Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

22. jún 2021 | Paulína
| 21°C

Spravodajstvo

Odmenia zdravotníkom v kraji: Župa podpísala zmluvy s kúpeľmi

Počas celého obdobia pandémie je zdravotnícky personál, ako aj ostatní pracovníci v zdravotníctve, vystavený enormnému tlaku. Počet hospitalizovaných pacientov bol v Žilinskom kraji v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska jeden z najvyšších a vyžiadal si maximálne úsilie všetkých zložiek. Žilinská župa prišla s nápadom na regeneráciu fyzických, ako aj psychických síl.

02.06.2021 | 21:05

VÝHODNÉ PROGRAMY NA TROCH MIESTACH

Hoci pandémia v súčasnosti ustupuje a dochádza k postupnému znižovaniu napätia v sektore zdravotníctva, pracovníci a ambulantný sektor sa bude ešte dlho spamätávať z najkritickejšieho obdobia posledných mesiacov. Nesmierna záťaž, ktorú zažili, má za následok stavy profesijného vyhorenia, psychického stresu a fyzickej únavy. Žilinský kraj sa preto rozhodol sústrediť pozornosť na zlepšenie fyzickej a psychickej pohody tých, ktorí sa dlhé obdobie starali o zdravie obyvateľov kraja a pripravil pre nich na Slovensku ojedinelý program podpory. Jeho základom sú zvýhodnené a špeciálne pripravené regeneračné, respektíve postcovidové pobyty, ktoré pracovníci v zdravotníctve môžu získať u poskytovateľov kúpeľnej starostlivosti pôsobiacich v kraji. Spoluprácu na župnom programe dnes svojím podpisom potvrdili zástupcovia liečebných kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, Turčianskych Tepliciach a Lúčkach, ktorí sú členmi Asociácie slovenských kúpeľov. „Veľmi ma potešila ústretová reakcia kúpeľov na našu iniciatívu. Aj prostredníctvom tejto aktivity sa chceme poďakovať pracovníkom prvej línie a poskytnúť im benefit za vynaložené úsilie v prospech celej spoločnosti,“ uviedla na tlačovej konferencii pre prítomné médiá županka Erika Jurinová.

ISTÝ DRUH CHARITY

Samotný program je v prvej fáze zameraný na pracovníkov v nemocniciach. Využiť ho budú môcť nielen lekári a sestry, ale všetci pracovníci, ktorí pomohli udržať stabilný chod zdravotníckych zariadení. Možnosť načerpať nové sily v kúpeľoch nie je vyhradená len pre zamestnancov župných nemocníc, krajská samospráva vyrokovala rovnaké podmienky aj pre štátne nemocnice. V ďalšej fáze kraj plánuje rozšíriť program aj na ambulantný sektor. „Je to pobyt počas piatich dní od pondelka do piatku so vstupnou prehliadkou, stanovením procedúr a dostatočného relaxu,“ bližšie špecifikovala Jurinová a pridala sa k nej aj riaditeľka zdravotníckeho odboru na župe Silvia Pekarčíková. „Musíme sa začať zaoberať tými, ktorí doteraz pomáhali. Nemôžeme si dovoliť poslať týchto ľudí na 21 dní, ale aj skrátené pobyty majú význam. Verím, že budú pozitívne vnímané v nemocniciach a je to cesta možno aj na prípravu ďalšej vlny, ktorú nikto z nás nechce. Projekt bude trvať pokiaľ bude dopyt, prvá čas je pre nemocnice, druhá by mala byť pre ambulantný sektor. Časový horizont sme neohraničili, za čo sme kúpeľom tiež vďační. Z nášho regiónu sa zmluva podpísala s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach, za ktoré bol pri podpise zmluvy Zdenko Miškolci. Ten prezradil, ako bude prebiehať samotný kúpeľný proces so zľavou pre zdravotníkov vo výške 40 percent zo štandardných súm. „Klient má štandardný postup, má individuálne problémy a doktori určia konkrétne procedúry a potom určia, aký to malo efekt. Som si istý, že kúpele majú 90 percent a viac pri liečení svojich klientov a verím, že to bude pozitívne. Pre nás je to istý druh charity, no na druhej strane veríme, že kúpele naplníme komerčnou klientelou a tá nám prinesie benefity. Tento krok vnímame ako zadosťučinenie pre spoločnosť a sme radi, že sme týmito zľavami a špeciálnymi podmienkami pre zdravotníkov zo Žilinského kraja mohli do určitej miery pomôcť,“ povedal Miškolci, viceprezident akciovej spoločnosti SLK Rajecké Teplice. Jeho slová podčiarkla Silvia Pekarčíková. „Hovorí sa, že podnikateľ má vyrábať zisk, no vidíte sami okolo nás aj ľudí, ktorí rozmýšľajú inak. Za to im patrí aj moje poďakovanie. Treba liečiť nielen telo, ale aj psychiku. Už len to, že zdravotníci budú v krásnom prostredí mimo nemocnice a mimo iných ľudí, bude pre nich satisfakcia.“

 

 

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod