Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

4. december 2022 | Barbora
| -3°C

Spravodajstvo

Juraj Blanár väčšinu v zastupiteľstve nemá, ale neobáva sa

Trojnásobný župan Juraj Blanár bol deň po dni D unavený, ale spokojný. Tohtoročnú kampaň považuje za najhoršiu, akú zažil.

11.11.2013 | 13:44

Aké pocity vo vás prevládajú deň po úspešných voľbách?

Teším sa z dôvery, ktorú mi prejavili ľudia a vážim si ju. Aj touto cestou by som im chcel pekne poďakovať. Keďže toto boli moje tretie voľby na pozíciu župana, dnes môžem skonštatovať, že kampaň bola voči mne nevyberaná. Súperi nehrali fair-play, používali množstvo zavádzaní a neprávd, ktoré som sa snažil vysvetľovať, ale nie vždy som mal na to priestor. O to viac si cením podporu voličov, že sa nenechali ovplyvniť, ale hodnotili predovšetkým prácu, ktorú som urobil.


Takže najhoršia kampaň, akú ste kedy zažili?

Oprávnená kritika ma vždy posúva dopredu, ale pokiaľ niekto používa podpásové spôsoby, tak to nemá nič spoločné s fair-play hrou, ako som už spomínal. Poštové schránky všetkých domácnosti v kraji zahltili noviny plné klamstiev s jediným cieľom zdiskreditovať moju osobu. Nehovoriac o tom, čo všetko kolovalo po internete. Po prvýkrát v živote som bol nútený podať trestné oznámenia. Musel som totiž reagovať nielen na očierňovanie mojej osoby, ale aj na všetko to, čo sme so všetkými zamestnancami úradu urobili, či už v čerpaní eurofondov, v zdravotníctve atď. V konečnom dôsledku účet nám vystavili voliči, pretože aj v súčasnosti platí to, čo platilo už v stredoveku – akými zbraňami bojuješ, takými aj zhynieš.


Myslíte si, že očierňovanie vašej osoby smeruje k niektorému konkrétnemu protikandidátovi?

Myslím si, že všetci čitatelia majú zdravý úsudok a vedia posúdiť, či tento pamflet pri mojom očierňovaní protežoval a zvýhodňoval jedného z mojich protikandidátov alebo nie. Počkajme si, ako to vyšetria orgány činné v trestnom konaní.


Chystáte v treťom volebnom období nejaké zásadné zmeny?

V čase krízy sme pôsobili v režime maximálnych úsporných opatrení. Hľadali sme rezervy, kde sa dalo a v tom chcem primerane pokračovať. Ale tak, aby to nemalo dopad na zamestnanosť v našich inštitúciách. Elektronické obstarávanie nám prinieslo úsporu 3,6 milióna eur. Čerpanie eurofondov je pre nás  kľúčovou záchranou v čase krízy. Vďaka nemu sme mohli rekonštruovať a opravovať školy, domovy sociálnych služieb (DSS), cesty. Ak by sme ho nemali, ťažko by sme to mohli robiť. Aj keď, samozrejme, je stále čo dobiehať.


Aké budú vaše priority?

Bez ohľadu na poradie to bude sociálna oblasť. Sme totiž najväčším poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku. Od 1. 1. 2014 otvárame nový DSS z fondov EÚ v Liptovskom Hrádku. V školstve budeme pokračovať v znižovaní energetickej náročnosti. To sú tie najlepšie investované peniaze. Čaká nás veľa práce. Podceniť by som nechcel ani zdravotníctvo, do ktorého idú veľké peniaze. Dôležitá je aj podpora cestovného ruchu, ktorý môže generovať nové  pracovné miesta.


V zastupiteľstve nemáte väčšinu a budete musieť spolupracovať aj s nezávislými poslancami.

Tak to bolo aj v súčasnom zastupiteľstve a koalícia fungovala. To je dôkazom, že pri fungovaní samosprávnych krajov je dôležité uprednostňovať pragmatické riešenia pred politickými.

Michal Filek
Snímka Pavol Ďurčo

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod