Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

25. marec 2023 | Marián
| 3°C

Zaujalo nás

Považské múzeum v Žiline otvára ďalšie expozície a predlžuje otváracie hodiny

Turistov určite poteší, že od júla budú opäť otvorené Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch a hrad Strečno bude prístupný každý deň.

22.06.2020 | 12:30

Od utorka do nedele budú môcť navštíviť Budatínsky hrad, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach a od stredy aj expozíciu Jánošík a Terchová. Dočasne zatvorený ostáva len Sobášny palác v Bytči. Prehliadky vo všetkých expozíciách budú prebiehať naďalej individuálne. „Som nesmierne rád, že cez letné mesiace môžeme sprístupniť ďalšie naše expozície s jedinečnými muzeálnymi zbierkami. Verím, že návštevníci si k nám nájdu cestu a neodradia ich ani hygienické opatrenia, ktoré musíme stále dodržiavať,“ dopĺňa riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký.

Najnavštevovanejšou expozíciou múzea je hrad Strečno. Stredoveké hradné múry na vysokom brale upútajú už z diaľky.

„Návštevníci môžu objavovať ich zákutia, zoznámiť sa s históriou či vychutnať si nádherné výhľady. Magickým miestom je zrekonštruovaná kaplnka, ktorá je venovaná najznámejšej majiteľke hradu Žofie Bosniakovej. Individuálne prehliadky poskytujú dostatok priestoru na túlanie sa po hrade a medzi návštevníkmi majú pozitívny ohlas,“ približuje správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová. Zaujímavým miestom je aj stredoveká dedina Paseka, v ktorej sa nachádzajú autentické drevené domčeky remeselníkov.  

Areál Budatínskeho hradu poskytuje veľa možností na trávenie voľného času. Park s rozlohou takmer 5 ha je ideálnym miestom na piknik či oddych s rodinou.

„Oku lahodiaci Budatínsky hrad láka expozíciou dejín Žiliny, najnovšou archeologickou expozíciou či vyhliadkou do okolia. Okrem toho je v hrade ešte stále prístupná, najmä pre deti atraktívna, zoologická výstava s názvom Stavovce severozápadného Slovenska, ktorá poskytuje realistický pohľad na  tvarovú a druhovú rozmanitosť vtákov a cicavcov,“ pozýva vedúca oddelenia práce s verejnosťou Petra Labantová.

Za návštevu určite stojí Drotársky pavilón s unikátnou expozíciou, ktorej význam stúpol zapísaním drotárstva do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeho priestory sa využívajú aj na krátkodobé výstavy. V auguste sa môžu záujemcovia tešiť na výstavu nazvanú Detské vypletačky, ktorá  predstaví originálny dizajnérsky návrh a zároveň spôsob hry nielen pre deti.


 

Atraktívnym miestom na výlet sú určite Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch. Originálne zdobené drevenice sú celosvetovým unikátom. Radenov dom v správe Považského múzea v Žiline je posledným zachovaným poschodovým domom v obci a jeho expozícia predstavuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, ale i architektúru a odev. Dom č. 42 je jedinou pôvodnou drevenicou v pamiatkovej rezervácii obce, ktorej expozícia zachytáva „bývanie společníkov“ typické pre Čičmany do začiatku 20. storočia. 


 

Najmladšou, ale nemenej zaujímavou expozíciou je Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach. Návštevníkov čaká prechádzka vývojom cestnej a železničnej dopravy od najstarších čias až po súčasnosť. Najväčším lákadlom je rozhodne modelové koľajisko, ktoré zobrazuje žilinský železničný uzol v 20. rokoch 20. storočia. Novinkou v expozícii sú interaktívne prvky, ktoré doplnia a zatraktívnia funkčné modely.

Ani toto leto nebude chýbať obľúbené podujatie Rajecká Anča, ktoré počas tretieho augustového víkendu ponúkne jazdy historických motorových vlakov.


 

Expozícia Jánošík a Terchová podáva ucelený obraz o histórii a národopise tejto známej obce. Prostredníctvom vernej napodobneniny tradičnej terchovskej izby sa návštevníci vrátia o niekoľko desaťročí späť. Hlavná časť expozície je venovaná Jurajovi Jánošíkovi ako historickej aj legendárnej osobnosti. Odraz jánošíkovskej tradície je viditeľný v mnohých dielach ľudovej kultúry nachádzajúcich sa priamo v expozícii.  

Autor: - r -

Zdroj: PMZA

Foto: PMZA

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod