Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

23. september 2019 | Zdenka
| 16°C

Žilinský diár

Jánošíkove dni

  • 3.8.2017   Terchová

Obec Terchová, Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozývajú všetkých milovníkov folklóru na jubilejný 55. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. 4-dňové podujatie, ktoré sa uskutoční 3. - 6. augusta 2017, ponúkne návštevníkom množstvo atraktívnych programov – výstavy, divadelné, hudobné a hudobno-tanečné vystúpenia domácich a zahraničných folklórnych a umeleckých kolektívov i jednotlivcov.

PROGRAM:

Š T V R T O K  3. augusta 2017

15.00 h
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
Makovického dom

VTEDY A DNES V TERCHOVEJ

Vernisáž výstavy o histórii Jánošíkových dní

kurátor: Peter Cabadaj
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

17.30 h
Kultúrny dom Andreja Hlinku

OZVENY Z KRAJA JÁNOŠÍKA
Program venovaný etnomuzikológovi a čestnému občanovi Terchovej ONDREJOVI DEMOVI pri príležitosti jeho deväťdesiatky
Premietnutie dokumentárneho filmu

účinkujú: Spojené muziky terchovské, Trio z Chotára, FSk Vajnorský okrášľovací spolok, Goroľ muzička zo Skalitého a gajdoš Paľo Kužma z Čierneho, ĽH Stana Baláža z Raslavíc, heligonkári a sláčikari pri Akadémii Muzike Terchová, ĽH z Čierneho Balogu,
Peter Cabadaj, Ťažká muzika, mužská a ženská spevácka skupina z Terchovej, Ján Ambróz, Helena Zahradníková, OĽuN
konferencierka: Gabriela Tomajková
scenár, réžia: Rudolf Patrnčiak
21.00 h
Areál pod sochou Juraja Jánošíka

Ľubomír Feldek: AKO SA LOMIDREVO STAL KRÁĽOM
Predstavenie Terchovského národného divadla
účinkujú: Bibiána Švecová, Samo Laurenčík, Jaroslav Ondruš, Vlado Maruna, Monika Lacúchová, Peter Laurenčík, Magdaléna Černeková, Vlado Švec, Sára Švecová, Simonka Frátriková, Alena Vojteková, Zuzka Podhorská, Simona Staňová, Michal Cingel

autor hudby: Peter Vaňouček
réžia: Vlado Švec

P I A T O K  4. augusta 2017

11.00 h
Relaxačno-informačné centrum
ZBOJSTORY – príbehy z kraja Jánošíka
Vernisáž výstavy ilustrátorky Ľudmily Szybkovej (CZ)

kurátor: Peter Cabadaj
účinkuje: Nebeská muzika
15.00 – 15.20 h
Festivalové šapitó
Heligónka z Chotára
15.25 – 15.45 h

Lúčanka z Lietavskej Lúčky
15.50 – 16.15 h
Matičiarik z Nových Zámkov
16.20 – 16.45 h
Lúčane z Lúčok
16.50 – 17.00 h
Pozdrav Slovákov zo sveta
17.05 – 18.05 h

ČO NÁS SPÁJA?
účinkujú: folklórni nadšenci Oprášené krpce, DFS Lieska, DFS Stavbárik
garant: Rudolf Patrnčiak

18.30 – 19.30 h
Festivalové šapitó

NEBESKÁ MUZIKA
Koncert world music kapely spojený s uvedením CD

garant: Vladimír Moravčík
20.30 h
Amfiteáter Nad bôrami


„KAMARÁTI MOJI, DAJME SEBE ZAHRAŤ...“
Terchovský galaprogram


účinkujú: terchovské muziky Terchová, Sokolie, bratov Balvoňovcov, Moravčíkovci, Tlacháčovci, Jozefa Holúbka, Z Doliny, Spod Sokolia, Haštrle, Ťažká muzika, Nebeská muzika, Fatranská muzika, Trio z Chotára, Ženy spod Rozsutca, Terchovské ženičky a terchovskí dôchodci, ŽSK Tíšina, FS Chotár, Senior Rozsutec, Mladá muzika
konferencierka: Silvia Pekarová
scenár, réžia: Vincent Krkoška

23.30 h – 04.00 h
Festivalové šapitó

NOC S TERCHOVSKOU MUZIKOU
účinkuje: Terchovská muzika z dolniakov
garant: Andrej Dostál
23.00 – 04.00 h
RIC TERCHOVEC

EMINENT
Ľudová veselica

S O B O T A  5. augusta 2017
10.00 h
Terchovská galéria umenia

TAKTO TO VIDÍM JA...

Vernisáž výstavy jubilujúceho Františka Muchu

kurátor: Peter Cabadaj
účinkujú: Ťažká muzika a hostia

10.00 – 10.25 h
Festivalové šapitó

Červené jabĺčko z Rovinky
10.30 – 10.55 h

Žochárik z Topoľčian
11.00 – 11.25 h

Sokolie zo Skalice
11.30 – 12.00 h
Špačinčanka zo Špačiniec

garant: Rudolf Patrnčiak

12.00 – 13.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

„HOJA, HOJA, MŇE ŠE DOBRE PAŠE...!

Program detských folklórnych súborov a skupín zo Žilinského kraja

účinkujú: Akadémia Muzika Terchová, Vienok zo Štefanova nad Oravou, Likava z Likavky, Pramienok z Liptovského Mikuláša, Kalužiar z Martina, Stavbárik zo Žiliny, heligonkári Jarky Jelínkovej – žiaci ZUŠ Kysucké Nové Mesto a Krásno nad Kysucou, Kelčovan z Čadce
konferencierka: Viktória Svetkovská
scenár, réžia: Daniela Srnanková
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

13.45 – 15.15 h
SENIORI VII. – Z Terchovej poza Varín

Program slovenských seniorských folklórnych súborov a skupín

účinkujú: Senior klub Družba z Trenčína, Kubánkov sen z Bratislavy, FS Vagonár – Stará škola z Popradu, FS Magurák z Kežmarku, Hnojňaňe z Michaloviec a Čemerňanka z Pustého Čemerného, MSS z Chrenovca-Brusna, FS Fatran z Martina, FSk Detvani z Detvy, FS
Partizán – seniori zo Slovenskej Ľupče, ĽH Detvani
námet, scenár, moderovanie, réžia: Alojz Špaček
asistenti realizácie: Naďa Čermáková a vedúci súborov
príhovory: Juraj Kubánka, Igor Kovačovič.

15.00 h
Kultúrny dom A. Hlinku

TERCHOVSKÁ MUZIKA
MUCHOVCI

Premietnutie dokumentárnych filmov
MARTINA SLIVKU – čestného občana Terchovej
vstupný príhovor: Peter Cabadaj

15.30 – 16.30 h
Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami

„TO TERCHOVSKÉ MESTO...“

Program detských folklórnych súborov a skupín z Terchovej

účinkujú: Chotárik, Zázrivček, TM Repáňovci, ĽH Malá Belianka, heligonkári a sláčikari pri Akadémii muzike Terchová
réžia: Veronika Hajasová
16.30 – 16.50 h

Čemerňanka
16.55 – 17.20 h
Lidovec
17.25 – 18.00 h
Hnojňaňe (40-ročný jubilant)

garant: Rudolf Patrnčiak
18.00 – 19.00 h

VLANI HELIGÓNKA, TERAZ PIANOVKA
Pokus o rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich muzikantov na klávesovej harmonike v rámci folklórneho podujatia

hosť: Michal Červienka
konferencier: Roman Nadányi
réžia: Miroslav Bízik, Peter Hrubý

20.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

„ŠTYRI MILÉ ZEME SOM SI ZAVANDROVAL...“
Medzinárodný galaprogram

účinkujú: Sestry Matákové, Kopačka & Trio Gavrovsky (MK), FS Vlčnovjan (CZ), Michal Červienka, Po Zagonach (PL), FS Urpín (historicky 1. laureát súťaže Zem spieva), Sakartvelo (GE), Terchovský symfonický orchester
moderátorka: Andrea Chytčáková
scenár, réžia: Vladimír Moravčík
23.00 h

FOLKLÓRSTROJ
Tibor Andrašovan (1917 – 2001): Poniže Terchovej

23.30 – 04.00 h
Festivalové šapitó

NOC S TERCHOVSKOU MUZIKOU

účinkujú: Fidlikanti, Krasňanci
23.00 – 04.00 h
RIC TERCHOVEC

BOROVIENKA Z LANČÁRA
Ľudová veselica

N E D E Ľ A  6. augusta 2017
8.30 h
Kostol sv. Cyrila a Metoda

SVÄTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ
10.00 h
Areál pred obecným úradom

„A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE!“
Jubilejný 50. konský vozový sprievod

scenár, réžia: Ján Miho
11.00 – 12.00 h
Areál pod sochou Juraja Jánošíka

KOPAČKA & TRIO GAVROVSKY (Macedónsko)
SAKARTVELO (Gruzínsko)

12.30 h

„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY...“

Predstavovanie furmanov a muzík

moderátorka: Oľga Baránková
scenár, réžia: Ján Miho
15.00 h

Amfiteáter Nad bôrami

„A VEĎ SME MY BOLI U GAZDU DOBRÉHO...“
Záverečný galaprogram 55. ročníka Jánošíkových dní pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára
účinkujú: Ťažká muzika & Trio z Chotára, folklórne súbory Fatran z Martina, Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Kriváň z Východnej, Fľajšovan z Oravskej Lesnej, Rozsutec zo Žiliny, FSk Nevädza z Korne, Helena Zahradníková & Pavol Kužma + hosť FS Kopaničiar z Myjavy

moderátor: František Výrostko
scenár, réžia: Peter Cabadaj
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

V prípade nepriaznivého počasia sa programy z amfiteátra Nad bôrami presunú do šapitó

expozícia Jánošík a Terchová v Terchovej
sobota 5. augusta, 9.00 – 17.00 h
ZBOJNÍCKYM CHODNÍČKOM
Tvorivé dielne pre deti

tvorivá dielňa zoológa Praktikum malého zoológa
tvorivá dielňa botanika Praktikum malého botanika
etnologicko-historické tvorivé dielne
Obrad prijatia do Jánošíkovej družiny a razenie Jánošíkovho dukáta

Najnovšie vydanie
Predplatné
|
<
September 2019
>
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Pondelok    23. September 2019
9.9. 18:00 - 5.10.2019 18:00 | Kelly - Amerika na vlastnej koži
11.6. 16:00 - 20.10.2019 16:00 | Ľudia a poklady lužickej kultúry
zilinskyvecernik_monitor_prod