sa nečíta vôbec: Do 5 rokov počujú len približne 4 662 slov.

•    Čítanie 1–2-krát týždenne: Dieťa počuje približne 63 570 slov.

•    Denné čítanie: Prináša okolo 296 660 slov.

•    Čítanie 5 kníh denne: Dieťa vystavíte až 1 483 300 slovám.

Rozdiel medzi deťmi, ktorým sa číta denne, a tými, ktorým sa nečíta vôbec, tak môže presiahnuť až 1,4 milióna slov. Tento obrovský rozdiel má zásadný význam pre budúci vývin jazykových a čitateľských schopností.

 

Tipy, ako podporiť jazykový rozvoj detí?

•    Začnite skoro: S čítaním nemusíte čakať. Už bábätká vnímajú rytmus reči, hlas rodiča a intonáciu. Čítanie od narodenia je veľmi prospešné.

•    Buďte konzistentní: Snažte sa vytvoriť si návyk. Aj pár minút denne má veľký význam, ak sa čítanie stane pravidelnou súčasťou dňa.

•    Vyberajte rôznorodé knihy: Ponúkajte deťom knihy rôznych žánrov a tém – od príbehov o zvieratkách až po knihy o emóciách, rodine či prírode.

•    Rozprávajte sa o príbehu: Pýtajte sa detí, čo sa v príbehu stalo, kto boli hlavné postavy a čo si o tom myslia. Tým posilňujete ich porozumenie a schopnosť vyjadrovať sa.

Čítanie deťom nie je len zábavná večerná rutina, ale investícia do ich budúcnosti. Rozširuje slovnú zásobu, zlepšuje schopnosť vyjadrovať sa, podporuje fantáziu a buduje pevné emocionálne puto medzi dieťaťom a rodičom. A čo je najdôležitejšie – dáva im náskok, s ktorým môžu do školy vstupovať sebavedome a pripravení na učenie.

 

Tip na hry, ktoré rozvíjajú slovnú zásobu:

Mnohí určite poznajú Activity – zábavnú spoločenskú hru výrobcu Piatnik, pri ktorej si deti trénujú vyjadrovanie pomocou slov, kreslenia či pantomímy. Je ideálna na budovanie slovnej zásoby a tímovej spolupráce.

Tik Tak Bum Family – dynamická hra na tvorivosť a rýchle rozmýšľanie, pri ktorej deti skladajú slová pod časovým tlakom. Odborníci zo spoločnosti Piatnik potvrdzujú, že je výborná na rozvoj slovnej pohotovosti a koncentrácie.


 

Deti nechcú čítať, tvrdia rodičia. Je to naozaj tak?

„Odkedy sa mi narodila prvá dcérka, nevedela som sa dočkať, kedy jej ukážem svet kníh. Od útleho veku si v nich listovala, pozerala obrázky a chcela, aby som jej čítala. Často od rodičov počúvam, že ich deti nechcú čítať, nemajú rady knihy, nebaví ich to. Tak som si nahovárala, že dcérkina vášeň pre knihy je taký náš malý zázrak, že sa to podarilo iba náhodou. Odkedy sa mi narodila prvá dcérka, nevedela som sa dočkať, kedy jej ukážem svet kníh. Od útleho veku si v nich listovala, pozerala obrázky a chcela, aby som jej čítala. Pri druhej dcére som zopakovala svoj postup a opäť to vyšlo. Aj ona miluje knihy, a ako! Keď sme my tri spolu, nerobíme nič iné, len čítame - a neskutočne nás to baví. Kamkoľvek ideme, prinesieme si domov nové tituly. Čítanie je návykové a podľa mňa je to veľmi účinný pomocný liek na rôzne trápenia a choroby duše,“ hovorí Anika Mituchová, autorka, ktorá spolu s dcérou napísala knižku Eliza oslavuje narodeniny.

Čítanie kníh je dôležité aj pre rozvoj fantázie. „Čítaním rozprávok deti vstupujú v mysli do deja a predstavujú si tento knižný svet každý po svojom. Len si spomeňte, koľkokrát ste si po prečítaní knihy pozreli aj filmovú podobu príbehu a boli ste napokon sklamaní, že ten váš príbeh bol lepší,“ tvrdí autorka knihy Dobrodružstvá chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty Natália Dujničová. Podpora fantázijného myslenia sa v dospelosti pretavuje do schopnosti premýšľať mimo rámca, nájsť netradičné riešenia a adaptovať sa na nové situácie.

V časoch technologického pokroku je čítanie dôležité nielen na budovanie rôznorodej slovnej zásoby, ale aj pre cibrenie správnej gramatiky. „V Krátkom slovníku slovenského jazyka je viac ako 70 000 kodifikovaných slov. Pri listovaní slovníka si zapamätáte len niektoré, ale pri čítaní sa nielen deti, ale aj dospelí učia správne gramatické tvary, opakujú si vybrané slová a nenápadne sa vzdelávajú aj v rozličných jazykových štýloch, čo sa im môže zísť pri písaní seminárnych prác či pri písomných maturitách,“ hovorí Miroslava Ryšková, ktorá je milovníčkou slovenčiny a autorkou Príručky slovenského jazyka pre každého.

Otázka preto znie: Koľko kníh si prečítate so svojimi deťmi toto leto?

 

Zdroj: Natália Dujničová

Foto: autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod