Žilinský Večerník

13. júl 2025 | Margita
| 21°C

Tipy na výlety

Južná Dalmácia. Kúsok európskeho raja

Hoci je Chorvátsko notoricky známou krajinou, stále sa oplatí vracať sa do nej a objavovať krásne miesta, ktoré budú veľmi často pripomínať raj. Nechajte teraz sever krajiny s Istriou na pokoji a vydajte sa na juh do Dalmácie, kde čakajú ostrovy, historické miesta aj prírodné krásy prepletené výborným jedlom. Južná Dalmácia je skutočne malý kúsok európskeho raja.

12.07.2025 | 10:30

 

Čarovný Split s palácom

Chorvátsky Split je vnímaný ako brána do južnej Dalmácie a radi v ňom pobudnete niekoľko príjemných dní objavujúc okolie aj čarovné zákutia starého mesta. Split leží v krásnej prírodnej zátoke a je skvelým miestom, odkiaľ viete naskočiť na trajekt a vydať sa na okolité ostrovy, akými sú Brač, Hvar či Korčula. Stačí niekoľko chvíľ v starom meste a pochopíte, prečo sa o ňom spoločne s Dubrovníkom hovorí ako o jednom z najkrajších chorvátskych miest. Split je najkrajší ráno, keď ešte len čaká na nápor svojich denných turistov. Po celom meste nájdete desiatky malých pekárničiek, kde si môžete dať svoj ranný burek.

Kamenné hradby stále strážia mesto, a hoci sa už Split rozlial ďaleko za ne, to najkrajšie nájdete v ich blízkosti. Split stojí na svojom mieste už v čase pred naším letopočtom vďaka gréckym kolonistom, no na piedestál ho pozdvihol rímsky cisár Dioklecián. Ten sa v roku 243 narodil v neďalekej Salone a vysníval si, že na mieste dnešného Splitu postaví obrovský cisársky palác. Vďaka tomu sa objavilo mesto na mape vtedajšieho sveta. Palácový komplex napokon zabral 30 000 metrov štvorcových a ukryl do seba prepychové vily, paláce, chrámy a ďalšie zaujímavé budovy. Palác sa napokon stal základom starého mesta, ktorému dnes hovoríme Split. Ak sa ocitnete zoči-voči palácu, stále vás dokáže uchvátiť jeho staroveký výzor. Po odchode Diokleciána z úradu rímskeho cisára je stále palác dôležitým miestom, a dokonca sa do neho utiahol v 5. storočí aj Julius Nepos. Po páde Rímskej ríše sa palácové hradby otvorili ľuďom, a tak sa do neho nasťahovali. Dnes sú jeho ruiny prerastené modernou zástavbou a niektorí ľudia tým pádom prakticky žijú v rímskom paláci.

Split - jedna z brán do starého mesta dýcha starobylosťou.

 

Uličkami starého mesta

Skutočnou dominantou mesta je dnes zvonica Katedrály sv. Domnia. Najlepšie, čo môžete spraviť, je vybrať sa na takmer 60 metrov vysokú zvonicu, odkiaľ máte dokonalý výhľad na starý Split aj na okolité kopce a prístav. Najlepšia rada, akú môžete v Splite dostať, je stratiť sa v uličkách starého mesta. Cez deň sú naplnené krásou ošarpaných stien, drobných ozdôb, kvetov, ale aj skrytých podnikov či zmrzlinární. Kamkoľvek sa v Splite vyberiete, natrafíte na miesta, ktoré vo vás zostanú. Počkajte na podvečer, a hoci sa mesto zaplní, práve to mu zmení celú atmosféru a zlákajú vás bary na pohárik chorvátskeho vína či letný drink. To, čo musíte zažiť, je podvečerná promenáda s výhľadom na Jadranské more. Je ozdobená podnikmi, kaviarničkami a práve tu zažijete tú dokonalú chorvátsku „fjaku“, teda umenie ničnerobenia.

Trogir na zozname UNESCO

Ak sa vyberiete v Splite nábrežím k prístavu, neďaleko od neho nájdete aj železničnú a autobusovú stanicu. Naskočte na lacný autobus (č. 37) a odvezte sa do historického mestečka Trogir, ktoré si vyslúžilo zápis na zozname UNESCO. Do starého mesta je to zo zastávky autobusu len zopár krokov a hneď vás prehltne kamenná brána. Za ňou sa rozpletá labyrint kamenných uličiek, ktoré vždy akosi skončia na brehu mora. Trogir má v sebe vznešenú históriu. Veď ho založili Gréci už v 3. storočí pred Kristom, keď koketovali s pobrežím Jadranského mora. Rimania stavali na ich základoch a za ich éry sa z Trogiru stal dôležitý obchodný prístav. V 12. storočí ho takmer celé zničili Saracéni a neskôr mu vládla Byzancia, Normani, Uhorsko a napokon Benátky od roku 1420. Benátčania sa držali mesta takmer štyri storočia, a tak aj vďaka nim má nezameniteľný šarm ako mnohé miesta na pobreží. Starý Trogir je príjemný, neuponáhľaný, delí svoj čas medzi kaviarničky roztrúsené v stratených uličkách a ruchom nábrežia s výhľadom na staré domy. Najznámejším miestom je námestie s Katedrálou sv. Vavrinca, ktorej portál ozdobil v 13. storočí sochár Radovan. Vedľa katedrály stojí radnica, hodinová veža a v blízkosti aj niekoľko palácov. Starý Trogir a jeho stredoveké srdce je unikátom, pretože sa považuje za miesto, kde je najviac zachovanej románsko-gotickej architektúry na celom Jadrane. To preto si UNESCO povedalo, že ho zaradí na svoj list. Kráčajte ďalej a odrazu sa ocitnete na konci starého mesta, kde kotví viacero lodí od rybárskych člnov po luxusné jachty. Je odtiaľto nezabudnuteľný výhľad na panorámu mesta ozdobenú katedrálou.

Trogir - cestoviny a dary mora sú tu na dennom poriadku.

 

Brač a najkrajšia pláž

Trajekt na blízky ostrov Brač odchádza zo Splitu niekoľkokrát za deň a stačí vám necelá hodinka a ste v prístavnom mestečku Supetar na severe ostrova. Dominuje mu Kostol sv. Petra, ktorý stojí na mieste, kde už poznali malý kostolík aj v ranom kresťanstve. Dodnes ho ešte pripomínajú vzácne mozaiky. Supetar má prímorskú atmosféru a nie je to len polohou, ale aj dušou celého mestečka. Prejdete sa okolo prístavu s loďkami, vykročte k cintorínu s mauzóleom rodiny Petrinovič. Ostrov Brač je malý, zo Supetaru do Bolu na juhu ostrova je to len asi 35 kilometrov a aj to len preto, že musíte obísť kopce a krajinu posiatu stromami. Ak by tu bola rovina, merali by ste sem o polovicu kratšiu cestu. Mestečko Bol je maličké, možno by stačilo povedať, že je to prímorská dedinka. Každý, kto sa tu zastaví, rád by sa pozrel na slávnu pláž Zlatni Rat. Stala sa akýmsi prírodným symbolom celého ostrova. Z centrálnej časti mestečka vystreľuje dlhá cesta, ktorá ponúka príjemnú prechádzku v blízkosti borovicových stromov a Jadranského mora. Voda hrá počas slnka tyrkysovými odtieňmi a vôbec vás neprekvapí, že ju vyhlásili ako jednu z najkrajších pláží Európy. Okrem pláže ponúkne Bol len málo zaujímavostí, no pokojne sa pozrite na dominikánsky kláštor na brehu mora a napokon naskočte na trajekt a pokračujte na ostrov Hvar.

Zážitok menom Hvar

Dostať sa z Braču na Hvar je otázkou dvadsiatich minút na trajekte. Všetko je krásne poprepájané a vďaka linkám viete z vášho výletu do južnej Dalmácie vytlačiť absolútne maximum. Ostrov Hvar patrí k najväčším chorvátskym ostrovom. Z Bolu odchádza trajekt do prístavného mestečka Jelsa. K najkrajším miestam Hvaru patrí mestečko Stari Grad na severozápade ostrova. Hneď ako vystúpite z autobusu, pohltia vás kamenné uličky s vôňou neďalekého mora. Stari Grad sa na nič nehrá a všetko krásne nechá nevyslovené priamo vo svojom starom centre. Z ničoho nič vás uličky privedú k neveľkému námestiu, nad ktorým sa dvíha vysoká zvonica aj Kostol sv. Štefana. Aj tu je príjemné ticho. Kamenné fasády domov majú naokolo zatvorené okenice a akoby tu nikto nebýval. Za kostolom ešte dodnes ležia ruiny starovekého mesta Faros, ktoré tu kedysi bolo. Takto ho pomenovali Gréci, ktorí sem v roku 384 pred Kristom prišli z ostrova Paros a založili si na brehu Jadranského mora svoju kolóniu. Na konci jednej uličky sa raz objaví Cerkva sv. Rok, inokedy zas prídete na miesto, kde sa akoby staré mesto chcelo stratiť, a hľadíte do záhrady, na konci ktorej stojí starý dom slúžiaci ako múzeum. K zaujímavým pamiatkam v centre mestečka patrí aj Pevnosť Petara Hektoroviča. Cesta zo Stari Gradu do hlavného mesta ostrova Hvar netrvá dlho, no ukáže vám vnútrozemskú povahu ostrova. Hvar je krásne zvlnený, posiaty kopcami, má v sebe niečo príťažlivé a vy takto viete, že krása Chorvátska sa neskrýva len v jeho plážach. Prístavné mesto Hvar, hlavné mesto ostrova, má v sebe benátsky šmrnc, ktorý tu po sebe nechali roky nadvlády talianskeho mesta. Ráno je prístav posiaty farebnými loďkami a niekoľko podnikov na okraji promenády už majú svojich prvých hostí s vôňou kávy. Tabule po meste upozorňujú turistov na to, že za chodenie v plavkách po starom meste či pití alkoholu na verejnosti môžu dostať pokutu vo výške niekoľkých stoviek eur. Centrum mesta tvorí poriadne dlhé Námestie sv. Štefana s katedrálou. Staré mesto je vyspádované do kopca a kamenné uličky vás vezmú niekoľko desiatok výškových metrov až na prah španielskej pevnosti. Volajú ju Fortica, no pracovali na nej španielski majstri a akosi tu po nich ostalo ich meno. V skutočnosti ju postavili Benátčania a priamo na jej kamenných múroch ešte stále objavíte aj symboly benátskeho leva. Okolitý park priam pozýva na to, aby ste si tu posedeli a utiekli pred rozpáleným dňom. Nad mestom drží stráž zvonica a v diaľke oči nahmatajú aj ostrov Vis. Tu má Dalmácia skutočne povahu raja.

Hvar - aha koho stretnete na promenáde v Jelse.

 

Rozprávkový ostrov Marca Pola

Trajekt z Hvaru na neďaleký ostrov Korčula sa pomaličky plaví neveľkými vlnami Jadranského mora. Korčula sa približuje a človek je v napätí, pretože mnohí tvrdia, že práve tento ostrov patrí k tomu najkrajšiemu, čo Chorvátsko vie namiešať. Maličký prístav Korčula je mimo sezóny krásne opustený. Výbežok, kde sa za kamennými hradbami krčí staré mesto, je pomerne malý, no je natoľko očarujúci, že odtiaľ nebudete chcieť odísť. Má v sebe tú podmanivú vznešenosť Benátok, ktoré mali rozbehnuté dôležité hry v Jadranskom mori. Až v roku 1797, keď sa, žiaľ, Benátska republika rozpadla, Korčula sa ocitla v náručí Habsburgovcov. Túlajte sa mestom a o chvíľku budete mať pocit, že prejdete každou jednou uličkou. Vždy a znovu sa ocitnete v tieni katedrály, obehnete okolo hradieb, hľadíte na bastióny, vyjdete na hradby a sledujete záhyby ostrova, morské pobrežie aj jemné vlny naháňajúce sa až k obzoru. Obrovským ťahákom starého mesta je historický dom, ktorý sa preplietol s menom Marca Pola. Niektorí veria, že sa nenarodil v Benátkach, ale tu na ostrove Korčula, a tak je tu atrakcia. Pohľad ešte zavadí o trasu miest, ktorými mal Marco Polo prechádzať na svojej epickej ceste do Číny, a každý sprievodca sa tu zastaví so svojou skupinkou, aby im predostrel kapitoly z jeho života. K najkrajším miestam ostrova patrí vyhliadka nad mestom, kam budete kráčať asi desať minút do kopca. Je tu opustená lavička, ako stvorená na romantické posedenie, a celé mesto Korčula sa predvádza pred očami. Mesto sa skrylo za hradby, žiari prenikavými strechami a nad nimi sa vypína zvonica katedrály. Ako to môže byť také krásne? Podvečer, keď už zapadá slnko, Korčula sa zahalí do magického svetla a v tom momente si hovoríte, že tu chcete ostať.

 

CHORVÁTSKO
Fakty o krajine:
rozloha: 56 561 km2 (124. miesto na svete)

obyvateľstvo: 3 861 000 (128. miesto na svete)

najvyšší bod: 1831 m n. m. (Dinara)

vznik republiky: 25. jún 1991 (vyhlásenie nezávislosti od Juhoslávie)zriadenie: prezidentská republika (prezident: Zoran Milanović)

náboženstvo: kresťanstvo 87,5 %, bez vyznania 6,5 %

jazyk: chorvátčina

mena: euro

hlavné mesto: Záhreb

Najväčšie mestá: Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velka Gorica, Pula

 
Zaujímavosti
Cestovanie do Chorvátska je veľmi jednoduché a dnes vám na jeho návštevu stačí iba platný občiansky pas. Chorváti zaviedli euro, tak aj platenie je dnes omnoho jednoduchšie a už nemusíte meniť kuny ako kedysi.

Ak chcete cestovať medzi ostrovmi ako Brač, Hvar alebo Korčula, kúpte si lístok vopred cez internet. Môžete tak ušetriť peniaze a najmä počas sezóny budete mať istotu, že sa dostanete tam, kam chcete. Niekedy to mimo sezóny funguje aj tak, že ráno je lacnejší lístok a večer zase drahší, pokojne aj o polovicu či viac. Kvalitná spoločnosť je Jadrolinja.

Chorvátska kuchyňa je výborná. Ochutnajte aj špeciality Dalmácie, medzi ktorými vyniká pašticada, vynikajúca polievka brodet, dalmatínsky pršut a známe čierne rizoto či čerstvé grilované ryby a dary mora.

Niektoré chorvátske mestá vás môžu pokutovať za to, ak budete po starom centre kráčať v plavkách, nevhodne sa správať alebo piť alkohol na verejnosti. V meste Hvar na ostrove nájdete výstražné tabule, tak ich treba rešpektovať. 

Pripravte sa na to, že Chorvátsko nemusí byť lacná krajina a vonkoncom nie počas hlavnej letnej sezóny, keď sem prúdia húfy turistov. Chorvátsko si však viete krásne vychutnať aj mimo sezóny a máj alebo september sú skvelé mesiace na to, aby ste ich spoznali.

Dalmácia je aj o nádherných plážach, a ak radi cestujete za nimi, skúste sa zastaviť na týchto. Vynikajúcou plážou je Nugal neďaleko od Makarskej, za ktorou sa musíte dostať kamenistou cestičkou. Krásnou plážou je aj Jadrija a asi 30 kilometrov za Dubrovníkom nájdete pláž Pasjaca v tesnej blízkosti skál.

Chorvátska Dalmácia má najviac z pamiatok UNESCO v celej krajine a kamkoľvek sa pohnete, tam nájdete mimoriadne vzácne miesta od starovekých pamiatok, akou je napríklad Salona, cez prírodné krásy od ostrovov po kopce.

Ak budete v Dubrovníku, vyberte sa na hradby okolo celého mesta. Dnes už stojí vstupenka na hradby 40 €, ale tie výhľady na mesto budú rozhodne stáť za to a bude to patriť k najväčším zážitkom z mesta.

Autor: - r -

Zdroj: Tomáš Kubuš

Foto: autor, archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod