
Kníhkupectvo Martinus
Prijmite pozvanie na dnešnú diskusiu (28. mája o 18. h) do kníhkupectva Martinus v OC Mirage, ku knihe Tajomstvá Kočnerovej knižnice - knižný debut investigatívneho reportéra Tomáša Madleňáka. Redaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) vás zavedie do zákulisia unikátneho projektu, ktorý spojil sily viac ako desiatky konkurujúcich si redakcií s cieľom demaskovať prepojenia, vplyv a biznisové aktivity Mariana Kočnera. Hosťom besedy bude advokát a bývalý prokurátor Špeciálnej prokuratúry, Matúš Harkabus, ktorý dozeral kauzu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Moderuje Eva Štefanková, reportérka ICJK.
Rosenfeldov palác
V Rosenfeldovom paláci bude dnes, 28. mája o 18. h premietanie filmu Aj zajtra je deň. Delia je manželka násilníckeho Ivana a matka troch detí. Manželka a matka. Toto sú role, ktoré ju definujú, a Delii to stačí. Je druhá polovica 40. rokov, a Rím, kde žije Delia so svojou rodinou, je zmietaný medzi dvoma pólmi – na jednej strane bieda, ktorá tu zostala po práve skončenej vojne, na druhej nový vietor prichádzajúcej liberalizácie. Celá rodina je nadšená z blížiacich sa zásnub ich milovanej najstaršej dcéry Marcelly, ktorá dúfa, že sa rýchlo vydá za dobrého chlapca z buržoáznej triedy Giulia, a konečne sa zbaví svojej trápnej rodiny. Delia nechce nič viac, ako má, prijíma svoj osud tak, ako jej bol daný, a jediné, po čom túži, je dobré manželstvo pre svoju dcéru. Ale príchod tajomného listu jej dodá odvahu zahodiť vopred určené plány a predstaviť si lepšiu budúcnosť nielen pre Marcellu, ale aj pre seba a iné ženy.
Nasledujúci deň, vo štvrtok 29. mája o 17. h si môžete v Rosenfeldovom paláci vypočuť Absolventský koncert, na ktorom vystúpi Alžbeta Černáková a hosť Erika Gráfová.
Alžbeta Černáková svoj talent začala rozvíjať v základnej umeleckej škole v Trenčianskej Teplej, kde získala niekoľko ocenení na regionálnej úrovni. Od roku 2019 je študentkou konzervatória v Žiline v speváckej triede Jozefa Gráfa, pod ktorého vedením absolvovala niekoľko verejných koncertov a vystúpení.
V jej podaní zaznejú diela významných skladateľov: Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi a Johann Strauss.
Erika Gráfová pochádza z hudobníckej rodiny. Od 6 rokov študovala hru na husliach, violončele a viole. Neskôr študovala hru na viole v triede Mgr. Art. Miroslava Balogu na Konzervatóriu v Žiline a momentálne je študentkou Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v triede Zuzany Bouřovej. Na koncerte sa predstaví v dielach od Johanna Sebastiana Bacha a Alexandra Glazunova.
Vstup: 5,00 Eur (dospelí – 18+) / 3,00 Eur (študenti – ZŠ, SŠ, VŠ)
Deti (do veku 6 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo
Mestské divadlo Žilina
V Čitárni súčasnej literatúry bude vo štvrtok 29. mája o 17. h, beseda s názvom Židovská Žilina v knihách bratov Franklovcov.
Záver mesiaca v Čitárni prinesie stretnutie s bratmi Pavlom a Petrom Franklovcami, ktorí sa dlhodobo venujú dokumentovaniu dejín židovskej komunity v Žiline. V rámci besedy predstavia svoju dlhoročnú autorskú a publikačnú tvorbu, ktorá prináša pohľad na židovský život v našom meste – od každodenných osudov obyčajných ľudí až po významné osobnosti, ako aj udalosti a kultúrne dedičstvo.
Vstup na podujatie je voľný, ale kvôli obmedzenej kapacite je potrebné si miesto zarezervovať cez email [email protected] alebo v pokladnici divadla.
Čitáreň súčasnej literatúry môžete podporiť nákupom vstupenky s dobrovoľným príspevkom.
Mestské divadlo Žilina ponúkne vo štvrtok 29. mája o 19. h predstavenie Judáš.
Monodráma žilinského divadelníka Vlada Moresa prináša unikátny a osobný pohľad do psychológie zrady. Hra veľmi citlivo skúma ľudské zlo. Judáša nestavia do pozície akejsi vzdialenej, jednofarebnej a nekomplikovanej biblickej figúrky, ale nachádza ho ako súčasť ľudskej povahy. Judáš aj ako kolaborant a udavač. A kto ním je dnes? „Judášov” vidíme najmä v tých druhých, ale prestávame ho vidieť sami v sebe.
Letné katakomby
Vedeli ste, že Žilina má svoje katakomby? Kedysi boli tieto priestory miestom posledného odpočinku, neskôr sa tu uskladňovali potraviny a za 2. svetovej vojny zachránili nejedno židovské dieťa.
Preskúmajte podzemné gotické pivnice pod Kostolom Obrátenia sv. Pavla Apoštola už tento piatok 30. máj o 16. a 17. h
Galéria ASISI
Galéria ASISI, v ktorej môžete ešte stále vidieť výstavu obrazov Ladislava Záborského, sa rozozvučí dvoma koncertami v rámci Týždňa kresťanskej kultúry. Ten prvý, Akustický koncert Anežky Sňahničanovej, sa uskutoční v piatok 30. mája o 18. h.
Spev a gitara: Anežka Sňahničanová, klavír: Dávid Šulava.
Vstupné je na báze dobrovoľného príspevku.
Druhý koncert s názvom Tri generácie - jeden hudobný príbeh, je výnimočný sláčikový koncert rodiny Glasnákových. V nedeľu 1. júna sa na jednom pódiu stretnú babka, dcéra a vnuci – tri generácie hudobníkov, ktorých spája láska k violončelu, rodine a hlbokému prežívaniu hudby.
Hudbu doplní recitácia Nelky a Filipa Čerňanských víťazov recitačnej súťaže A slovo bolo u Boha– ich slovo bude jemným mostom medzi skladbami.
Nová synagóga
Nová synagóga v sobotu 31. mája o 15. h srdečne pozýva na slávnostné otvorenie projektu PNS - dvoch starých novinových stánkov, ktoré sa budú postupne napĺňať dielami súčasných umelcov a ďalšími (inter)akciami a vyjdú tak smerom k verejnosti a verejnému priestoru.
Stretnutiie sa uskutoční o 15.00 pred Novou synagógou, kde bude umiestnený prvý stánok, a bude sa pokračovať na Stanicu Žilina-Záriečie (16.00), kde bude na parkovisku pri vstupe stáť druhý. Súčasťou otvorenia bude repríza performance Ilony Németh Keď… (2016). Pokračovať sa bude diskusiou v podkroví alebo na záhrade Stanice (podľa počasia).
Retro novinové stánky predstavia diela výtvarníkov, hudobníkov, poetov, performerov, sociológov a aktivistov. Pre projekt ich zapožičal výtvarník Stano Masár a budú v Žiline do konca septembra.
Autor a iniciátor projektu: Stano Masár
Dramaturgia a produkcia: Marek Adamov/ Nová synagóga, Stanica-Záriečie, Juraj Čarný/ Curatorial studies Institute, Stano Masár
Bábkové divadlo Žilina
Pozvite svoje deti do divadla! V nedeľu 1. 6. o 16. h v Bábkovom divadle Žilina uvidíte predstavenie Zvedavý sloník. Inscenácia pre deti od 3 rokov. Dĺžka predstavenia je 60 minút.
Kedysi dávno, pradávno, keď zem bola ešte celkom nová, zrodila sa Afrika. Tam, kdesi uprostred Afriky, žili všakovaké zvieratá: žirafy, antilopy, škriekajúce opice, veľký krokodíl, dlhonohý pštros, stará korytnačka, krvilačný leopard, dlhý had menom Krajta a malý, zvedavý sloník Bimbo.
V tom čase, predstavte si, slon ešte nemal chobot. Nemal! Namiesto neho mu pred očami vytŕčal iba akýsi výčnelok, ktorý sa ponášal skôr na vyčaptanú papuču alebo rypáčik, na ktorý sa prilepila fašírka.
Chcete vedieť, odkedy majú slony dlhé choboty? Tak poďte s Bábkovým divadlom Žilina do Afriky!
Považská galéria umenia
Najnovšou výstavou v Považskej galérii umenia je Vincentov kabinet. Predstavuje výber diel Vincenta Hložníka zo zbierok Považskej galérie umenia v Žiline, Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a Turčianskej galérie v Martine. Stovka natesno inštalovaných diel na pomerne malej ploche výstavného priestoru je paralelou Hložníkovej nesmiernej produktivity. Počas jeho života vzniklo rozsiahle umelecké dielo, obsahujúce tisíce malieb, grafík a kresieb, nehovoriac o približne tristo päťdesiatich ilustrovaných knihách. Bol z tých umelcov, ktorí tvoriť potrebujú; výtvarný jazyk bol jeho druhým materinským jazykom, ktorý ovládal dokonale, prirodzene a s ľahkosťou ním vyjadroval aj veľmi zložité úvahy.
Výstava predstavuje v rôznych technikách (kresba ceruzou, uhlíkom, tušom, pastelom; grafika – drevoryt, drevorez, linoryt, suchá ihla, litografia, monotypia; maľba - gvaš, akvarel, olejomaľba) a médiách (obraz aj socha) tematické okruhy, ktoré sa u Hložníka opakovali počas celého života.
Galéria F
Galéria F na Predmestskej 90 v Žiline aktuálne predstavuje výber z tvorby žilinského výtvarníka Andreja Barčíka Karty a torzá v tvorbe Andreja Barčíka.
Barčíkova tvorba je plná emócií, odvahy a experimentu. Jeho ženské akty, zátišia, koláže a asambláže ukazujú hĺbku ľudskej duše aj spoločenské výpovede. Svojím dielom sa zapísal do dejín slovenskej výtvarnej moderny a stal sa zakladajúcou osobnosťou Skupiny Mikuláša Galandu.
Nová výstava „Karty a torzá v tvorbe Andreja Barčíka“ predstaví výber diel zo zbierky právnika Petra Šimka – diela plné symboliky, farieb a emócií, ktoré rozprávajú príbehy o ľudskej existencii.