Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

5. jún 2020 | Laura
| 14°C

Spravodajstvo

MHD zadarmo, raňajky pre peších i cyklistov a mnoho iného

Žilina sa aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra. Cieľom kampane je podnietiť európske mestá, aby zavádzali opatrenia zamerané na udržateľnú mestskú mobilitu a spopularizovať ekologické druhy dopravy.

13.09.2019 | 10:07

Tohtoročnou hlavnou témou týždňa mobility je „bezpečná chôdza a cyklistika“ so sloganom „PREJDIME SA SPOLU!“ Počas celého týždňa bude pre Žilinčanov pripravených množstvo podujatí s cieľom zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy. V Žiline štartuje Európsky týždeň mobility 2019 už v pondelok 16. septembra raňajkami pre peších na Hlbokej ceste. Informovala o tom hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

„Keďže je tento ročník tematicky zameraný na pešiu dopravu, pripravili sme pre chodcov raňajky, ktoré budeme ponúkať na vybraných peších ťahoch. Cieľom tejto aktivity je jednak potešiť a odmeniť peších za to, že využívajú pešiu dopravu a rovnako tiež preskúmať odkiaľ a kam sa presúvajú,“ uviedol vedúci oddelenia mobility z Mestského úradu v Žiline Ľuboš Slebodník.

Raňajky pre peších sa budú podávať v utorok pri Dome odborov, v stredu v Sade SNP, vo štvrtok v Parku Ľudovíta Štúra a v piatok sa na chutné cykloraňajky môžu tešiť všetci cyklisti na moste na Ulici Antona Bernoláka. Na Bulvári bude počas piatku k dispozícii tiež cyklistická škola servisu. V utorok 17. septembra sa na Námestí Andreja Hlinku uskutoční akcia Bicykle na námestí. Počas celého dňa sa budú zbierať nepotrebné a používané bicykle v rámci charitatívneho projektu s názvom Kolo pro Afriku. V stredu sa uskutoční verejná odborná diskusia na mestskom úrade na tému „Rozvoj cyklodopravy v meste Žilina“. Vo štvrtok 19. septembra sa na Námestí Andreja Hlinku bude konať Žilinský deň zdravia. Najmenší Žilinčania sa môžu v piatok zapojiť na dopravnom ihrisku na sídlisku Vlčince do Cykloškoly pre najmenších.

Týždeň mobility končí 22. septembra, kedy je Medzinárodný deň bez áut, počas ktorého môžu Žilinčania využiť bezplatnú MHD v meste. „Ako býva dobrým zvykom, aj tento rok zakončíme týždeň mobility dňom bez áut. Dopravný podnik mesta Žiliny v tento deň ponúka cestovanie verejnou dopravou zadarmo pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Z pohľadu udržateľnej mestskej mobility má tento deň mimoriadny význam, pretože násnabáda presadnúť z áut do mestskej hromadnej dopravy a vyskúšať si takýto typ cestovania,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne. Záver Európskeho týždňa mobility 2019 vyvrcholí v Žiline tradičnou Veľkou jesennou cyklojazdou so začiatkom o 17.00 hod. na Námestí Andreja Hlinku.

Autor: - r -

Foto: Mesto Žilina

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod