
Všeobecne je najväčším problémom, ak firma nie je schopná plniť záväzky voči odberateľom
Ak by sme to mali zhrnúť, tak najväčšie riziká sú tie, ktoré vedú k ohrozeniu schopnosti dodávať zazmluvnené výkony svojim odberateľom. To totiž vedie k strate odberateľov, strate pozície na trhu a tým pádom k ohrozeniu samotnej podstaty firmy.
Vyššie uvedené je však len veľmi všeobecné tvrdenie. Pozrime sa preto na dvojicu najväčších rizík, ktoré ohrozujú schopnosť firiem „fungovať“. Samozrejme, miera rôznych rizík sa môže líšiť v závislosti od sektoru podnikania, ale nasledujúce riziká sa týkajú veľkej časti firiem.
Fyzické škody
Vo väčšine prípadov majú firmy najväčšie obavy z fyzických škôd. Okrem iného je pri ich predchádzaní dôležité dodržiavať zákonom stanovené povinnosti týkajúce sa ochrany pred požiarmi.
Rovnako ako pri dôležitosti mať kompletnú povinnú výbavu do auta aj pri ochrane pred požiarmi ide o viac, než len vyhýbanie sa problémom so zákonom. Robiť maximum v rámci ochrany pred požiarmi by firmy mali „automaticky“ kvôli samotnému riziku požiaru, ktorý (v rámci fyzických škôd) dokáže firmám spôsobiť najväčšiu ujmu.
Kybernetické riziká
Znemožniť firme fungovať však môžu nielen fyzické škody. Keďže fungovanie mnohých firiem stojí na nejakom IT systéme, čoraz väčšie sú aj kybernetické riziká. Veľké problémy tak môže spôsobiť aj zlá stabilita siete, či výpadok online služieb.
Osobitým rizikom je únik citlivých dát, ktorý vedie k strate dôvery a trvalému poškodeniu reputácie firmy. Preto sa v mnohých prípadoch od firiem vyžadujú bezpečnostné normy ako napr. TISAX. Ide totiž o riziko, ktoré netreba brať na ľahkú váhu.