Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

5. júl 2020 | Cyril a Metod
| 24°C

Šport

Peter Zánický: Presun Tour de France zvýhodní niektorých jazdcov. Je medzi nimi aj Sagan?

Fanúšikovia cyklistiky majú dôvod na radosť. Organizátori najväčšieho podujatia roka Tour de France presunuli začiatok 107.ročníka na koniec augusta. Pretekári sa budú musieť popasovať s novými nástrahami vzhľadom na posúvanie ich športového kalendára. Ako tieto novinky zahrávajú do kariet Žilinčanovi Petrovi Saganovi sme zisťovali v rozsiahlom rozhovore u jeho prvého trénera Petra Zánického.

23.04.2020 | 13:55

Stará dáma by sa mala tento rok uskutočniť. Či skutočne tak aj bude je ešte silné slovo?

Presne, slovné spojenie mala byť je výstižné. Organizátori sa nesnažia zachrániť tento ročník len kvôli podujatiu, ale aj pre samotné tímy profipelotónu. Väčšina sponzorov je nastavených práve na Tour de France a takpovediac hovoríme aj o prežití jednotlivých tímov. Ak by Tour nebola, tak môžeme očakávať obrovský odliv sponzorov do ďalšej sezóny.

Z pohľadu fanúšika ste rád za tento presun termínu?

Zachytil som názor, že to chceli spraviť podľa plánu bez divákov, čo je utopistické a jednoducho nereálne. Jednotlivé etapy dokopy sleduje milión ľudí a chcel by som vidieť policajtov ako by ukontrolovali trate, aby pri nich neboli žiadni ľudia. Presun na koniec augusta je logickým vyústením viery nás všetkých, že pandémia už vtedy pominie a budeme sa tešiť aj zo športu.

Dokážu sa jazdci dostatočne pripraviť? Predsa v cyklistike tréning sa nedá nijak oklamať.

Niektorí pretekári majú vrchol v inej časti sezóny a každý je iný typ, čo sa týka prípravy. Niekomu stačí natrénovať 2 tisíc kilometrov, iný potrebuje viac pretekov pre top formu. Podľa toho si každý jazdec skladá súťažný kalendár. Teraz nie je žiadny kalendár a teda niektorí jazdci môžu byť vo výhode, no pre Tour to bude celé zaujímavé. Vyskočia nové mená, bude to dramatickejšie a uvidíme, čo to prinesie.

Ako bude podľa vás budú fungovať bezpečnostné opatrenia počas jednotlivých etáp? Pre organizátorov to môže byť riadny masaker?

Predpisy už pred pandémiou boli vo Francúzsku pre fanúšikov už drastické. Teraz budú hygienické kontroly oveľa väčšie, sám očakávam, že na stúpania pustia len určitý počet divákov, budú sa dodržiavať rozostupy. Možno celý 15 kilometrový kopec bude opáskovaný a vytvorená bariéra, taktiež zóna v cieli ešte bude vzdialenejšia i pri vyhlasovaní výsledkov bude vzdialenosť fanúšik a pretekár ešte dlhšia. Všetko závisí od priebehu pandémie po celom svete, Tour je o fanúšikov z celého sveta a určite mnoho z nich sa rozhodne tento ročník si vychutnať doma pred televíziou ako ísť priamo do terénu. Tiež otázkou bude fungovanie leteckých spoločností, čo bude tiež dosť zásadný fakt pri rozhodovaní fanúšika vycestovať.

Vy sa chystáte vycestovať si pozrieť na vlastné oči tento ročník?

Na september plánujeme Okolo Slovenska, kde som členom organizačného výboru. Mali sme potvrdené, že bude štartovať Peter Sagan a tento rok časovku i jeho obľúbené kopce dali domov do Žiliny. Bolo to pekne poskladané, no teraz nám to celé kvôli Tour koliduje a Sagan nebude môcť štartovať na týchto pretekoch. Tiež je otázna sila slovenskej ekonomiky, zatiaľ je okolo toho veľa otáznikov či Okolo Slovenska tento rok vôbec bude.


 

Podľa akých kritérií si budú cyklisti vyberať podujatia do konca kalendárneho roka?

Budú tlačení sponzormi a športoví riaditelia tímov budú musieť spraviť program tak, aby toho stihli, čo najviac. Väčšinou profesionálne tímy majú 25 až 30 jazdcov, teda vyskladať tri tímy, ktoré budú súčasne jazdiť na rôznych podujatiach. Samozrejme, nebudú môcť ísť z týždňa na týždeň, no treba rátať s chorobou či zraneniami. Prioritou bude najväčšie preteky, na začiatku jarné klasiky (San Remo, Roubaix, Flámsko) a potom Tour de France. To je alfa a omega, pretože veľa tímov ostane zachránených. Ak by padla, tak očakávam v cyklistike veľký rozruch.

Určite ste v kontakte s Petrom Saganom, ako vyzerá jeho súčasný tréning?

Najazdené kilometre sú veľmi dôležité, chalani ich absolvovať nemôžu. Niektorí cyklisti sa na trenažéri cez aplikácie pridalo na rôzne virtuálne preteky, no Peter a ani Juraj nie sú tohto zástancom. Obaja trénujú podľa možností a veria, že postupne sa budú opatrenia uvoľňovať. Potom sa dá plnohodnotne spoločne trénovať a cítiť to závodné tempo, ktoré najviac chýba.

Ako by mohol vyzerať jeho súťažný kalendár na tento rok?

Termíny sú príliš nasekané, bolo by dobré ísť relatívne sa rozjazdiť na ľahších pretekoch a potom ísť na tie ťažšie. Pre Petra je veľkým plusom,  že je typom jazdca, ktorý nepotrebuje mať toľko závodných kilometrov ako ostatní. Prakticky dokáže z mála urobiť veľa. Všetci sú na rovnakej štartovacej čiare, no dokáže absolvovať tú záťaž v tomto smere lepšie než ostatní.

Bratia Saganovci sú svojrázni športovci, ako sa vyrovnávajú s karanténou počas koronavírusu po ľudskej stránke?

Peter je jedinečný chlapec. Pamätám si, že po vylúčení z Tour de France to zobral tak, že v živote nemal v lete dovolenku a takto to prijal. My sme sa dosť zhovárali o koronavíruse, nemá z toho panické obavy, ale uvedomuje si následky. Berie všetky opatrenia zodpovedne, on príliš nelamentuje a akceptuje danú situáciu. V prípade Juraja sú to podľa neho druhé Vianoce, lebo je doma v Žiline už vyše mesiaca. Konečne si poupratoval dom, čo sa pre nás zdá normálna vec. On však príde domov na dva dni, potom letí s tímom na ďalšiu akciu. Zobral si z toho pozitíva, lebo si nepamätá, že kedy bol viac ako päť dní doma.

Bude mať Peter Sagan veľkého konkurenta v boji o zelený dres na tohtoročnej Tour?

Bude zaujímavé sledovať ako sa vyskladajú tímy, lebo jazdci budú mať pred tým kontrolné kilometre a sami budú vedieť odhadnúť svoju formu. Niekto tam nepôjde, či bude zaostávať, iní zas vyskočia. Aj celkové poradie o žltý dres nebude len o Froomovi, to isté platí aj o zelený dres, pretože sezóna nebude konštantná a môžeme vidieť nové mená.

Vy osobne ešte pohode zvládate tieto náročné časy v „domácej izolácii“?

Za domom mám hneď terén, skôr stretnem diviaka než človeka, a to je v tejto situácii super. Pri tomto rozhovore ste ma zastihli pri pokladaní dlažby na záhrade, čo je moja premiéra. Kombinujem šport s prácou okolo domu.

Už len čakať, kedy vláda upustí od prísnych opatrení. V tomto smere by cyklistika mala byť bezpečná?

Som rád, že v Európe sa to postupne uvoľňuje. Nemci hovoria o futbalovej Bundeslige, Česko o otváraní škôl. Ľudia sa potrebujú socializovať, nejakým spôsobom pohybom a byť zavretý vyše mesiac spôsobí pohybové i vzťahové problémy. Kiež by sa to viac a viac otváralo, čo by pri dodržiavaní prísnych zásad mohlo všetkým pomôcť.

Ste aj organizátorom Detskej Tour Petra Sagana, v akom stave sú naplánované preteky?

Mali sme začať na konci marca, no stále som optimista. S veľkou istotou nestihneme všetkých 9 kôl, ale chceme to nahustiť v letných mesiacoch a na jeseň očakávať babie leto. Zrejme začneme v júni a skončíme v októbri. Na začiatku sa budú asi rodičia obávať, no postupne budú deti chcieť sa stretávať i súťažiť. Verím, že to dobre dopadne.

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: archív P.Z., čas.sk

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod